Magdalena Kaczmarek, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej w strzelińskim urzędzie

W gminie Strzelin trwa obecnie kontrola zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków. Jakie wnioski można z niej wyciągnąć? Czy mieszkańcy regularnie opróżniają szamba? Między innymi na takie pytania odpowiedzi udzieliła Magdalena Kaczmarek, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Komunalnej w strzelińskim urzędzie.

Ile miejscowości zostało już skontrolowanych?
– Gmina Strzelin, podobnie jak wszystkie ościenne gminy, została zobligowana do przeprowadzenia kontroli wypełniania obowiązków przez właścicieli nieruchomości w zakresie właściwego oddawania ścieków komunalnych z przydomowych zbiorników bezodpływowych i osadów z przydomowych oczyszczalni ścieków. Obowiązek ten wynika ze znowelizowanych przepisów ustawy. Pierwszą kontrolę wszystkich nieruchomości należy przeprowadzić w terminie dwóch lat od wejścia w życie znowelizowanych przepisów, czyli do końca 2024 roku. W gminie Strzelin kontrole rozpoczęły się w 2023 roku i objęły dziewięć miejscowości, w których brak jest sieci kanalizacji sanitarnej.

Jak przebiega taka kontrola?
– Wszystkie prowadzone kontrole mają, w pierwszym cyklu, charakter głównie informacyjno-monitorujący, a w ich trakcie właściciele nieruchomości informowani są o nowych obowiązkach wynikających ze wspomnianych ustaw, np. w zakresie obowiązku zawierania umów na odbiór nieczystości z podmiotami posiadającymi zezwolenia na świadczenie tego typu usług oraz o możliwościach dofinansowania do montażu nowych zbiorników bezodpływowych oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Program dofinansowania dla tego typu działań funkcjonuje w gminie Strzelin już od wielu lat, a po jego zmianach w 2019 roku, zwiększono zakres dotacji dla zadań z zakresu gospodarowania ściekami. Ewentualna wizyta w terenie poprzedzona jest korespondencją pisemną, w trakcie której staramy się pozyskać najistotniejsze dane dotyczące tego obszaru tematycznego, tj. faktu posiadania umowy, wielkości i charakteru zbiornika bezodpływowego lub przydomowej oczyszczalni ścieków itd.

 

 

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Kazimierz
A piekarnię i elewator sprawdziliście? Polecam
3
Gravatar
Hugo Boss
Wytworzą
Niech sprawdzają od tego są , proszę podjechać do Głębokiej sprawdzić dokładnie największego samorządowca w Strzelinie.
2
Gravatar
Dest
Bloki w Głębokiej w pierwszej kolejności ścieki płyną od lat do rowu
2

Przeczytaj również