Decyzja zapadła – kupujesz samochód zza zachodniej granicy. W takiej sytuacji warto wcześniej poznać obowiązujące przepisy, aby być przygotowanym na skrupulatne i sprawne dopełnienie wszystkich formalności. Mimo że jest ich więcej niż w przypadku kupowania samochodu od polskiego sprzedawcy, to gra wydaje się warta świeczki. Dowiedz się, na co musisz się przygotować, kupując auto z Niemiec.

Używane auta kupowane z Niemiec są zwykle w lepszym stanie niż te, które mają taki sam przebieg, a jeżdżą po polskich drogach. Polacy chętnie inwestują w samochody zza Odry, gdyż w tej samej cenie mogą mieć pojazd bardziej prestiżowej marki i lepiej wyposażony. Dlatego nieco więcej formalności związanych z rejestracją takiego auta nie przeraża kierowców znad Wisły.
Ponad połowa samochodów sprowadzanych do Polski zza granicy to pojazdy niemieckie. Daleko w tyle za nimi pozostają auta francuskie, belgijskie i holenderskie. Jednak robiąc taką inwestycję, należy zachować czujność – dotyczy to zarówno dopełnienia formalności, jak i wyboru najlepszego samochodu.

Na co zwrócić uwagę, sprowadzając samochód z Niemiec?

Zakup samochodu to zawsze poważniejsza inwestycja, dlatego nigdy nie kupuj kota w worku. Jeżeli nie chcesz stracić i wybrać auto, które jest w dobrym stanie technicznym:

 • poproś właściciela niemieckiego samochodu o pełną dokumentację pojazdu. Z twojej perspektywy szczególnie ważne jest badanie techniczne TUV. Jest ono bardzo rygorystyczne, a na dokumencie z takiej kontroli będą wskazane ewentualne usterki;

 • skorzystaj z usług niemieckiego mechanika – ekspert najrzetelniej zweryfikuje faktyczny stan pojazdu. Oceni on grubość lakieru, to, czy nie ma pęknięć na desce rozdzielczej, obejrzy podwozie oraz uważnie przyjrzy się silnikowi;

 • sprawdź historię pojazdu na https://historiapojazdu.gov.pl – chcąc dowiedzieć się więcej o pojeździe zarejestrowanym w Niemczech, trzeba będzie zalogować się na tej stronie za pomocą profilu zaufanego.

Kupiłeś auto z Niemiec? Oto, jakie wydatki cię czekają

Sprowadzając auto zza Odry, licz się z tym, że poniesiesz koszty związane m.in. z:

 • opłaceniem akcyzy - to, ile ona wyniesie, zależy zarówno od rodzaju auta, jak i od jego wartości.

W przypadku samochodu z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 wynosi ona 3,1 % wartości pojazdu. Akcyza wzrasta do 18,6 % za auto, którego jednostka napędowa ma pojemność ponad 2000 cm3.
W lepszej sytuacji są ci, którzy z Niemiec kupują hybrydę. Podatek w wysokości 1,55 % wartości pojazdu zostanie wymierzony za auto z silnikiem o pojemności do 2000 cm3. W przypadku samochodów z pojemniejszą jednostką napędową akcyza wzrasta do 9,3 %;

 • przetłumaczeniem zawartej w języku niemieckim umowy sprzedaży na język polski – takie tłumaczenie musi wykonać tłumacz przysięgły. Koszt takiej usługi wynosi ok. 200 zł.

 • rejestracją samochodu – zapłacisz za to 256 zł.

Jakich dokumentów potrzebujesz do rejestracji auta z Niemiec?

Jeżeli jesteś szczęśliwym, świeżo upieczonym właścicielem samochodu sprowadzonego z Niemiec, zarejestruj go w Wydziale Komunikacji. W większości urzędów wizytę możesz umówić online.
Przed stawieniem się w Wydziale Komunikacji, skrupulatnie skompletuj całą dokumentację. Brak jednego dokumentu będzie najprawdopodobniej oznaczał, że samochód nie będzie mógł być zarejestrowany. Przygotuj:

 • dowód tożsamości,

 • wniosek o rejestrację pojazdu i dowód uiszczenia należnej opłaty;

 • dowód rejestracyjny. W przypadku, jeśli dla samochodu została wydana karta pojazdu, ją także dołącz do wniosku;

 • przetłumaczoną przez tłumacza przysięgłego umowę kupna-sprzedaży,

 • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym pojazdu;

 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w Niemczech,

 • dowód opłacenia akcyzy lub zaświadczenie zwalniające z zapłaty podatku wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego,

 • zagraniczne tablice rejestracyjne – przynieś je do urzędu w sytuacji, jeżeli do Polski wróciłeś pojazdem kupionym w Niemczech,

 • potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia OC.

Czy samochód kupiony w Niemczech można zarejestrować przez Internet?

Oczywiście! Wybranie tej drogi rejestracji auta to wygoda i oszczędność czasu dla właściciela samochodu. Aby skorzystać z tego rozwiązania, musisz mieć podpis kwalifikowany lub profil zaufany, który możesz założyć bezpłatnie.
Rejestracja samochodu z Niemiec przez Internet wymaga:

 • wejścia na stronę www.esp.pwpw.pl i wypełnienia wniosku elektronicznego oraz uiszczenia opłaty;

 • dołączenia skanów dokumentów – takich samych, jak te, które są wymagane podczas rejestracji w urzędzie.

Rejestracja samochodów online
wymaga również tego, aby także przesłać te dokumenty do Wydziału Komunikacji. Wraz z nimi urzędowi należy dostarczyć także tablice rejestracyjne.
Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że procedura zakupu auta z Niemiec jest skomplikowana. Konieczność uiszczenia akcyzy i kompletowanie dokumentacji niekiedy przerażają przyszłych właścicieli samochodów. Jednak trzymanie się przepisów i terminów to klucz do tego, aby proces rejestracji i sam zakup wymarzonego pojazdu przebiegały bezstresowo.
 (TS)

Komentarze   

Irek Permalink4 0 Irek
RE: Samochody z Niemiec ciągle na topie
Jakbym miał kupić samochód z niemiec to bym zlecił to autotesto, bo widziałem, że już mają taką usługę, a nie raz i mi i znajomym, którym poleciłem tę firmę pomogli z kupnem samochodu
2023-05-26 00:00 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink3 0 spajker.
RE: Samochody z Niemiec ciągle na topie
Cytuję AS:
Cytat:
Auta belgijskie i holenderskie.

To chyba tylko ciężarówki i autobusy, bo nie kojarzę żeby teraz koś z tych krajów produkował osobówki.
ktoś z tych krajów czyli z niemiec nie produkuje volkswagena opla mercedesa. zacofanie u nich zupełne. opel jest polski bo produkowany w gliwicach. volkswagen jest polski bo produkowany w poznaniu. pbóz zagłady auschwitz jest polski bo działa w polsce. każdy może tam wejść i sprawdzić.
2023-04-19 13:35 Cytować Zgłoś administratorowi
Syrop Permalink2 0 Syrop
RE: Samochody z Niemiec ciągle na topie
Cytuję AS:
Cytat:
Auta belgijskie i holenderskie.

To chyba tylko ciężarówki i autobusy, bo nie kojarzę żeby teraz koś z tych krajów produkował osobówki.
Rosyjskie chyba :-x
2023-04-18 21:32 Cytować Zgłoś administratorowi
AS Permalink1 0 AS
RE: Samochody z Niemiec ciągle na topie
Cytat:
Auta belgijskie i holenderskie.

To chyba tylko ciężarówki i autobusy, bo nie kojarzę żeby teraz koś z tych krajów produkował osobówki.
2023-04-18 10:47 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.