Zespół „Złotokłose” zaśpiewał wiele kolęd
Zespół „Złotokłose” zaśpiewał wiele kolęd
W grudniu już po raz piąty odbyła się Wigilia Kresowiaków w Gminnym Ośrodku Kultury w Kondratowicach. Dawni mieszkańcy Kresów Wschodnich i ich potomkowie niezwykle cenią te spotkania, na których czują się jak wśród najbliższych. Skąd pomysł na organizowanie takiej wyjątkowej Wigilii? Z czym wiąże się strach, który od wielu lat towarzyszył Kresowianom?
Kilka lat temu grupa osób z Prus zaczęła uczestniczyć w kresowej akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”. Opiekunką grupy była wicedyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Prusach Ewa Majewska. W ubiegłym roku po raz czwarty wolontariusze zajmowali się porządkowaniem polskiego cmentarza w Łoszniowie (w pobliżu Tarnopola) na Ukrainie. O przebiegu tego ciekawego wyjazdu pisaliśmy kilka miesięcy temu. Dla dawnych mieszkańców Kresów i ich rodzin wspólna Wigilia jest wyjątkowym przeżyciem
Wraz z pierwszym wyjazdem do Łoszniowa powstał pomysł zorganizowania Wigilii Kresowiaków, która odbywa się w Kondratowicach już od pięciu lat. Po powrocie grupy uczniów z Ukrainy wielu mieszkańców gminy Kondratowice prosiło o zdjęcia i opowieści z wyjazdu, dlatego zorganizowano wspólne spotkanie. W dużej części uczestniczyły w nim osoby pochodzące z Kresów. – Na spotkaniu ludzie się wzruszali, bo poznawali miejsca, w których się urodzili. Podczas luźnych rozmów pojawiła się propozycja, aby zrobić Wigilię. Słowa padły na podatny grunt, bo lubię wyzwania i postanowiliśmy ją zorganizować – powiedziała Majewska.
CZYTAJ ten artykuł w całości. Dostępny tutaj
Wicedyrektor ZSP w Prusach Ewa Majewska (z lewej) opowiedziała o pomyśle i organizacji Wigilii Kresowiaków


UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także