Organy zostały zbudowane w 1876 roku przez firmę Gottfrieda Riemera z Brzegu

Zabytkowy instrument z II połowy XIX wieku, znajdujące się w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Nowolesiu. Ostatnio przeszedł kompleksową renowację.

 

Zabytkowe organy, które znajdują się w kościele w Nowolesiu zostały zbudowane w 1876 roku przez firmę Gottfrieda Riemera z Brzegu. Jest to instrument trzynastogłosowy o szesnastu rzędach organowych. – Tylko dwa czy trzy głosy były sprawne, brakowało wszystkiego. Uszkodzone były piszczałki, a miech niesprawny. To była tak naprawdę ostatnia chwila, żeby te organy wyremontować i przywrócić je do liturgii – podkreśla ksiądz proboszcz Janusz Prejzner.

Parafia otrzymała prawie 315 tys. zł dofinansowania na renowację organów z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Ponad 6 tys. zł było wkładem własnym wspólnoty parafialnej do tej inwestycji. W pozyskanie dotacji zaangażowały się władze gminy Strzelin oraz pracownicy strzelińskiego urzędu na czele z panią Moniką Głąb.

Za prace odpowiadała firma organmistrzowska „Kamerton” Wiesława Jelenia z Olszynki. Podczas remontu wykonano szereg prac, m.in.: gruntowną renowację stolarki oraz konserwację chemiczną miechów czy renowację klawiatury manuału. Piszczałki drewniane, silnie zaatakowane przez owady żerujące w drewnie, poddano renowacji i rekonstrukcji. Piszczałki metalowe trwale uszkodzone zostały zastąpione nowymi, a pozostałe poddano prostowaniu i lutowaniu. Piszczałki prospektowe także przeszły renowację.

Cały artykuł zamieściliśmy w 33 (1221) wydaniu papierowym Słowa Regionu.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także