Tenisiści stołowi Granitu Strzelin z powodzeniem rywalizują w drugiej i czwartej lidze. Nasi zawodnicy należą do wojewódzkiej czołówki w tej dyscyplinie sportowej. Dziś przybliżamy historię powstania strzelińskiego klubu.
Powstanie Granitu związane jest  z Marianem Kozakiem Początki klubu TKS Granit Strzelin związane są z trenerem Marianem Kozakiem, który do tenisa stołowego trafił przez przypadek. Był piłkarzem i radził sobie całkiem nieźle. Mając 19 lat przeszedł skomplikowaną operację i nie mógł kontynuować kariery futbolisty. Nie chciał jednak odchodzić od sportu, dlatego zajął się tenisem stołowym. Najpierw grał z rówieśnikami w różnych świetlicach. Na początku lat 70. drużyny z Białego Kościoła i Borowa rywalizowały w klasie A tenisa stołowego. W 1972 roku odbyły się zawody powiatowe w Borowie, w których wystartował Marian Kozak i zajął drugie miejsce. Po turnieju otrzymał propozycję gry w jednej z lokalnych drużyn. Jego szwagier, który był w związkach zawodowych kamieniołomu w Strzelinie, zaproponował z kolegami stworzenie własnego klubu. Na początku 20 osób trenowało na jednym stole w świetlicy przy strzelińskim kamieniołomie. 10 maja 1973 roku klub TKS Granit Strzelin został zgłoszony do rozgrywek klasy A. W pierwszym meczu ligowym podopieczni Mariana Kozaka przegrali 7:3 z Zielonymi Łagiewniki. Od tego czasu nasi zawodnicy zdobyli kilkadziesiąt medali podczas zawodów ogólnokrajowych.
Meng Zhen był pierwszym obcokrajowcem w barwach Granitu
Awans do ekstraklasy
W 1988 roku tenisistki stołowe Granitu Strzelin wywalczyły historyczny awans do ekstraklasy! Nasz zespół występował w składzie: Edyta Bednarska, Barbara Poziemska, Małgorzata Wolna, Izabela Jagodzińska, Dorota Mastej, Beata Stochmal.
Tekst ukazał się w nr 5 (1093) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.