Na pięciu legnickich wieżowcach zamontowano 158 paneli fotowoltaicznych. Dzięki darmowej, słonecznej energii w budynkach są oświetlane m.in. klatki schodowe i windy. Projekt wspiera Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.
W centrum miasta w wieżowcach przy ul. Młynarskiej, zarządzanych przez Legnicką Spółdzielnię Mieszkaniową zamontowano panele o mocy ponad 42 kilowatów. Koszt całej inwestycji to około 350 tys. złotych. To środki z WFOŚiGW we Wrocławiu: bezzwrotna dotacja (około 40 proc. z tej kwoty), pozostała część to niskooprocentowana pożyczka. Uzyskane nadwyżki wyprodukowanego prądu będą sprzedawane do sieci. Inwestycja zwróci się po około 7 latach. Po tym okresie lokatorzy LSM będą płacić niższe rachunki za energię elektryczną. Zyska także środowisko Dzięki wykorzystaniu Odnawialnego Źródła Energii ze słońca do powietrza trafi mniej gazu cieplarnianego CO2.
- Nowe inwestycje powstały w ramach ogólnopolskiego programu PROSUMNET. Ze środków z tego programu mogą korzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe - mówi Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. Do pozyskania są środki na budowę i instalacje m.in.: fotowoltaiki, źródeł ciepła opalanych biomasą, pomp ciepła, kolektorów słonecznych, małych elektrowni wiatrowych i mikrobiogazowni. WFOŚiGW we Wrocławiu otrzymał 25 mln złotych (w tym: 16 mln pożyczki i 9 mln zł dotacji) z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację programu PROSUMENT na Dolnym Śląsku. Z tych pieniędzy oprócz Legnicy, skorzystają także spółdzielnie mieszkaniowe we Wrocławiu, Miliczu, Jaworze, Zawidowie i wspólnota mieszkaniowa w Wałbrzychu. Nasze wsparcie do zaplanowanych w tych miastach inwestycji wyniesie ponad 1,4 mln złotych - mówi Aleksander Marek Skorupa. – Przypominamy, że nabór wniosków trwa do końca tego roku, a realizacja projektów musi się zakończyć do końca 2018 r. - dodaje.
Beneficjenci pozyskują niskooprocentowane pożyczki (tylko 1 proc. w skali roku) wraz z bezzwrotnymi dotacjami - łącznie do 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Dotacja dotycząca produkcji energii elektrycznej wynosi do 40 proc. kosztów kwalifikowanych natomiast dopłata do instalacji wytwarzających ciepło ze źródeł odnawialnych może wynieść do 20 proc. kosztów kwalifikowanych. Ta pomoc może zostać wykorzystana wyłącznie do sfinansowania kosztów niezbędnych do realizacji przedsięwzięcia, takich jak: projekt instalacji, dokumentacja potrzebna do uzyskania pozwoleń, koncesji; zakup, montaż oraz odbiór i uruchomienie instalacji. Warto pamiętać, że beneficjent jest zobowiązany do zainstalowania liczników mierzących dane o wielkości produkcji ciepła lub energii elektrycznej z Odnawialnych Źródeł Energii.
Robert Borkacki, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
ogniwo
na zapleczu są....... super szpece, którzy przyniosą prąd z ogniw z Muchowca....
Nowa Stara spółka Strzelin PS Energ. Odnawialna już zaczęła działać ma ocenić 22 dachy gdzie właścicielem gmina Strzelin pod kątem montażu ogniw fotowoltaicznyc h, które z Muchowca przywedruja, tam gdzie super szpece spółki w ramach partnerstwa publiczno prywatnego zechcą wyciągnąć od gminy Strzelin w ramach super ekspertyzy tyle ile się da. Sprawdzają się słowa i sugestie radnego Gulczynskiego, który wskazywał, że wszystko będzie zależało od tych, którzy mają udziały w spółce. Oszczednosci bedziemy szukac na zapleczu ...Skąd wiadomo, że eksperci ze Spółki są tansi od innych? Kiedy burmistrz powie czy, to prawda, że ogniwa na dachu Aquaparku i pompy ciepła nie funkcjonują, tak jak zakładano?
0
Gravatar
vacik
RE: Słoneczne elektrownie wytwarzają prąd na dachach wieżowców w Legnicy
Radny Szałajko mówił coś, że energia z odnawialnych źródeł energii w Gminie Strzelin z Muchowca,ma rzekomo pokrywać blisko 20 % energii odnawialnej, którą ma produkować cała Polska. Cóż chyba w jednej chwili staniemy się samowystarczaln i. Może okazać się, że będziemy mogli mieć podgrzewane chodniki, ławki, ulice a może nawet miejskie szalety jeśli starczy mocy. Można przypuszczać, że będą mogły powstać również spółki córki związane z STRZELIN PS ENERGETYKA ODNAWIALNA sp. z.o.o , gdzie vice prezesem jest pan Michał Kołodnicki, a w radzie nadzorczej jest z kolei pan Tomasz Michałowski, kiedy trzeba radca prawny Rady Miejskiej i obrońca budżetu obywatelskiego, a kiedy trzeba muszkieter prawdy wg Urzędu.Tylko czekać aż spółka STRZELIN RATUSZ 2020 będzie miała kolejnych cudotwórców i innowatorów gminnych więcej na http://krs-pobierz.pl/strzelin-ps-energetyka-odnawialna-i5917626 oraz na https://mojepanstwo.pl/dane/krs_podmioty/499589,stowarzyszenie-gramy-o-zycieot, stowarzyszenie gminnych urzędników i społeczników jakich w gminie mamy co niemiara. Tylko czekać jak powstanie spółka Strzelin Ratusza 2020 sp. z o o.
0
Gravatar
...
RE: Słoneczne elektrownie wytwarzają prąd na dachach wieżowców w Legnicy
wyborca powiedziała :
Na osiedlu Grota Roweckiego jest dużo płaskich dachów,może tam zainstalować takie panele?
Mamy już w Muchowcu na farmie, jeszcze mało?

0
Gravatar
wyborca
RE: Słoneczne elektrownie wytwarzają prąd na dachach wieżowców w Legnicy
Na osiedlu Grota Roweckiego jest dużo płaskich dachów,może tam zainstalować takie panele?
0

Przeczytaj także