ZNAJDŹ NA STRONIE

 

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


spajker.
RE: Dziś trawniki, place zabaw i stacja paliw, a kiedyś grobowce i mogiły
poprawka historyczna. cmentarz na wichrowych wzgórzach ufunfował libal ale nie był on dyrektorem cementowni ale właścicielem cegielni produkującej dachówki ( za prl wodropol a teraz quick mix niedaleko wodociągów). libal był adwentystą. cmentarz na wichrowych wzgórzach nie został zdewastowany z prostego powodu. po lewej stronie aleji cmentarza grzebano luteran i pojedyńczych adwentystów a po prawej stronie grzebano braci czeskich tych od kościoła ze staromiejskiej czyli dawnych mieszkańców gęsińca gościęcic i kuropatnika. byli to ludzie niezamożni a ich groby były ziemne oznaczone jedynie dachówką od cegielni libala z wypalonym imieniem i nazwiskiem zmarłego albo w ogóle nie były murowane ani oznakowane bo każdy znał grób swojej rodziny na pamięć. nie było czego kraść. cmentarz na staszica a właścicie jego kamienne nagrobki posłużyły przybyszom zza buga jako materiał budowlany i część domów na brzegowej ma fundamenty zrobione z niemieckich ewangelickich nagrobków ze sztaszica. w latach 70tych rozkopano ul staszica po położenie kanalizy i gazu i na głęgokości ponad 3 metrów pod jezdnią ( skrzyżowanie kościelnej w prawo do brzegowej) były stare trumny. już niemcy zrobili drogę nad jakimś cmentarzem. w lewym dolnym rogu cmentarza na staszica był pomnik "jahn denkmal" widać to na starych mapach i na starej pocztówce ze strzelina. ten jahn był jakimś charyzmatycznym dostojnikiem religijnym w latach 1860-1880 (?) w strzelinie. na żydowskiej części cmentarza przy ul oławskiej są ogrody działkowe. na wrocłąwskich dawnych cmentarzach stoja wielkie osiedla mieszkaniowe. dobrze jest dać sie spalić aby budynki sie nie zapadały i w nich nie straszyło i kazać rozsypać swoje prochy tak bez drogiego nagrobka aby złodzieji nie kusiło a byle kamieniarz nie został milionerem przy dzisiejszych cenach nagrobków. przyszłe pokolenia podziękują za taka praktyczną radę niekolidującą z planami zabudowy miasta.
0

Przeczytaj również