ZNAJDŹ NA STRONIE

Latem w ośrodku wypoczynkowym odbywają się koncerty i różne atrakcje. Fot. Facebook

Biały Kościół jest znany w dużych miastach z malowniczych akwenów i ośrodka wypoczynkowego. Latem przez kemping przewija się kilka tysięcy ludzi. W samej miejscowości brakuje jednak pubów i restauracji.

W Białym Kościele mieszka prawie 500 osób. Dużo młodych ludzi buduje się poza centrum. Powstają nowe ulice z drogami dojazdowymi. Do końca roku ma zostać wyremontowana droga główna z Białego Kościoła do Gębczyc. Naprawiona ma zostać także nawierzchnia do Dębnik (ulica Akacjowa). W wielu domach nie ma jeszcze kanalizacji.

 Mieszka się tu dobrze. Nie ma wielkiego przemysłu, działa kilka firm, a ludzie pracują głównie w większych ośrodkach. W sezonie letnim przyjeżdża sporo turystów. Wielu wyrusza ze stacji kolejowej szlakami do Henrykowa, Ziębic i innych miejscowości – opowiada Franciszek Cygal, sołtys.

Latem wieczorami przy ulicy Okrężnej młodzież często urządza driftingi – palenie opon w kontrolowanym poślizgu. W sezonie na terenie ośrodka wypoczynkowego „Nad Stawami” otwarte są lokale gastronomiczne i budki z jedzeniem. Niestety, pubów i kawiarni brakuje w centrum miejscowości. Dawniej działały bary – Zacisze i Akwarium, ale parę lat temu upadły. W Białym Kościele nie ma żadnego marketu. Czynne są dwa sklepy ogólnospożywcze.

Młodzież nie garnie się do koła

We wsi działa koło gospodyń wiejskich. W utrzymaniu i organizacji pomaga rada sołecka. Obecnie do koła należy dziesięć osób.

 Robimy wiele dla lokalnej społeczności. Zajmujemy się rozpowszechnianiem kultury. Organizację tworzą ludzie z różnych branż zawodowych. Jest emerytowana kucharka, pracownica poczty w Strzelinie i kobieta z firmy produkującej silniki wodne. Istniejemy od 2015 roku i prowadzimy bogatą kronikę – mówi Grażyna Klonowska, wiceliderka Koła Gospodyń Wiejskich w Białym Kościele.

Na początku do organizacji zgłosiło się 30 osób. Jednak z czasem ekipa się wykruszyła. Czym obecnie się zajmują? W świetlicy wykonują wieńce dożynkowe, organizują andrzejki, imprezy sylwestrowe i okolicznościowe. Zdarza się również, że odchwaszczają trawniki.

 Problemem jest brak młodych ludzi, którzy nie garną się do koła. Nie każdy nadaje się na społecznika. Dawniej wszyscy jako dzieci spotykaliśmy się na podwórkach. Dziś czas nastolatkom zabierają komórki – dodaje pani Grażyna.

Przyjezdni wypoczywają nad wodą

Latem mnóstwo ludzi odwiedza ośrodek wypoczynkowy. Na jego terenie znajduje się plaża z wieloma atrakcjami. Działają lokale gastronomiczne, jest taras widokowy, przebieralnie, toalety i spora baza noclegowa. Można wypożyczyć kajak lub rower wodny.

– W naszej bazie znalazły się 22 nowe domki letniskowe. Mamy dobrą jakość wody, którą cyklicznie bada sanepid. Nie zdarzyło się jeszcze, aby nie spełniała ona norm. W sezonie nad bezpieczeństwem plażowiczów czuwają wykwalifikowani ratownicy. Najmłodsi korzystają z placu zabaw oraz brodzika wyposażonego w zjeżdżalnie – wylicza Tomasz Charowski, prezes Strzelińskiego Centrum Sportowo-Edukacyjnego.

Domki można wynajmować przez cały rok. W Białym Kościele funkcjonuje szkoła podstawowa, są boiska sportowe i place zabaw. Jest zaplecze dla rowerzystów, którzy single-trackami pokonują Wzgórza Strzelińskie. Działają też stowarzyszenia skupiające wędkarzy, seniorów i ludzi z problemami alkoholowymi oraz klub piłkarski. W 2023 roku miejscowość zajęła drugie miejsce w konkursie na najpiękniejszą dolnośląską wieś.

– Z funduszu sołeckiego, którego budżet wynosi 40 tys. zł, dokładamy do remontów lokalnych dróg, wspieramy klub piłkarski LKS Starter Orzeł Biały Kościół i utrzymujemy świetlicę – dodaje sołtys.

Cały artykuł zamieściliśmy w 39 (1227) wydaniu papierowym Słowa Regionu.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także