Spadła liczba milionerów w naszym powiecie
Termin rozliczeń z fiskusem z dochodu za 2014r. minął z końcem kwietnia. Urząd Skarbowy w Strzelinie posiada już wszelkie dane, aby podsumować tegoroczną akcję rozliczania podatku. Przyjrzeliśmy się ulgom, z jakich korzystali mieszkańcy powiatu składający najpopularniejsze deklaracje PIT, czyli PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39. W tej grupie podatników wpłynęło do urzędu 18243 zeznania, czyli o 635 więcej niż w ubiegłym roku. Z roku na rok rośnie liczba zeznań składanych drogą elektroniczną. W tym roku z takiej możliwości skorzystało 5585 podatników, w ubiegłym 4368, zaś trzy lata temu 2475. Oznacza to, że w tym roku prawie co trzeci mieszkaniec rozliczył się z fiskusem nie wychodząc z domu. Zmniejszyła się natomiast liczba podatników, którzy odliczyli od dochodu poniesione wydatki związane z korzystaniem z Internetu (402 osoby, ubiegły rok 454). Wynika to z faktu, iż od 2013r. ulga internetowa została znacznie ograniczona. Odliczenie przysługuje bowiem przez dwa kolejne lata podatkowe i tylko tym osobom, które do tej pory z niego nie korzystały.
Niewielki odsetek…
Przyglądając się skarbowym statystykom można zauważyć także lekki wzrost osób korzystających z ulgi na wychowanie dziecka (4516 osób w tym roku, 4480 w ubiegłym) oraz ulgi rehabilitacyjnej (1541 w tym roku, 1532 w ubiegłym). Należy dodać, że po raz pierwszy rodziny, które mają co najmniej trójkę dzieci i złożyły zeznania podatkowe drogą elektroniczną mogły liczyć na zwrot nadpłat w terminie do 30 dni (a nie trzech miesięcy). Warto zwrócić uwagę również, że z roku na rok rośnie liczba osób, które przekazują 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. W tym roku 9468 mieszkańców naszego powiatu, wypełniając zeznanie podatkowe wpisało odpowiedni numer KRS, dzięki czemu na rzecz OPP trafiło ponad 400 tysięcy złotych.
Co ciekawe, a może najciekawsze, z danych fiskusa wynika, że w naszym powiecie mieszka siedem osób, które można określić mianem milionerów. Oczywiście, Grzegorz Maćkała, kierownik działu obsługi bezpośredniej, który udzielał informacji, nie może zdradzić danych podatników, dlatego ich nazwiska pozostaną tajemnicą. Możemy jedynie spekulować, że wśród nich mogą znajdować się prowadzący własne przedsiębiorstwa. Statystycznie rzecz biorąc milionerzy stanowią bardzo niewielki odsetek ogólnej liczby wszystkich podatników powiatu strzelińskiego (0,03%). Liczba milionerów w naszym powiecie względem ubiegłego roku spadła. Wówczas dochody przekraczające mln zł miało 10 podatników. Natomiast dwa i trzy lata temu było ich ośmiu.
Na koniec dodajmy, że zdecydowana większość mieszkańców naszego powiatu zadeklarowała dochód w I progu podatkowym, czyli do 85528 zł. Natomiast tylko 356 osób osiągnęło dochód powyżej tej kwoty.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
Nikt rozsądny nie będzie tyle zarabiał w biednym powiecie
... tylko przerejestruje działalność do Wrocławia, gdzie stanie się jednym z wielu tysięcy zamożnych ludzi i nie będzie kłuć strzelińskiej skarbówki w oczy.RE: Spadła liczba milionerów w naszym powiecie
no to leniniści i inni lewacy nie mają kogo znacjonalizować . jak się tym siedmiu zabierze ich miliony to wystarczy ledwie na imprezę integracyjną dla mieszkańców konopnickiej. w strzelinie jest już więcej budynków socjalnych niż milionerow a i milionerzy dorobili się na budowie budynków socjalnych. trend jest taki że aby być milionerem trzeba mieć układy z lewackimi politykami i kupować mienie państwowe za 1 złoty i sprzedawać to samo lokalnej biedocie za 1 milion złotych. to taka polityka socjalna powszechna w całej polsce.