Podpisanie porozumienia na zamku w Brzegu. W środku Anna Horodyska, po lewej Dariusz Byczkowski, po prawej Marek Mierzwiński. W drugim rzędzie od lewej: Anna Techmańska, Maciej Małachowicz, Artur Gulczyński i Agnieszka Rogalińska
Przywrócenie Domu Książąt Brzeskich do użytku jest możliwe. Pierwszym krokiem musi być zabezpieczenie budynku od strony technicznej. Kolejnym będzie jego zagospodarowanie. I o tym rozmawiano w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
Niedawno doszło do podpisania porozumienia o współpracy, którego stronami są powiat strzeliński i Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Sam akt podpisania porozumienia miał uroczysty charakter i odbył się w reprezentacyjnej sali Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Wcześniej w trakcie roboczych spotkań strony ustaliły zakres współpracy. - Przyznam, że jestem zadowolona, że nasza inicjatywa spotkała się z tak dobrym przyjęciem z państwa strony – zaznaczyła starosta Anna Horodyska. - Jestem mile zaskoczony, że w powiecie strzelińskim z taką atencją podchodzicie państwo do polityki historycznej – przyznał dr Dariusz Byczkowski, dyrektor brzeskiego muzeum.
Oczekiwania stron sformułowano w preambule porozumienia, pisząc: „w ramach realizacji swoich celów statutowych (strony – red.) podejmują działania zmierzające do utrwalenia dziedzictwa kulturowego renesansu na terenie Powiatu Strzelińskiego (…) oraz tradycji narodowej w tym zakresie dla przyszłych pokoleń”. Wskazano również miejsce, gdzie cel ten będzie realizowany, czyli Dom Książąt Brzeskich w Strzelinie.
Co do form współpracy, to uzgodniono, że na bazie zasobów Muzeum Piastów Śląskich przygotowana zostanie wystawa czasowa dotycząca piastowskiej przeszłości Ziemi Strzelińskiej. - W najbliższym czasie przeprowadzimy szczegółową kwerendę naszych zbiorów pod kątem eksponatów, które można byłoby eksponować w Strzelinie. Służymy pomocą naszych pracowników, doświadczonych muzealników, w przygotowaniu wystawy. Z przyjemnością podzielimy się wiedzą o działaniach promocyjno-reklamowych naszego wspólnego przedsięwzięcia – zapewnił dyrektor Byczkowski. Ponadto strony porozumienia będą współpracowały i wymieniały się informacjami o zgromadzonych zbiorach i pozyskanych eksponatach. W porozumieniu mówi się o możliwości włączenia do współpracy powiatu z muzeum samorządów, szkół i instytucji. A także współpracy z instytucjami zajmującymi się szeroko pojętą ochroną zabytków.
Na ten temat pisaliśmy w 20 (1158) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk.pl

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker.
RE: Historyczne porozumienie powiatu z muzeum... i Piastami (brzeskimi) w tle
Historyk powiedziała :
Opowiadanie historii Dolnego Śląska i Strzelina z perspektywy Piastów jest anachroniczne i wywodzi się rodem z PRL-u, gdy Władysław Gomułka jako Minister Ziem Odzyskanych kierował propagandową stroną uzasadnienia przejęcia przez Polskę ziem na zachodzie. Obecnie zarówno badaczy, jak i turystów interesują nie tylko hurra patriotyczne wątki przedstawiane z pozycji narodowej, ale wieloznaczność i złożoność procesów historycznych. Nie bez powodu we Wrocławiu czy Wałbrzychu dużym zainteresowaniem cieszą się stare niemieckie napisy czy przedwojenne wyposażenie. Historia piastowska to ważny element, ale nie jedyny, a na pewno nie najważniejszy dla współczesnego odbiorcy. Co ze strzelińskimi Braćmi Czeskimi, co z mieszanką etniczną i wyznaniową, co ze specyfiką środowiska regionu? Nie potrzebujemy w okolicy nowego muzeum Piastów Śląskich, skoro duża taka placówka jest właśnie w Brzegu. Może jednak zdobądźmy się na jakąś oryginalność?
oryginalność jest. pani burmistrz ze wsi zapisała strzelin do związku gmin wiejskich. każda wiocha chce być miastem a tu miasto chce być wiochą.

0
Gravatar
Historyk
Dlaczego anachronicznie opowiadamy historię?
Opowiadanie historii Dolnego Śląska i Strzelina z perspektywy Piastów jest anachroniczne i wywodzi się rodem z PRL-u, gdy Władysław Gomułka jako Minister Ziem Odzyskanych kierował propagandową stroną uzasadnienia przejęcia przez Polskę ziem na zachodzie. Obecnie zarówno badaczy, jak i turystów interesują nie tylko hurra patriotyczne wątki przedstawiane z pozycji narodowej, ale wieloznaczność i złożoność procesów historycznych. Nie bez powodu we Wrocławiu czy Wałbrzychu dużym zainteresowanie m cieszą się stare niemieckie napisy czy przedwojenne wyposażenie. Historia piastowska to ważny element, ale nie jedyny, a na pewno nie najważniejszy dla współczesneg o odbiorcy. Co ze strzelińskimi Braćmi Czeskimi, co z mieszanką etniczną i wyznaniową, co ze specyfiką środowiska regionu? Nie potrzebujemy w okolicy nowego muzeum Piastów Śląskich, skoro duża taka placówka jest właśnie w Brzegu. Może jednak zdobądźmy się na jakąś oryginalność?
0
Gravatar
spajker.
RE: Historyczne porozumienie powiatu z muzeum... i Piastami (brzeskimi) w tle
historyczne porozumienie powiatu z muzeum,. piasty w tle.no tak. powiat strzeliński nie jest nowoczesny. nadaje się do muzeum tak jak gród biskupin. mżna go rozreklamować jak piramidy zacofania w egipcie a zarząd powiatu będzie robił za wiecznego sfinksa co ma fuchsa.piasty maja to do siebie że trzeba smarować. nie posmarujesz to nie pojedziesz.
0

Przeczytaj także