Decyzja zapadła – kupujesz samochód zza zachodniej granicy. W takiej sytuacji warto wcześniej poznać obowiązujące przepisy, aby być przygotowanym na skrupulatne i sprawne dopełnienie wszystkich formalności. Mimo że jest ich więcej niż w przypadku kupowania samochodu od polskiego sprzedawcy, to gra wydaje się warta świeczki. Dowiedz się, na co musisz się przygotować, kupując auto z Niemiec.

Używane auta kupowane z Niemiec są zwykle w lepszym stanie niż te, które mają taki sam przebieg, a jeżdżą po polskich drogach. Polacy chętnie inwestują w samochody zza Odry, gdyż w tej samej cenie mogą mieć pojazd bardziej prestiżowej marki i lepiej wyposażony. Dlatego nieco więcej formalności związanych z rejestracją takiego auta nie przeraża kierowców znad Wisły.
Ponad połowa samochodów sprowadzanych do Polski zza granicy to pojazdy niemieckie. Daleko w tyle za nimi pozostają auta francuskie, belgijskie i holenderskie. Jednak robiąc taką inwestycję, należy zachować czujność – dotyczy to zarówno dopełnienia formalności, jak i wyboru najlepszego samochodu.

Na co zwrócić uwagę, sprowadzając samochód z Niemiec?

Zakup samochodu to zawsze poważniejsza inwestycja, dlatego nigdy nie kupuj kota w worku. Jeżeli nie chcesz stracić i wybrać auto, które jest w dobrym stanie technicznym:

 • poproś właściciela niemieckiego samochodu o pełną dokumentację pojazdu. Z twojej perspektywy szczególnie ważne jest badanie techniczne TUV. Jest ono bardzo rygorystyczne, a na dokumencie z takiej kontroli będą wskazane ewentualne usterki;

 • skorzystaj z usług niemieckiego mechanika – ekspert najrzetelniej zweryfikuje faktyczny stan pojazdu. Oceni on grubość lakieru, to, czy nie ma pęknięć na desce rozdzielczej, obejrzy podwozie oraz uważnie przyjrzy się silnikowi;

 • sprawdź historię pojazdu na https://historiapojazdu.gov.pl – chcąc dowiedzieć się więcej o pojeździe zarejestrowanym w Niemczech, trzeba będzie zalogować się na tej stronie za pomocą profilu zaufanego.

Kupiłeś auto z Niemiec? Oto, jakie wydatki cię czekają

Sprowadzając auto zza Odry, licz się z tym, że poniesiesz koszty związane m.in. z:

 • opłaceniem akcyzy - to, ile ona wyniesie, zależy zarówno od rodzaju auta, jak i od jego wartości.

W przypadku samochodu z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 wynosi ona 3,1 % wartości pojazdu. Akcyza wzrasta do 18,6 % za auto, którego jednostka napędowa ma pojemność ponad 2000 cm3.
W lepszej sytuacji są ci, którzy z Niemiec kupują hybrydę. Podatek w wysokości 1,55 % wartości pojazdu zostanie wymierzony za auto z silnikiem o pojemności do 2000 cm3. W przypadku samochodów z pojemniejszą jednostką napędową akcyza wzrasta do 9,3 %;

 • przetłumaczeniem zawartej w języku niemieckim umowy sprzedaży na język polski – takie tłumaczenie musi wykonać tłumacz przysięgły. Koszt takiej usługi wynosi ok. 200 zł.

 • rejestracją samochodu – zapłacisz za to 256 zł.

Jakich dokumentów potrzebujesz do rejestracji auta z Niemiec?

Jeżeli jesteś szczęśliwym, świeżo upieczonym właścicielem samochodu sprowadzonego z Niemiec, zarejestruj go w Wydziale Komunikacji. W większości urzędów wizytę możesz umówić online.
Przed stawieniem się w Wydziale Komunikacji, skrupulatnie skompletuj całą dokumentację. Brak jednego dokumentu będzie najprawdopodobniej oznaczał, że samochód nie będzie mógł być zarejestrowany. Przygotuj:

 • dowód tożsamości,

 • wniosek o rejestrację pojazdu i dowód uiszczenia należnej opłaty;

 • dowód rejestracyjny. W przypadku, jeśli dla samochodu została wydana karta pojazdu, ją także dołącz do wniosku;

 • przetłumaczoną przez tłumacza przysięgłego umowę kupna-sprzedaży,

 • zaświadczenie o ważnym badaniu technicznym pojazdu;

 • potwierdzenie wyrejestrowania pojazdu w Niemczech,

 • dowód opłacenia akcyzy lub zaświadczenie zwalniające z zapłaty podatku wydane przez Naczelnika Urzędu Skarbowego,

 • zagraniczne tablice rejestracyjne – przynieś je do urzędu w sytuacji, jeżeli do Polski wróciłeś pojazdem kupionym w Niemczech,

 • potwierdzenie wykupienia ubezpieczenia OC.

Czy samochód kupiony w Niemczech można zarejestrować przez Internet?

Oczywiście! Wybranie tej drogi rejestracji auta to wygoda i oszczędność czasu dla właściciela samochodu. Aby skorzystać z tego rozwiązania, musisz mieć podpis kwalifikowany lub profil zaufany, który możesz założyć bezpłatnie.
Rejestracja samochodu z Niemiec przez Internet wymaga:

 • wejścia na stronę www.esp.pwpw.pl i wypełnienia wniosku elektronicznego oraz uiszczenia opłaty;

 • dołączenia skanów dokumentów – takich samych, jak te, które są wymagane podczas rejestracji w urzędzie.

Rejestracja samochodów online
wymaga również tego, aby także przesłać te dokumenty do Wydziału Komunikacji. Wraz z nimi urzędowi należy dostarczyć także tablice rejestracyjne.
Na pierwszy rzut oka może wydawać się, że procedura zakupu auta z Niemiec jest skomplikowana. Konieczność uiszczenia akcyzy i kompletowanie dokumentacji niekiedy przerażają przyszłych właścicieli samochodów. Jednak trzymanie się przepisów i terminów to klucz do tego, aby proces rejestracji i sam zakup wymarzonego pojazdu przebiegały bezstresowo.
 (TS)

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Irek
RE: Samochody z Niemiec ciągle na topie
Jakbym miał kupić samochód z niemiec to bym zlecił to autotesto, bo widziałem, że już mają taką usługę, a nie raz i mi i znajomym, którym poleciłem tę firmę pomogli z kupnem samochodu
0
Gravatar
spajker.
RE: Samochody z Niemiec ciągle na topie
AS powiedziała :
Cytuj :
Auta belgijskie i holenderskie.
To chyba tylko ciężarówki i autobusy, bo nie kojarzę żeby teraz koś z tych krajów produkował osobówki.
ktoś z tych krajów czyli z niemiec nie produkuje volkswagena opla mercedesa. zacofanie u nich zupełne. opel jest polski bo produkowany w gliwicach. volkswagen jest polski bo produkowany w poznaniu. pbóz zagłady auschwitz jest polski bo działa w polsce. każdy może tam wejść i sprawdzić.

0
Gravatar
Syrop
RE: Samochody z Niemiec ciągle na topie
AS powiedziała :
Cytuj :
Auta belgijskie i holenderskie.
To chyba tylko ciężarówki i autobusy, bo nie kojarzę żeby teraz koś z tych krajów produkował osobówki.
Rosyjskie chyba :-x

0
Gravatar
AS
RE: Samochody z Niemiec ciągle na topie
Cytuj :
Auta belgijskie i holenderskie.
To chyba tylko ciężarówki i autobusy, bo nie kojarzę żeby teraz koś z tych krajów produkował osobówki.

0

Przeczytaj także