Rynek, jak pole bitwy
Polityczną superprodukcję „Żołnierz zwycięstwa” wyreżyserowała w 1953 roku Wanda Jakubowska. Kadry kręcono w Rynku w Strzelinie i domu przy ulicy Sienkiewicza. Część pierwsza obejmuje 40 lat życia generała Karola Świerczewskiego. Część 2 przedstawia ostatnie lata jego życia, od tworzenia II Armii Wojska Polskiego po śmierć generała podczas walk z oddziałami UPA. Zdaniem krytyków, nie był to jednak film udany z powodu przesycenia socrealizmem. Przypomnijmy, że realizm socjalistyczny jako metoda twórcza zaczął dominować w Polsce po 1949 roku. Wszystkie filmy stały się podobne, a konflikty przedstawiano w sposób uproszczony. Każde ówczesne dzieło artystyczne traktowano jak wyrocznię. Głównych bohaterów dzielono wyłącznie na dobrych i złych. Zapytaliśmy mieszkańców Strzelina, czy pamiętają film. Pokazaliśmy też zdjęcia, gdzie kręcono ujęcia z generałem Świerczewskim.
- Dawno temu wyburzono części Rynku, w których kręcono sceny. O filmie ludzie raczej nie dyskutowali. Człowiek miał małe dzieci i pracę zawodową, więc tematy stawały się ulotne. Syn opowiadał mi o domu przy Sienkiewicza, który zagrał w filmie. Kadry znalazłam w internecie – opowiada pani Irena ze Strzelina.
„Żołnierza zwycięstwa” kręcono trzy lata. Kadry powstały w Łodzi, Lublinie, Wrocławiu, Strzelinie i okolicach Tomaszowa Mazowieckiego. Specjalnie do filmu zbudowano...
Na ten temat pisaliśmy w 29 (1167) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.