W kwietniu do dolnośląskich rzek zostanie wypuszczonych blisko 800 tysięcy pstrągów potokowych. Pierwsza partia ryb trafiła do rzeki Sieniawki 1.04.2016 r. W Polsce ten gatunek jest zagrożony przez susze, nielegalne odłowy prowadzone przez kłusowników, zanieczyszczenia ściekami komunalnymi i zabudowę hydrotechniczną. To kolejny etap akcji. O roku 2007 łącznie wypuszczono już ich ponad 5 milionów.
Zarząd Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu podjął decyzję o wsparciu tej akcji kwotą 136 tys. złotych. Całkowita wartość zadania Wałbrzyskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego wyniesie 227 tys. złotych. - Problemy dla ryb stwarzają m.in. małe elektrownie wodne pozbawione przepławek, które uniemożliwiają pstrągom wędrówki - powiedział Aleksander Marek Skorupa, prezes zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu, który uczestniczył w dzisiejszej akcji. W działaniu wzięli udział także: Jerzy Ignaszak, zastępca prezesa WFOŚiGW we Wrocławiu i Kazimierz Stolarz, wiceprezes Polskiego Związku Wędkarskiego, Okręg w Wałbrzychu. Niebezpieczne dla ryb są także remonty w korytach rzek prowadzone za pomocą ciężkiego sprzętu. W wyniku tych prac dna i brzegi rzek zostają wyprofilowane i wyrównane co powoduje zniszczenie naturalnych siedlisk pstrąga oraz jego tarlisk. Dla małych pstrągów zagrożeniem są także obce gatunki zwierząt, m.in.: pstrągi tęczowe i źródlane oraz norki amerykańskie.
Prawie 200 tys. około dwuletnich ryb z Ośrodka Hodowli Pstrąga w Ścinawce Średniej zostanie przewiezione i wypuszczone do rzek: Nysa Kłodzka, Biała Lądecka, Ścinawka, Bystrzyca, Szybka i Dzika Orlica oraz ich dopływów. Wędkarze przetransportują też z ośrodka w Ścinawce blisko 600 tys. sztuk kilkumiesięcznych ryb fachowo nazywanych „wylęgiem żerującym". W tym okresie życia pstrągi mierzą zaledwie kilka centymetrów i ważą około 0,3 grama. Ten „narybek" trafi do potoków, będących dopływami rzek. Pstrąg potokowy potrzebuje do życia czystej i chłodnej wody, szybkiego prądu i dna pokrytego kamieniami lub żwirem. Swoje gody odbywa jesienią. Jednej samicy zazwyczaj towarzyszy kilka samców. Ikra jest składana do zagłębień, które wykopują samice w żwirze pokrywającym dno.
Od 2007 r. wędkarze z Wałbrzyskiego Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego wypuścili do rzek i zbiorników wodnych ponad 6 milionów pstrągów potokowych, węgorzy, sandaczy, sumów, linów, karasi, jazi, boleni, linów, lipieni, świnek i brzan. Zarybiano takie zbiorniki wodne jak: Owiesno, Sudety, Witoszówka, Topola, Kozielno i Lubachów. Łączny koszt tych akcji wyniósł ponad 1,7 mln złotych. Łączna wysokość dotacji z WFOŚiGW we Wrocławiu wyniosła ponad 0,8 mln złotych.
Robert Borkacki, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także