Dzikie i zdrowe na wielkanocnym stole
Już za kilkanaście dni będziemy obchodzić Wielkanoc. Podczas świątecznych przygotowań często zastanawiamy się, co smacznego możemy przygotować na wielkanocne śniadanie? Na stole nie powinno zabraknąć tradycyjnych potraw zarówno tych mięsnych, jak i z dodatkiem jajek oraz słodkich wypieków.
Czym jeszcze możemy uraczyć naszych gości? Jedną z ciekawych propozycji nadchodzących świąt mogą być dary natury, czyli skorzystanie z pierwszych roślin, które pojawiły się wiosną.
Do jednych z nich należy znana wszystkim pokrzywa. Jej liście są cennym źródłem witamin, a także makro i mikroskładników, zwłaszcza magnezu. Młode liście pokrzywy mogą być doskonałym składnikiem wielu sałatek i zup.
Warto również sięgnąć po pędy sosny, przyrządzając z nich na przykład syrop, który zastąpi nam tradycyjne słodziki do herbaty. Nie należy zapominać o herbatce z mniszka lekarskiego, która może się przydać po dostatnim biesiadowaniu przy wielkanocnym stole. Ziele to przyśpiesza przemianę materii i wspiera trawienie.
Kto jednak chciałby zaskoczyć swoich gości oryginalnym pomysłem, niech skusi się na przygotowanie z jego kwiatów miodu. Specyfik ten nie jest miodem, ale kolorem i smakiem go przypomina. Podobne działanie mają również liście brzozy uważane jako remedium na wiele problemów zdrowotnych. Herbatka pomaga oczyszczać organizm ze zbędnych produktów przemiany materii. Nie należy zapomnieć, że z mięsami dobrze komponują się czosnek niedźwiedzi oraz chrzan, które działają jak naturalny antybiotyk, niszcząc bakterie chorobotwórcze. Właściwości lecznicze chrzanu, o których mało kto wie, spowodowały, że znalazł swoje zastosowanie w kuchni, głównie jako przyprawa wielkanocna. Z kolei czosnek niedźwiedzi doskonale buduje smak zup, można przygotować z niego również domowe pesto, a ze względu na jego wyjątkowy aromat również sery i twarogi.
Nowe doznania smakowe może przynieść łatwe do przygotowania masełko ziołowe ze świeżo zebranych listków dzikich ziół, które z pewnością stanie się niezrównanym dodatkiem na stole wielkanocnym. Rośliny wczesnowiosenne mogą dostarczyć nam naturalnych barwników, które przydadzą się do farbowania jajek. Barwę zieloną dają młode pędy zboża i pietruszka naciowa. Czarną – szyszki olchy, a brązowo - ciemnoczerwoną kora dębu.
Dr inż. Elżbieta Wołoszczak
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Dzikie i zdrowe na wielkanocnym stole
spajker. powiedziała : U mnie ani przeszłość ani przyszłość!!!RE: Dzikie i zdrowe na wielkanocnym stole
Przy obecnym rządzie niedługo wrócimy do lebiody.RE: Dzikie i zdrowe na wielkanocnym stole
Czes powiedziała : u mnie to przeszłość a u ciebie tradycja wciąż żywa. świętowanie bitwy pod grunwaldem.RE: Dzikie i zdrowe na wielkanocnym stole
spajker. powiedziała : Fajne masz wspomnienia z dzieciństwaRE: Dzikie i zdrowe na wielkanocnym stole
TruckdriverDST powiedziała : no ale czysta to tylko z lornetą z awanturą i z mordobicie. tradycja świąteczna tak każe.....RE: Dzikie i zdrowe na wielkanocnym stole
Tylko czysta,z lodem. Kolorowym dziękuję...RE: Dzikie i zdrowe na wielkanocnym stole
nie może także zabraknąć wywaru z szyszek chmielu. samo zdrowie.