- Niektóre piwa, mimo iż są bezalkoholowe, posiadają smak piwa i tak samo się nawet pienią - mówi właściciel sklepu w Strzelinie Daniel JurewiczW jednym ze sklepów w Przewornie grupa nieletnich chłopców chciała kupić piwo bezalkoholowe. Sprzedawczyni odmówiła. Właścicielka innego sklepu, pytana o sprzedaż takich napojów nieletnim, stwierdziła, że sama nie wie, jak w takiej sytuacji się zachować. Można więc sprzedawać piwo bezalkoholowe nieletnim czy nie?
Aby uzyskać odpowiedź na to pytanie, postanowiliśmy przeanalizować obowiązujące przepisy oraz zaczerpnąć informacji z różnych źródeł.
Okres wakacyjny to czas, w którym młodzież często sięga po alkohol. Powszechnie wiadomo, że sprzedaż takich napojów nieletnim jest zakazana i sprzedawcy w sklepach monopolowych restrykcyjnie przestrzegają tego przepisu. Reguluje to ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Wspomniany akt prawny precyzuje również, jaki napój, (w rozumieniu prawa), jest napojem alkoholowym. - Napojem alkoholowym, w rozumieniu niniejszej ustawy, jest produkt przeznaczony do spożycia, zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego, w stężeniu przekraczającym 0,5% objętościowych alkoholu - cyt. z ustawy.
Jak powinien zareagować sprzedawca w przypadku, gdy nieletni próbuje zakupić piwo bezalkoholowe? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do inż. Piotra Jankowskiego, zastępcy Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Strzelinie. - Jeżeli chodzi o problem zawartości alkoholu w piwie bezalkoholowym, to z samej nazwy wynika, że alkoholu w piwie bezalkoholowym nie ma. Natomiast, jeśli byłby, to jest fałszerstwo. Te sprawy regulują polskie rozporządzenia i unijne ustawy. Jest rozporządzenie w sprawie znakowania środków spożywczych, które właśnie określa, co na etykiecie produktu spożywczego powinno się znaleźć. Funkcjonuje też rozporządzenie unijne w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności. I teraz, gdyby w piwie bezalkoholowym był alkohol, to mamy niezgodność z przepisami prawa. Wracając więc do sedna sprawy, nie ma powodu, żeby sprzedaży piwa bezalkoholowego zakazywać nieletnim - powiedział inspektor.

Sprzedawcy nie wiedzą, jak reagować
Mając na uwadze zdobytą wiedzę, postanowiliśmy zapytać o zdanie ekspedientki pracujące w strzelińskich sklepach spożywczych. Okazuje się, że zdecydowana większość z nich pod żadnym pozorem nie sprzedałaby nieletnim piwa bezalkoholowego. Część mówiła nam, że to sprawa wyczucia i, oczywiście, np. 16-latkowi sprzedałaby taki napój. Jednak niemal wszyscy byli zgodni co do jednego. Sama kwestia handlu produktami bezalkoholowymi dla nieletnich jest problematyczna, gdyż często piwa bezalkoholowe są nimi tylko z nazwy, a po dokładnym zapoznaniu się z etykietą zawierają one śladowe ilości trunku. O komentarz poprosiliśmy również właściciela sklepu spożywczego przy ul. Reja w Strzelinie Daniela Jurewicza. - Uważam, że nie powinno się sprzedawać nawet piwa bezalkoholowego nieletnim, ponieważ już od młodych lat uczy się tym samym młodzież złych nawyków. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że niektóre piwa, mimo iż są bezalkoholowe, mają smak piwa i tak samo się nawet pienią. Poza tym weźmy sytuację, w której nieletnia osoba pije regularnie bezalkoholowe trunki. Gdy skończy 18 lat, to przerzuca się już na te wysokoprocentowe. Może to być zdradliwe, gdyż tak naprawdę nie wie ona jak jej organizm zareaguje później na prawdziwy alkohol - podsumował Jurewicz, wskazując na moralny aspekt całej sprawy.
Wcale nie dziwi fakt, że sprzedawcy nie wiedzą, jak postępować w omawianej sytuacji. Większość z nich w rozmowie z naszym dziennikarzem nie znała zapisów przytoczonych wyżej w rozporządzeniu. Na szczęście w podejmowaniu decyzji o sprzedaży piwa bezalkoholowego nieletnim kierują się wyczuciem i zdrowym rozsądkiem.




UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Anonim03
Piwo alkoholowe tak a bezalkoholowe nie
Mam prawie ukonczone 18 lat, prawo mowi ze piwa bezalkoholowe nie mozna odmowic sprzedazy, czyli tak powinno sie zgodnie z prawem sprzedawac piwo 0%. Niecala godzine temu odmowiono mi sprzedazy piwa bezalkoholowego poniewaz nie mam dowodu. Wyjasnilem kasjerce ze popelnia wykroczenie podlegajace grzywnie co poparlem dokladnym art. Kodeksu wykroczen. Natomiast piwo alkoholowe w innych sklepach tej samej sieci kupuje juz od 2 lat i nigdy nie spytano mnie o dowod. Wiec wszystko zalezy od tego na jakiego sprzedawce sie trafi
0
Gravatar
Łukasz
Dziwne
Przed chwilą chciałem sobie kupić piwo bezalkoholowe mając prawie 18 lat i kasjerka mi powiedziała że bez dowodu mi nie sprzeda. Wszystko zależy najwidoczniej od ludzi
0
Gravatar
Szymonn
Piwo bezalkoholowe
Mam 14lat i czy mi sprzedadzą piwo bezalkoholowe?
0
Gravatar
Gitarixxa
OKOCIM RADLER
Szczerze, że mam 13 lat, to w moim mieście bez problemu sprzedają piwo 0% bez dowodu osobistego. Przecież tam nie ma żadnego alkocholu WTF
0
Gravatar
Anonimowy
Energetyk czy Piwo?
Jeżeli chodzi o energetyka oraz piwo bezalkoholu to z hęcią bym wybrał to drugie, chyba kasjerki/kasjerzy nie wiedzą jak Energetyk może być szkodliwy dla organizmu młodego lub dorosłego człowieka, jakbym był kasjerem i taki 13/14 letni chłopak podał mi by energetyka to bym powiedział: chłopcze lepiej pić piwo bezalkoholowe niż takie słodkości.Piwo (Dalej podchodzimy to tego samego tematu piwa bezalkocholoweg o) ma mniej cukru(lub go wogóle nie ma) niż taki Energetyk który ma ponad 50 gram cukru.Skoro kasjerki/kasjerzy sprzedają nieletnim energetyka to potwierdza fakt że chcą prędzej zniszczyć im organizm człowieka (ponieważ ma za dużo cukru).Piwo niby też może szkodzić zdrowiu ale jeżeli będziemy pić 1 lub 2 piwa bezalkoholowe co 1 tydz/2tyg(chodzi o to że jeżeli będziemy pić nie codziennie to jest szansa że nie zniszczymy organizm)W piwie chodzi o to żeby się napić, usiąść z kolegami.A energetyk jest po to aby pobudzał organizm gdy wykonujesz ciężką prace(np. Jedziesz ciężarówką całą noc chcę ci się spać, napijesz się i jedziesz dalej).Mam nadzieję że rozumiecie co tu piszę ;-)
0
Gravatar
filip
filip
Kacper ⁷ powiedziała :
Dzisiaj kupiłem sobie piwo bezalkocholowe i sprzedano mi bez problemu
no mi nie sprzedali a mojemu koledze tak ja mam wiencej lat od niego i prawo alkoholowe tez potwierdzi ze muszą sprzedać ja mam sposób i tak nawet z alko sprzedają

0
Gravatar
Człowiek
TO JEST NIE NORMALNE
Skoro nie sprzedadzą piwa bezalkoholowego nieletnim a energetyka sprzedadzą który jest o wiele bardziej szkodliwy niż piwo bezalkoholowe to też powinni nie sprzedawać nieletnim napszykład jabłek a słodycze jurz spszedadzą żeby nieletnim bardziej zaszkodziło
0
Gravatar
Kacper ⁷
Piwa bezalkocholowe
Dzisiaj kupiłem sobie piwo bezalkocholowe i sprzedano mi bez problemu
0
Gravatar
ojkontakasraka
czy można sprzedać ?
można sprzedać na ez wchodzisz do żaby dajesz i ona ci sprzedaje i jest gitara
0
Gravatar
MICHAŁ?¿
:-x
:-x :-x
0

Przeczytaj także