ZNAJDŹ NA STRONIE

Dom Książąt Brzeskich został zbudowany na początku XVII wieku

Swoją siedzibę miał tu mieć strzeliński sąd. Wcześniej planowano utworzyć w budynku bibliotekę. Zabytkiem zainteresowane było Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego i Państwowy Instytut Geologiczny.

Odbyło się posiedzenie Komisji Edukacji i Ochrony Zdrowia Rady Powiatu Strzelińskiego. Część spotkania, dotyczącą stanu zabytków w powiecie strzelińskim, zorganizowano w Domu Książąt Brzeskich. Przewodniczący komisji Aleksander Ziółkowski przedstawił krótki rys historyczny obiektu, a Bernadetta Kozuń, kierownik Referatu Gospodarki Nieruchomościami przybliżyła radnym losy zabytku w czasach najnowszych.

Obecnym właścicielem nieruchomości jest Skarb Państwa, w imieniu którego obiektem gospodaruje starosta strzeliński. Do 1995 roku stanowił z kolei własność gminy Strzelin. Piwnice budynku do 2004 roku przeznaczone były na ukrycie ruchomych dóbr kultury Muzeum Narodowego we Wrocławiu w przypadku zarządzenia mobilizacji lub wybuchu wojny. Co ciekawe, w 1982 roku powstał pomysł odbudowy budynku i jego adaptacji na Bibliotekę Miejską w Strzelinie. Prace budowlane były prowadzone przez gminę Strzelin w latach 1984-1991. Plany te nie zostały jednak zrealizowane.

W styczniu 1996 roku Dom Książąt Brzeskich został przekazany na rzecz Skarbu Państwa – Sądu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Zgodnie z intencją przejmującego miał zostać zagospodarowany na siedzibę sądu w Strzelinie. Wówczas koszt remontu i dostosowania budynku wynosił ok. 2 mln złotych (1996 r.). Te plany także nie zostały zrealizowane. W międzyczasie przejęciem obiektu zainteresowane było Kolegium Europy Wschodniej im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego w celu utworzenia tam swojej siedziby. Jednak i te plany nie doszły do skutku. W 2018 roku prowadzono z kolei rozmowy z Państwowym Instytutem Geologicznym – Państwowym Instytutem Badawczym w sprawie przekazania nieruchomości na działalność statutową. Przekazanie także nie zostało sfinalizowane.

Od 2002 roku w budynku były wykonywane prace zabezpieczające. Jak podkreśliła kierownik Bernadetta Kozuń, obecnie najpilniejsza potrzeba remontowa dotyczy wykonania prac zabezpieczających na dachu budynku. Uwagę na to zwrócili także członkowie komisji, którzy podkreślili, że spadające dachówki stanowią zagrożenie dla mieszkańców. Radni rozmawiali także o potencjale budynku i rozważali możliwe sposoby jego zagospodarowania.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
cześ
Zróbcie mieszkania dla potrzebujących UPAińców, oczywiście za darmo
0
Gravatar
spajker.losy tego budynku
losy tego budynku powinny śledzić osoby omotane iluzją że inwestycja w nieruchomości to interes na stulecia.
-3
Gravatar
Kokokokok
35 lat trwają dyskusje co tam zrobić i skad wziac piniondze na remont. Sprawa jest prosta, skoro nie ma pomysłu ani piniendzy to należy budynek wyburzyć a działke sprzedać.
-6

Przeczytaj również