Czy kiedy pachną pomarańcze i cynamon od razu widzisz choinkę? Czy zapach czerwonego barszczu zawsze przywołuje obraz białego obrusu z siankiem pod spodem? Dlaczego tak mocno czujemy święta?
"Karmi, więc kocha" – takie zdanie mogłoby być wyhaftowane na ściereczkach ozdobnych, wiszących w milionach kuchni w Polsce. Poprzez jedzenie wielu ludzi wyrażało i wyraża uczucia – dziś i dawniej. Czas przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia to także czas wspomnień. Jakie dania najbardziej zapadły w pamięć uczestniczkom spotkania Klubu Bibliotecznego działającego przy bibliotece w Borku Strzelińskim?
Gotowana fasola
U kogoś na stole wigilijnym nie może zabraknąć gotowanej fasoli – po prostu włożonej do miseczki, bo tak jadł zawsze tata.
Kapusta z grochem
W kilku domach przygotowuje się kapustę z grochem. Kiszoną kapustę należy przepłukać i obgotować. Namoczony dzień wcześniej groch także gotujemy (w innym garnku). Przekładamy wszystko do miski i polewamy wcześniej przesmażoną i drobno pokrojoną cebulką. Doprawiamy do smaku – ile domów, tyle przypraw, ale na pewno solą i pieprzem.
Kutia
Gdzie indziej króluje kutia. Pokrojone bakalie zalewamy wodą z cukrem – tak tylko, żeby je przykryło i odstawiamy. Pszenicę gotujemy tak, żeby jej nie rozgotować. W kolejnym garnku gotujemy mak i wodę, mieszając często, aby woda odparowała, a mak zrobił się biały. Potem przepuszczamy go dwa razy przez maszynkę do mielenia i ucieramy z cukrem. Dodajemy do niego pszenicę, bakalie, pokrojone drobno orzechy, miód i mieszamy.
Ryby
Wśród ryb bywa różnie – są sandacze, łososie, miruny (również w wersji po grecku), karpie w galarecie i bez, ale prawie w każdym domu są śledzie. W jednej z wersji (mojej ulubionej) przygotowane z odmoczonych solonych płatów śledziowych, marynowanych z pokrojoną cebulką, tartym jabłkiem i majonezem (wersja lżejsza przewiduje majonez z jogurtem naturalnym).
Słodkości
Pierniki, serniki, jabłeczniki mieszają się z zapachem wszelakich ciasteczek i różnych nowoczesnych ciast. Nie może też zabraknąć makowca. Wersji jest kilka – klasyczna zwijana i taka "po japońsku", czyli z jabłkami i bez spodu. Pół kilo suchego maku mielonego, tzw. niebieskiego zalać 1 litrem mleka i gotować przez ok. 30 minut, często mieszając (na koniec mielony mak wchłonie mleko i napęcznieje). Teraz należy używać produktów w temperaturze pokojowej. Oddzielić białka od żółtek w 7 jajach. Kostkę (200 g) masła pokroić i utrzeć z 400 g cukru pudru. Nie przestając miksować, dodawać powoli żółtka, przestudzony mak, 4 łyżki kaszy manny, 600 g jabłek – obranych i startych na tarce o większych oczkach, 1 łyżeczkę proszku do pieczenia, 200 g drobno posiekanych bakali i 1 łyżkę miodu. Białka ubić na sztywną pianę z dodatkiem małej szczypty soli. Następnie delikatnie wmieszać drewnianą łyżką do masy. Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia, wlać ciasto i wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni °C. Piec przez ok. 50 minut.
Pachnie wspomnieniami
Paniom z Klubu Bilbliotecznego w Borku Strzelinskim dziekuję za inspirację. Można by tak wymieniać bez końca, bo co dom, to obyczaj, a wariantów – nawet tych kilku wymienionych dań – jest mnóstwo. Komu już leci ślinka i czuje zapach tych wszytkich wspaniałych świątecznych dań, a na sercu robi się cieplej? A komu nie? Nie należy mieć wątpliwosci – te wszystkie dobre, a czasem wcale niedobre wspomnienia przychodzą do nas w zależności od tego, czego doświadczyliśmy w czasie świąt. Wszystkim, niezależnie od tego, jak wyglądało kiedyś ich świętowanie, życzę, aby w tym roku święta niosły ze sobą zapach cudów – ciepła, bliskości, radości, pokoju, wiary, nadziei i miłości, bo to wszystko przynosi na świat swoim przyjściem Boża Dziecina.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.