Wyważanie drzwi oraz zajęcie budynku w celu założenia punktów obserwacyjnych to tylko niektóre elementy jakie w minionym tygodniu doskonalili strzelcy wyborowi w Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. W kursie wzięło udział kilkunastu żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej z terenu całego kraju.
Strzelcy wyborowi są oczami i uszami każdej sekcji lekkiej piechoty. Ich zadaniem jest obserwacja i eliminacja potencjalnych zagrożeń, a swoje działania realizują zarówno w terenie otwartym jak i zurbanizowanym. W trakcie kursu doskonalącego dla strzelców wyborowych Terytorialsi nabywają i rozwijają swoje umiejętności z działania w terenie miejskim. Doskonalą się w działaniach takich jak wyważanie drzwi, torowanie przejścia, uczą się odpowiednich technik przemieszczania się, zajmowania pomieszczeń oraz zakładania posterunków obserwacyjnych.
„Jestem strzelcem wyborowym i dalej chcę poszerzać swoją wiedzę. Instruktorzy z Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej jak zwykle stają na najwyższym poziomie. Mają pełną wiedzę w tej dziedzinie, posiadają doświadczenie, którym dzielą się w przystępny sposób. Dodatkowo do dyspozycji mamy wyspecjalizowany i bogaty wybór sprzętu. Jestem pewien, że wyjadę z tego kursu z dużą porcją nowej wiedzy.” - ocenił żołnierz 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W realizacji szkoleń wykorzystane jest także doświadczenie byłych żołnierzy Wojsk Specjalnych z Mobilnych Zespołów Szkoleniowych. Podczas kursu swoją wiedzą dzielili się również strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu. Kursanci szkolili się przy wykorzystaniu profesjonalnych trenażerów, pozwalających na praktyczną naukę licznych sposobów wejść do pomieszczeń.
„Współpraca ze strażą pożarną pozwala nam na wymianę wiedzy i doświadczeń. To właśnie dzięki niej, w czasie tego szkolenia mamy możliwość pozyskiwania wiedzy od najlepszych fachowców w dziedzinie wchodzenia do zamkniętych pomieszczeń.” – dodał instruktor z Centrum Szkolenia WOT.
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps.  „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.
ppor. Krzysztof WÓJCIK
Oficer Prasowy
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej
im. kpt. Eugeniusza Konopackiego w Toruniu


UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także