Od przebudowy drzewostanów, przez zalesianie gruntów, po walkę z plagą śmieci w lasach – o tym wszystkim mówił Michał Karolczak, nadleśniczy Nadleśnictwa Henryków. – Rocznie wywozimy około 45 metrów sześciennych śmieci z lasu. Czasami są to sterty lodówek, czasami bardzo duże opony rolnicze, czasami odpady niebezpieczne – podkreślał.
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej Strzelina obecny był Michał Karolczak, nadleśniczy Nadleśnictwa Henryków, który przedstawił informacje, dotyczące działalności nadleśnictwa. – Chcemy pokazywać, na czym polega nasza praca – podkreślił na wstępie nadleśniczy. Następnie mówił o świadomym gospodarowaniu drzewostanem, a także konieczności jego przebudowywania, aby drzewa były bardziej odporne na warunki atmosferyczne i różne anomalie.
Około ćwierć terytorium naszego kraju (ponad 7 mln hektarów gruntów) pozostaje w zarządzie Lasów Państwowych. W skład Nadleśnictwa Henryków wchodzi dziewięć leśnictw o łącznej powierzchni ponad 10 tys. hektarów na terenie 13 gmin i dwóch województw. – Sukcesywnie co roku zalesiamy grunty rolne, które mamy w zarządzie. Dbamy, żeby nie było to niekorzystne dla rolnictwa – podkreślił nadleśniczy Karolczak.
Jeśli chodzi o strukturę gatunkową drzewostanu, to w Nadleśnictwie Henryków przeważa dąb. – Zwiększamy ilość gatunków liściastych, szczególnie dębu. Średni wiek drzew mamy bardzo wysoki – 75 lat. Naukowcy sugerują, że powinno to być około 65 lat, żeby zapewnić ciągłość drzewostanów i zasobów drewna – zauważył nadleśniczy Karolczak. W zarządzie nadleśnictwa jest też 340 km dróg. – Wykonujemy ogrom pracy, żeby utrzymać drogi w dobrej kondycji, aby mieszkańcy oraz turyści mogli z nich korzystać – zaznaczał prelegent.
Na terenie gminy Strzelin znajduje się 1,5 tys. hektara lasów. – Pozyskujemy stąd 6,7 tys. metrów sześciennych drewna – informował nadleśniczy Karolczak. W skali całego nadleśnictwa pozyskiwanych jest łącznie 50 tys. metrów sześciennych. Nadleśniczy mówił także o małej retencji leśnej i polderze w Żeleźniku. Wspomniał o rezerwatach, znajdujących się na terenie nadleśnictwa – Skałkach Stoleckich, gdzie w sztolniach zimuje dużo nietoperzy, oraz Muszkowickim Lesie Bukowym. Wzgórza Strzelińskie znajdują się z kolei w obszarze Natura 2000.
Nadleśniczy Karolczak mówił także o akcjach sadzenia i sprzątania lasu oraz rozdawania sadzonek drzew, które odbywały się również na strzelińskim targowisku miejskim. – Zauważamy bardzo duży problem śmieci w lesie. Rocznie wywozimy około 45 metrów sześciennych śmieci z lasu – podkreślił nadleśniczy.
Plaga trudna do opanowania
W części dyskusji, głos zabrała radna Iwona Engel, która chciała wiedzieć, jakimi zasadami kierują się leśnicy, wskazując drzewa do wyrębu. – W zależności od tego, jaką rębnię mamy zaplanowaną, to te cięcia rozpoczynamy. […] Zaczynając rębnię przed wiekiem rębności stopniowo inicjujemy te odnowienia naturalne i ten wiek się rozkłada, więc ciężko powiedzieć, w jakich latach wejdziemy i będziemy prowadzić pozyskanie na danych powierzchniach – tłumaczył nadleśniczy Karolczak.
– Mamy uprawy, które mają 4 lata i mamy drzewostany, które mają 140 czy 150 lat i to się uśrednia – kontynuował. – Najlepiej by było mieć równą część każdego z wieku drzewostanów, każdej struktury drzewostanu, tak żeby kolejne pokolenia cieszyły się czy to dostępem do drewna, czy też do drzewostanów, gdzie można zbierać grzyby, spacerować itd. Zarówno wiek, ale też potrzeby hodowlane wskazują nam, kiedy wchodzimy z danymi zabiegami.
Nadleśniczy odniósł się następnie do sytuacji w leśnictwie Gościęcice. – Na terenie gminy Strzelin mamy duży udział sosny – mówił. – Spacerując po tym leśnictwie widać, że tam rębnie są np. gniazdowe. Zakładamy gniazda, czyli wycinamy sosnę, która nie powinna tam występować, bo – zgodnie z siedliskiem – powinniśmy wprowadzać tam gatunki bardziej odporne, takie jak dąb, jodła czy buk. Zakładając gniazda, stopniowo przebudowujemy drzewostan w kierunku gatunków docelowych, które powinny tam występować i naturalnie występowały, bo wiemy o tym, że bardzo liczna była u nas jodła, a obecnie mamy jej bardzo mało. Sosna ma też niższy wiek rębności, bo jest mniej trwała i szybciej ulega rozkładowi, więc musimy też wykorzystać ten potencjał, żeby nie zmarnować drewna – niech służy ludziom – podsumował nadleśniczy.
Radny Marek Rychlica podziękował nadleśniczemu za wystąpienie. – Wspomniał pan, że zwiększacie udział gatunków liściastych. Z czego to wynika? – pytał. W odpowiedzi nadleśniczy Karolczak podkreślił, że jest to ogólnopolski trend, związany z wprowadzeniem bardziej odpornych gatunków. Radna Agnieszka Ruszek chciała wiedzieć, jakie śmieci znajdowane są w lasach. – Jak sobie z tym radzicie? – pytała. – Nawet wyobraźnia ludzka nie obejmuje tego, co może być w lesie i co znajdujemy – mówił nadleśniczy Karolczak. – Zauważa się trend, że w momencie, kiedy są prowadzone zbiórki tzw. gabarytów, to jakieś grupy czy osoby po prostu biorą to, z czego mogą jeszcze coś wyciągnąć, ale już nie odwiozą tego w miejsce, skąd wzięli, tylko wyciągają te cenne rzeczy np. z lodówek, a pozostałości wyrzucają do lasu. Czasami są to sterty lodówek, czasami bardzo duże opony rolnicze, czasami odpady niebezpieczne. Nasi pracownicy, także pracownicy zakładu usług leśnych na nasze zlecenie, zbierają te śmieci i wywożą z lasu. W skali całego kraju jest to olbrzymi problem.
W miejscach, gdzie zdarzają się podrzucenia śmieci czy kradzież drewna zamontowanych jest kilka fotopułapek. – Ludzie często zakradają się w nocy. Potrafią ścinać nam drzewa i pakować je do samochodów na bieżąco. Ten złodziej się tam szybko nie pojawi znowu. To takie pojedyncze strzały, gdzie złodzieje uszkadzają nam drzewostany – przyznaje nadleśniczy.
Cały artykuł zamieściliśmy w 26 (1263) wydaniu papierowym Słowa Regionu.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij