Pensje zasadnicze pracowników sieci Kaufland od nowego roku poniżej najniższej krajowej. Swoje niezadowolenie załoga pokazała w końcówce roku tłumnie uczestnicząc w strajku ostrzegawczym zorganizowanym przez Międzyzakładową Organizację OPZZ Konfederacja Pracy. Związkowcy są w sporze zbiorowym z pracodawcą domagają się 1200 zł podwyżki dla pracowników sieci, wzrostu zatrudnienia, oraz zwiększenia odpisu na Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych do poziomu gwarantowanego przez ustawę.

W lutym odbędzie się ostatnie spotkanie mediacyjne  z pracodawcą.

-  Będzie porozumienie albo strajk - mówi Wojciech Jendrusiak, przewodniczący organizacji związkowej międzyzakładowej OPZZ Konfederacja Pracy w Kauflandzie. -  Pracownicy mają dość. Strajk generalny możliwy jest jeszcze przed Wielkanocą - dodaje.  - Nie godzimy się na: biedne wynagrodzenia na poziomie najniższej krajowej, redukcję zatrudnienia i przeciążenie pracą oraz socjalu niższego od tego zagwarantowanego przez ustawę. Za ciężką pracę należy się godne wynagrodzenie i szacunek. Siła nabywcza pracowników z roku na rok jest niższa. Pracownicy wprost mówią, że przy obecnej drożyźnie nie są w stanie spiąć swoich budżetów domowych. Część pracowników zmienia pracę, jeszcze inni dorabiają na drugim etacie. To skandal, bo kilkaset kilometrów na zachód Kaufland należący do grupy Schwarz płaci trzy razy więcej i ma zdecydowanie większą obsadę niż w Polsce. Nie godzimy się na takie traktowanie Pracowników. Nie jesteśmy w niczym gorsi od naszych Koleżanek i Kolegów w Niemczech i Czechach. Spółkę Kaufland stać na godne wynagrodzenia, ale jak twierdzi zarząd spółki, "tyle płaci się na rynku", tymczasem zyski spółki z roku na rok są wyższe. Żądamy uczciwego udziału w zyskach, dlatego albo zarząd się obudzi, albo będzie miał strajk generalny i paraliż wszystkich marketów i magazynów centralnych w Polsce. Czas na porozumienie mija 5 lutego 2024 roku, jesteśmy otwarci na konkretne propozycje pracodawcy, które będą korzystne dla pracowników i będą podwyżką, nie obniżką - podsumowuje Wojciech Jendrusiak.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Ania
No dziwne, strajki się odbywały i odbywać będą. A ten kto myśli, że jest on nie potrzebny to ma na prawdę jakieś problemy ze sobą.
7

Przeczytaj także