Wójt Jarosław Taranek oficjalnie rozpoczął eliminacje. Po prawej: Wiesław Karpierz, po lewej kolejno: Krzysztof Dobrowolski, Jacek Bury, Kazimierz Kaliński oraz Jan WasylówDrugi semestr roku szkolnego trwa. Młodzież zdobywa wiedzę. Korzysta z księgozbioru bibliotek nie tylko po to, by dowiedzieć się czegoś z przedmiotów szkolnych, ale także, by zdobyć niezbędne informacje nt. postępowania na wypadek pożaru. A jeśli robi to skutecznie, może przy okazji wygrać atrakcyjne nagrody.

27 lutego w GOK w Przewornie odbyły się gminne eliminacje XXXVIII Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pn. „Młodzież zapobiega pożarom”. Celem turnieju jest popularyzowanie przepisów przeciwpożarowych i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. Służy w szczególności poznaniu zasad postępowania na wypadek pożaru i praktycznego przygotowania do posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym. Praktyczną stroną organizacji konkursu zajmował się Jan Wasylów pracownik urzędu gminy w Przewornie odpowiedzialny za sprawy związane z bezpieczeństwem publicznym. Konkurs oficjalnie rozpoczął wójt Jarosław Taranek. Życzył uczestnikom powodzenia, a także umiejętności wcielenia w życie zdobytej podczas przygotowań do eliminacji wiedzy, w razie zaistnienia pożaru. Następnie uczniów przywitał komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Strzelinie Wiesław Karpierz. Podkreślił, że gmina Przeworno może być przykładem dla innych, gdyż od wielu lat regularnie bierze aktywny udział w konkursie. Dodał, że na tej samej sali 20 marca ci, którzy okażą się najlepsi, będą reprezentować gminę na eliminacjach powiatowych.
Eliminacje przeprowadzone zostały odrębnie dla dwóch grup wiekowych: uczniów szkół podstawowych (grupa I) oraz uczniów szkół gimnazjalnych (grupa II). Wzięło w nich udział 24 młodych ludzi. Reprezentanci każdej z grup rozwiązali właściwy dla swej kategorii test składający się z 40 pytań. Pięć osób, które osiągnęły najlepszy wynik w teście, odpowiadało ustnie przed komisją na wylosowany zestaw pytań. W komisji zasiadali: komendant Powiatowej Straży Pożarnej w Strzelinie Wiesław Karpierz, zastępca komendanta PSP Krzysztof Dobrowolski, wiceprezes zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczej Straży Pożarnej w Strzelinie Kazimierz Kaliński oraz naczelnik OSP Przeworno Jacek Bury. Młodzież twierdziła, że pytania były trudne, szczególnie w części ustnej, ale jeśli ktoś się pilnie uczył, mógł osiągnąć dobry wynik.
Najlepsza w grupie I okazała się Kinga Durejko, po niej na kolejnych miejscach eliminacje zakończyli Jakub Hutnik, Bartłomiej Bandura, Paweł Krawczyk i Marcel Jurek. Natomiast najlepszą (i tu też pierwsza była dziewczyna) w grupie II została Natalia Jurek. Po niej uplasowali się kolejno Patrycja Szkwarek, Szymon Jóźwin, Przemysław Demboryński i Sandra Miklas. Wszyscy uczestnicy eliminacji otrzymali nagrody rzeczowe.
Dla zainteresowanych publikujemy przykładowe pytania testowe.
Grupa I:
Pianą można gasić pożary klasy:
a) klasy A i B
b) klasy C i D
c) tylko klasy C
Grupa II:
Jakie średnice mają węże stosowane w ochronie przeciwpożarowej?
a) 52, 75 i 110 mm
b) 25, 60 i 95 mm
c) 30, 60 i 80 mm 

 

Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.