Niedawno doszło do podpisania porozumienia o współpracy, którego stronami są powiat strzeliński i Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu. Sam akt podpisania porozumienia miał uroczysty charakter i odbył się w reprezentacyjnej sali Zamku Piastów Śląskich w Brzegu. Wcześniej w trakcie roboczych spotkań strony ustaliły zakres współpracy. - Przyznam, że jestem zadowolona, że nasza inicjatywa spotkała się z tak dobrym przyjęciem z państwa strony – zaznaczyła starosta Anna Horodyska. - Jestem mile zaskoczony, że w powiecie strzelińskim z taką atencją podchodzicie państwo do polityki historycznej – przyznał dr Dariusz Byczkowski, dyrektor brzeskiego muzeum.
Oczekiwania stron sformułowano w preambule porozumienia, pisząc: „w ramach realizacji swoich celów statutowych (strony – red.) podejmują działania zmierzające do utrwalenia dziedzictwa kulturowego renesansu na terenie Powiatu Strzelińskiego (…) oraz tradycji narodowej w tym zakresie dla przyszłych pokoleń”. Wskazano również miejsce, gdzie cel ten będzie realizowany, czyli Dom Książąt Brzeskich w Strzelinie.
Co do form współpracy, to uzgodniono, że na bazie zasobów Muzeum Piastów Śląskich przygotowana zostanie wystawa czasowa dotycząca piastowskiej przeszłości Ziemi Strzelińskiej. - W najbliższym czasie przeprowadzimy szczegółową kwerendę naszych zbiorów pod kątem eksponatów, które można byłoby eksponować w Strzelinie. Służymy pomocą naszych pracowników, doświadczonych muzealników, w przygotowaniu wystawy. Z przyjemnością podzielimy się wiedzą o działaniach promocyjno-reklamowych naszego wspólnego przedsięwzięcia – zapewnił dyrektor Byczkowski. Ponadto strony porozumienia będą współpracowały i wymieniały się informacjami o zgromadzonych zbiorach i pozyskanych eksponatach. W porozumieniu mówi się o możliwości włączenia do współpracy powiatu z muzeum samorządów, szkół i instytucji. A także współpracy z instytucjami zajmującymi się szeroko pojętą ochroną zabytków.
Na ten temat pisaliśmy w 20 (1158) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl
Komentarze
Cytuję Historyk:
oryginalność jest. pani burmistrz ze wsi zapisała strzelin do związku gmin wiejskich. każda wiocha chce być miastem a tu miasto chce być wiochą.
Opowiadanie historii Dolnego Śląska i Strzelina z perspektywy Piastów jest anachroniczne i wywodzi się rodem z PRL-u, gdy Władysław Gomułka jako Minister Ziem Odzyskanych kierował propagandową stroną uzasadnienia przejęcia przez Polskę ziem na zachodzie. Obecnie zarówno badaczy, jak i turystów interesują nie tylko hurra patriotyczne wątki przedstawiane z pozycji narodowej, ale wieloznaczność i złożoność procesów historycznych. Nie bez powodu we Wrocławiu czy Wałbrzychu dużym zainteresowaniem cieszą się stare niemieckie napisy czy przedwojenne wyposażenie. Historia piastowska to ważny element, ale nie jedyny, a na pewno nie najważniejszy dla współczesnego odbiorcy. Co ze strzelińskimi Braćmi Czeskimi, co z mieszanką etniczną i wyznaniową, co ze specyfiką środowiska regionu? Nie potrzebujemy w okolicy nowego muzeum Piastów Śląskich, skoro duża taka placówka jest właśnie w Brzegu. Może jednak zdobądźmy się na jakąś oryginalność?
historyczne porozumienie powiatu z muzeum,. piasty w tle.
no tak. powiat strzeliński nie jest nowoczesny. nadaje się do muzeum tak jak gród biskupin. mżna go rozreklamować jak piramidy zacofania w egipcie a zarząd powiatu będzie robił za wiecznego sfinksa co ma fuchsa.
piasty maja to do siebie że trzeba smarować. nie posmarujesz to nie pojedziesz.
Kanał RSS z komentarzami do tego postu.