Kilka ćwiczeń domowych proponuje trenerka personalna Magdalena Malec
Ćwiczenia sportowe to dla wielu dobry sposób na spędzanie wolnego czasu we własnych domach. Szczególnie mogą się przydać tym, którzy z powodu obostrzeń lub kwarantanny nie mogą wyjść na zewnątrz.  Pamiętajmy, że sport powinien być ważną częścią naszego życia. Pandemia koronawirusa sprawiła, że długo byliśmjy zamknięci w czterech ścianach.
Kilka rad, jakie ćwiczenia domowe wybrać, przekazują trenerka personalna Magdalena Malec i nauczycielka WF z jednej ze strzelińskich szkół średnich.
Na pierwszy ogień musi pójść rozgrzewka. Zawsze przed treningiem należy się rozgrzać – to jest podstawa. Poświęćmy na nią około 5 – 10 min żeby nie nabawić się urazów. Najlepiej przy rozgrzewce robić ruchy koliste w stawach np. krążenie głowy i ramion, krążenia barków i nadgarstków, skłony tułowia, krążenia bioder i nóg w kolanach itp. Dalej można przejść do ćwiczeń. - Dzieciom poleciłabym zabawy ruchowe. Zabawa odwraca uwagę od wysiłku i daje dużo większą motywację oraz satysfakcję z ćwiczeń. Zaangażowany w takie zabawy rodzic może mieć również niezły treningi - zdradza Magdalena Malec. Ciekawymi zabawami mogą być np. tory przeszkód, zabawa w chowanego, skoki w dal, odbijanie balona czy taniec.
Z kolei dorośli i młodzież potrzebują bardziej złożonych ćwiczeń. Warto poszukać gotowych treningów w internecie. Inną opcją jest zakup indywidualnych programów treningowych.
Dla seniorów dobre mogą okazać się ćwiczenia oddechowe albo mobilizujące kręgosłup. Te pierwsze są dobre dla każdej grupy wiekowej. - Jak wiadomo, koronawirus atakuje płuca i powoduje problemy z oddychaniem. Z tego powodu ważne jest, żeby wdrażać ćwiczenia oddechowe - dodaje pani Magda. - Ćwiczenia dla seniorów również są dostępne na platformach internetowych. Poza tym osoby starsze chcąc nie wypaść z formy mogą codziennie spacerować po swoich mieszkaniach lub ogrodach, a od 20 kwietnia również w miejscach publicznych. Taki spacer będzie dobrą formą ćwiczeń.
- Warto mieszać różne partie mięśni w ćwiczeniach i robić je od góry do dołu, albo odwrotnie. Podobnie jest z rozgrzewką. Ćwiczenia na konkretne partie prowadzi się w taki sposób, aby pracowały antagonistycznie, tzn. jeśli trenujesz brzuch, zrób też grzbiet – radzi nauczycielka WF-u. - Na początek najlepiej wybrać po dwa ćwiczenia do każdej partii, żeby dojść do wprawy. Najpierw jest rozgrzewka, a na końcu rozciąganie. Najlepiej porozciągać po trochę każdą partię mięśni, którą ćwiczyliśmy. Zawsze należy dobierać wszystko według swoich możliwości tak samo jest z rozgrzewką i z rozciąganiem. Po konsultacji z wuefistką strzelińskiej szkoły mamy do zaoferowanie przykładowe ćwiczenia: Ćwiczenia na brzuch. 1. BRZUSZKI. Połóż się na plecach, ugnij nogi, pięty mocno dociśnij do podłoża. Dłońmi przykryj uszy, łokcie skieruj w przód. Mięśniami brzucha unoś łopatki. Nie ciągnij rękoma głowy, nie zmieniaj położenia rąk. Wykonaj 20 – 30 powtórzeń. 2. DESKA - Połóż się na brzuchu i unieś ciało nad podłogę. Oprzyj łokcie na podłodze, wyprostuj nogi, stopy rozłóż na szerokość bioder. Łokcie ułóż bezpośrednio pod ramionami. Napnij mięśnie. Przenoś ciężar ciała na palcach stóp w przód i w tył. Wykonaj 18 – 24 powtórzeń. Ćwiczenia na nogi: 1. PRZYSIADY. Wyprostuj plecy i zepnij brzuch. Rozstaw nogi na szerokości barków, a stopy skieruj delikatnie na zewnątrz.. Uginaj nogi do momentu utworzenia się 90 stopni w kolanach. Zrób 16- 22 powtórzeń. 2. WYKROKI. Wyprostuj plecy, ściągnij łopatki, tułów i miednicę ustaw pionowo. Na zmianę raz lewą, a raz prawą nogą zrób wykrok do przodu uginając kolana w obydwu nogach. Robiąc wykrok do przodu pamiętaj żeby kolano nie wyprzedzało palców u stopy, a było mniej więcej na wysokości stawu skokowego. Wykonaj 8-12 powtórzeń na każdą nogę – radzi wuefistka.
Dbajmy o siebie, ale także o naszych bliskich, mobilizując ich do aktywności. Zwalczmy nudę gimnastyką, a stres zabawą i ćwiczeniami siłowymi, z pewnością wyjdzie to nam na zdrowie. Nie zapominajmy także o seniorach, oni też potrzebują ruchu i motywacji. Pomóżmy im znaleźć w internecie ćwiczenia dopasowane do ich wieku i stanu zdrowia. Obecnie w sieci jest wiele spontanicznych inicjatyw dotyczących sportu, organizowanych przez między innymi studentów AWF.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również