O szpitalu, i nie tylko, rozmawialiśmy z Markiem Warcholińskim, starostą strzelińskimKolejny tydzień tematem numer jeden w powiecie jest przyszłość SCM. Nadzwyczajna sesja rady była krokiem naprzód, ale do rozwiązania problemu jeszcze daleka droga. O szpitalu, i nie tylko, rozmawialiśmy z Markiem Warcholińskim, starostą strzelińskim.
Panie starosto, czy zarząd Strzelińskiego Centrum Medycznego i jego prezes rozwiązali palący problem podwyżek wynagrodzenia dla pielęgniarek?

- Krzysztof Kurowski, prezes SCM, poinformował mnie, że odbyła się pierwsza tura rozmów zarządu spółki z pracownikami. Poprosiłem o przesłanie mi protokołu z tego spotkania, żeby wiedzieć, jakie padały propozycje i argumenty stron, żeby po prostu czuwać nad przebiegiem negocjacji, A gdy będzie taka potrzeba w nich uczestniczyć. Wiem, że nie doszło do porozumienia, że odbędą się kolejne negocjacje w tej sprawie. O funkcjonowaniu SCM i sytuacji pielęgniarek miałem okazję rozmawiać na spotkaniu z Tomaszem Smolarzem, wojewodą dolnośląskim. W środę (25 lutego br. – red.) pielęgniarki i samorządowcy z Dolnego Śląska dyskutowali z wojewodą o służbie zdrowia. Poproszono mnie o przedstawienie sytuacji pielęgniarek w strzelińskim szpitalu, co też uczyniłem. Po przedstawieniu krótkiej relacji z przebiegu nadzwyczajnej sesji rady powiatu powiedziałem, że musimy usiąść do rozmów, negocjacje w sprawie wynagrodzeń pielęgniarek to jest piorytet. Minął już pierwszy miesiąc wypowiedzenia umów pracy złożonych przez panie pielęgniarki, pozostały jeszcze dwa a to znaczy, że czasu na rozwiązanie problemu jest bardzo mało.

Dla nikogo nie jest tajemnicą, że SCM sam sobie rady nie da. Konieczne jest dokapitalizowanie spółki i to najlepiej z budżetu powiatu. Czy jest to możliwe?
- Niestety nie mam dobrych informacji dotyczących budżetu powiatu. Potwierdziły się wcześniejsze złe informacje. Subwencja oświatowa będzie niższa o 2,244 mln zł. Za tydzień rozpatrzone zostanie złożone przez nas zażalenie na decyzję Ministra Finansów o zwrocie części subwencji oświatowej z 2010 r. W tym przypadku chodzi o 1,8 mln zł. Jako zarząd powiatu przygotowujemy się do rozmów z radnymi o restrukturyzacji budżetu. Jesteśmy oczywiście otwarci na propozycje radnych, bo to rada ostatecznie zadecyduje o nowelizacji budżetu. Do kwot wymienionych przeze mnie wcześniej należy jeszcze dodać wniosek prezesa Krzysztofa Kurowskiego o dofinansowanie spółki SCM, czego nie ma w obecnym budżecie (realizowany w 2015 r. budżet powiatu w całości został przygotowany przez poprzednią radę i poprzedni zarząd powiatu – red.). Budżet powiatu na 2015 rok wymaga głębokiej restrukturyzacji, z czego zdajemy sobie sprawę wszyscy. Na szczegóły jest jednak jeszcze za wcześnie. W najbliższych dniach podpiszemy umowę z Ministerstwem Zdrowia w sprawie programu Pl-13, czyli profilaktyki i edukacji chorób sercowo-naczyniowych. Z tego tytułu do SCM trafią dodatkowe środki. Jest to na pewno dobra wiadomość.

Na koniec jeszcze jedno pytanie dotyczące oświaty. Czy wiadomo kiedy zostanie ogłoszony konkurs na dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Strzelinie? A może do pracy zostanie przywrócona poprzednia dyrektor?
- Poprzedni zarząd powiatu rozwiązał umowę z Marleną Borecką, dyrektor ZPO. Pani Borecka zwróciła się do obecnego zarządu z pismem, w którym domagała się usunięcia naruszeń prawa przy podejmowaniu decyzji przez poprzedni zarząd powiatu. Po licznych konsultacjach i informacji z nadzoru prawnego wojewody podtrzymujemy w mocy decyzję zarządu powiatu z 2 grudnia 2014 r. Na najbliższym posiedzeniu zarządu przedstawię swoje stanowisko w tej sprawie. Zaproponuję, żeby jak najszybciej ogłosić konkurs na stanowisko dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Strzelinie.
Dziękuję za rozmowę.

Jacek Sobko

 

Komentarze   

zofia Permalink2 +1 zofia
szkoda szpitala
a budynki socjalne buduja
2015-03-12 18:51 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker Permalink1 +1 spajker
RE: Tylko jedna dobra wiadomość?
"Z tego tytułu do SCM trafią dodatkowe środki. Jest to na pewno dobra wiadomość." - tak może mówić podopieczny gops oczekujący kolejnej dawki kroplówki a nie starosta. dobra wiadomość to taka że scm daje sobie radę sama bez kroplówki z powiatu. dobra wiadomość to np taka że wstęp do służby zdrowia kosztuje 5 złotych, taki bilet za 5 złotych rozładował by korki eliminując hipochondryków i gaduły, które z zoz robią sobie klub towarzyski i wyszukują w sobie choroby stanowiące pretekst do udania się do plotkarni w korytarzach zoz. przychody z tych biletów wstępu można by przeznaczyć dla pielęgniarek.
2015-03-12 09:19 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.