Ta wizyta była dla nas całkowitym zaskoczeniem
do naszej redakcji zawitali niecodzienni goście. Obcokrajowcy, jak się później okazało, obywatele Japonii, przybyli do naszego miasta w związku z prowadzonymi badaniami naukowymi. Sugiko Nishikawa, profesor Uniwersytetu w Tokio, przygotowuje pracę o protestantyzmie w Europie. Do Strzelina przybyła razem ze swoimi towarzyszami, również pracownikami naukowymi: Chiho Fukushima z Tokijskiego Uniwersytetu Studiów Zagranicznych (Tokyo University of Foreign Studies) oraz z prof. dr. Mayuzumi Akitsu z Uniwersytetu Tokijskiego (University of Tokyo). Profesor Sugiko Nishikawa była żywo zainteresowana historią husytów, którzy żyli m.in. w Gęsińcu i Gościęcicach. To właśnie w tych miejscowościach profesorowie z Japonii szukali informacji i śladów istnienia wyznawców wspomnianego ruchu religijnego. Jeden ze spotkanych przez nich mieszkańców Gęsińca skierował ich do redakcji Słowa Regionu, mówiąc, że pamięta artykuły na ten temat, które czytał właśnie w naszej gazecie. Wspólnie odnaleźliśmy kilka tekstów, a także skontaktowaliśmy naukowców z Japonii z księdzem Piotrem Rozpędowskim, który jest autorem książki o husytach pt. „Jedna społeczność wpisana w historię trzech krajów. Życie i działalność Braci Czeskich na Ziemi Strzelińskiej od roku 1794 do chwili obecnej”.
Na ten temat pisaliśmy w 37 (1175) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Ta wizyta była dla nas całkowitym zaskoczeniem
Właśnie wyświetliła mi się reklama inauguracji otwarcia kościoła protestanckiego w strzelinie. Japończycy już wyjechali. Kościół zielonoświątkow y a jego pastorem będzie porządny człowiek który porządnie wdepnął w porządne pranie mózgu. Zawsze to coś nowego i porzadna przestroga aby nie być zakładnikiem własnych huci bo z kim przystajesz takim się stajesz. Hormony seksu mocno niszczą człowieka.RE: Ta wizyta była dla nas całkowitym zaskoczeniem
w 1943 roku w kościele luterańskim w rynku- już zburzonym mszę odprawiał pastor ubrany w brunatny gestapowski mundur a na ołtarzu wisiała niemiecka flaga ze swastyką i z portretem fuhrera. niezły odlot. w 1946 roku w kościele czeskim na staromiejskiej czeskie dzieci miały lekcje szkolne bo im bomba zapalająca szkołę w gęsińscu trafiła. do kościoła wparowuje ksiądz michałkiewicz honorowy strzelinianin i na beczela zabiera czerwony chodnik-dywan służący jako dojście do mównicy. też nieźle.ślady judaizmu w strzelinie to skwerek koło poczty. i resztki żydowskich grobów przy cmentarzu na oławskiej. ślady staroluteranizm u to kawałek czyjegoś ogrodu na staromiejskiej blisko kościoła czeskiego. ślady ewangelików adwentystów i braci czeskich to cmentarz na wichrowych wzgórzach.jehowi to też protestanci. oni gdyby zagadnęli tych japończyków to rozmowa do dzisiaj by trwała i japończycy wróciliby do tokio z nowymi komiksami.w strzelinie jest współcześnie dużo protestantów. jedni protestują przeciwko pis. drudzy przeciwko po. jeszcze inni przeciwko zakazowi handlu w niedzielę. każdy z nich modli się o to aby temu drugiemu się noga złamała.