ZNAJDŹ NA STRONIE

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego spędzili w ubiegłym tygodniu czas na sali rozpraw Sądu Rejonowego w Strzelinie. Fot. KPP Strzelin

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie w Strzelinie pojawili się na sali rozpraw w Sądzie Rejonowym i miejscowym Zakładzie Karnym. Dlaczego tam trafili?

Dzięki inicjatywie Sądu Rejonowego, Prokuratury Rejonowej, Komendy Powiatowej Policji i Zakładu Karnego w Strzelinie, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Curie-Skłodowskiej mieli w ubiegłym tygodniu okazję poznać specyfikę rozpraw sądowych oraz cały proces, który prowadzi do orzeczenia wyroku.

Podczas wizyty młodzież uczestniczyła w symulacji rozprawy sądowej i poznała tajniki prowadzenia postępowań. Naczelnik Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Strzelinie opowiedział uczniom o procesie gromadzenia materiału dowodowego w postępowaniu przygotowawczym. – Wyjaśnił, jak wiele wyzwań staje przed policjantem dochodzeniowo-śledczym, zanim uda się zebrać dowody, umożliwiające skierowanie sprawy do sądu – informuje asp. szt. Aleksandra Bezrąk, oficer prasowy KPP Strzelin. – Dopiero wtedy prokurator może dowieść winy sprawcy i domagać się kary, a sędzia wymierzyć sprawiedliwy wyrok, nakładając odpowiednią karę, aby sprawca poniósł konsekwencje swojego czynu.

Oprócz obserwacji przebiegu procesu, licealiści odwiedzili również Zakład Karny w Strzelinie, gdzie mieli okazję zobaczyć, w jakich warunkach przebywają osoby pozbawione wolności oraz dowiedzieć się, jakie panują tu zasady.

 To z pewnością krótka, ale niezwykle pouczająca lekcja życia. Może w przyszłości, opuszczając mury strzelińskiego liceum, któryś z uczniów postanowi wybrać karierę w jednej z przedstawionych formacji mundurowych lub stanie na straży prawa – podsumowuje asp. szt. Aleksandra Bezrąk.

Artykuł zamieściliśmy w 39 (1227) wydaniu papierowym Słowa Regionu.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również