ZNAJDŹ NA STRONIE

Adrian Łopata (po prawej) i Bartłomiej Kitajczuk, pracownicy ZUK zatrudnieni do obsługi infrastruktury kanalizacyjnej w Przewornie przed bramą wjazdową do oczyszczalniPracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska kontrolowali oczyszczalnię ścieków w Przewornie. Jaki był powód wizyty inspektorów?
- Naturalne jest to, że po oddaniu obiektu do eksploatacji przeprowadza się rutynowe kontrole - wyjaśnia Kazimierz Nahajło, kierownik ZUK w Przewornie. - Sprawdzana była dokumentacja i funkcjonowanie oczyszczalni. Wyniki kontroli i ewentualne zalecenia poznamy w najbliższym czasie.

W weekendy więcej ścieków
Przypomnijmy, że po budowie kanalizacji i oczyszczalni ścieków gmina przekazała do eksploatacji całą infrastrukturę Zakładowi Usług Komunalnych w Przewornie. Cała sieć ma 5884 metrów długości. Poza tym na sieci usytuowane są dwie pompownie, na ul. Polnej i Parkowej, do których ścieki spływają grawitacyjnie. Z ul. Polnej są tłoczone do pompowni na ul. Parkowej, a stamtąd do oczyszczalni mechaniczno-biologicznej przy ul. Kolejowej. - Składa się ona z dwóch ciągów technologicznych, każdy o przepustowości 75 m3 - wyjaśnia kierownik ZUK. - Czyli maksymalna moc przerobowa to 150 m3/dobę.
Obecnie w ciągu doby do oczyszczalni spływa około 65 do 70 m3 ścieków. W weekendy i święta, kiedy do Przeworna przyjeżdża więcej osób, ilość ta się zwiększa nawet do 90 m3.
Dziś do sieci kanalizacyjnej podłączonych jest 113 nieruchomości. Pozostały jeszcze do przyłączenia 34 nieruchomości. - Szacujemy, że po podłączeniu wszystkich odbiorców dziennie oczyszczalnia będzie przyjmować około 90-100 m3 - dodaje Kazimierz Nahajło.

Ile za 1m3 ścieków po 31 marca?
Obecnie za 1m3 ścieków odprowadzanych mieszkańcy Przeworna muszą zapłacić 5,36 zł. Cena ta będzie obowiązywać do 31 marca br. A jaka będzie po tym terminie? - Ustalenie taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków leży w kompetencji Rady Gminy - tłumaczy Kazimierz Nahajło. - Tym tematem Rada Gminy zajmie się na najbliższym posiedzeniu (26 lutego br.). - Koszty związane z funkcjonowaniem kanalizacji i oczyszczalni pojawiły się w drugiej połowie października 2015 r. (oczyszczalnia została uruchomiona 15 października 2015r.). Na podstawie dwóch i pół miesiąca trudno oszacować rzeczywiste koszty funkcjonowania infrastruktury kanalizacyjnej. Dopiero ten rok pokaże w pełni koszty jej funkcjonowania. Dodam, że obecnie, na bazie dwóch i pół miesiąca roku ubiegłego powstałe koszty i przychody za odprowadzane ścieki bilansują się.
Oczyszczalnia w Przewornie nie będzie obsługiwać całej gminy. Przepustowość oczyszczalni na maksymalnym poziomie 150 m3 /dobę pozwala na ewentualne podłączenie do niej tylko jednej miejscowości. Być może będą to Cierpice, z racji ochrony czystości wód wpływających do polderu zalewowego. Czy jednak tak będzie, dowiemy się w następnym etapie budowy sieci kanalizacyjnej, np. w oparciu o koszty przesyłu. Może się bowiem okazać, że taniej będzie wybudować lokalną oczyszczalnię w Cierpicach niż pompować ścieki do Przeworna.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także