ZNAJDŹ NA STRONIE

 

Odrestaurowany wózek górniczy uzupełnia 9 skalnych brył wyeksponowanych w Parku SkalnymMiasto i cała ziemia strzelińska niewątpliwie słyną z granitu. Będzie on ważnym elementem promocji gminy na najbliższe lata. W jakim sposób eksponowano go dotychczas? Bogate zbiory można obejrzeć w wieży ratuszowej, natomiast bryły z powiatu strzelińskiego znajdują się w Parku Skalnym. Ile będzie kosztować pierwsza partia oryginalnych materiałów promocyjnych?
W styczniu br. radni RM Strzelina podjęli uchwałę w sprawie strategii promocji gminy Strzelin na lata 2016-2021. Nowa strategia zakłada m.in. działania, w których będzie wykorzystywany strzeliński granit. W ocenie władz gminy ma on bardzo duży potencjał promocyjny.
Można więc śmiało powiedzieć, że granit, z którego słyną miasto i cała ziemia strzelińska, będzie jednym z fundamentów gminnej promocji na najbliższe lata. Lokalny kamień był wykorzystywany w promocji gminy również w ubiegłych latach. - W ramach realizacji poprzedniej strategii promocji w wieży ratuszowej udało się przygotować stałą ekspozycję pn. „Strzeliński Kamień”. Swoje bogate kamienne zbiory udostępnił i opisał na potrzeby ekspozycji strzeliński geograf Ryszard Kobylański. Ekspozycja cieszy się dużym zainteresowaniem zwiedzających wieżę ratuszową – poinformowała burmistrz Strzelina Dorota Pawnuk.

Skalne bryły i gra edukacyjna
Drugim miejscem, w którym wyeksponowano różne rodzaje granitu występujące na ziemi strzelińskiej, jest Park Skalny przy dworcu PKP. Został zrealizowany przy finansowym wsparciu gminy przez stowarzyszenie „Geopark Wzgórza Niemczańsko Strzelińskie”. W parku ustawiono 9 skalnych bloków prezentujących różne skały eksploatowane na terenie powiatu strzelińskiego. Ponadto są tam dwie tablice informacyjne. Pierwsza jest mapą geoturystyczną Wzgórz Strzelińskich i Lipowych, na której można zobaczyć m.in., gdzie występują skały zgromadzone w Parku Skalnym. Druga tablica przybliża informacje o granicie.
Ciekawostką jest fakt, że w Parku Skalnym znajduje się również gra edukacyjna pn. „Znajdź granit strzeliński”, która polega na rozpoznaniu naszego rodzimego kamienia wśród pól wyłożonych różnymi odmianami skał. Ekspozycję uzupełnia odrestaurowany wózek górniczy, będący darem strzelińskiej kopalni Mineral Polska. Warto również podkreślić, że spółka Mineral Polska bardzo przyczyniła się do powstania Parku Skalnego.
- Z pomocy władz naszej strzelińskiej kopalni chcemy skorzystać również w tym roku. W styczniu wystąpiliśmy do władz Mineral Polska z prośbą o użyczenie kamienia, który wykorzystamy do wykonania oryginalnych, granitowych materiałów promocyjnych. Będą to m.in. breloki w formie małej kostki. W naszej ocenie takie materiały będą dobrze promować naszą gminę i całą ziemię strzelińską – powiedziała burmistrz.
W parku przy dworcu PKP znajduje się także gra edukacyjna polegająca na rozpoznaniu rodzimego kamienia
Charakterem nawiąże do granitu
Władze spółki bardzo życzliwie podeszły do prośby i wyraziły zgodę na przekazanie kamienia. Wyprodukowanie pierwszej partii materiałów promocyjnych ze strzelińskiego granitu będzie kosztować gminę ok. 6 000 zł. Po otrzymaniu kamienia niezwłocznie zostanie zlecone przygotowanie materiałów. Będzie to dość czasochłonne, ale prawdopodobnie uda się je otrzymać najpóźniej wczesną wiosną.
- O strzelińskim granicie i naszej kopalni piszemy praktycznie w każdej publikacji promocyjnej zamieszczanej w materiałach drukowanych, jak i na portalach internetowych. Zastanawiamy się również nad opracowaniem projektu maskotki gminy, która swoim wyglądem i charakterem nawiązywałaby do granitu – mówiła Pawnuk. Strzeliński kamień jest także promowany przez wspomniane wcześniej Stowarzyszenie „Geopark Wzgórza Niemczańsko - Strzelińskie”. Stowarzyszenie, z którym gmina blisko współpracuje, dąży do utworzenia klastra, który zajmie się szeroką promocją walorów geologicznych Wzgórz Niemczańsko - Strzelińskich, czym gmina jest bardzo zainteresowana.






UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker
RE: Granitowe breloki i maskotka gminy
ten powiedziała :
Brak umiejętności rozwoju gminy powoduje, że cofanie się do epoki kamienia łupanego przedstawia się jako ogromny sukces. Niedługo, jak tak dalej pójdzie, będą nam promować sierpy, grabie i drewniane radła jako symbol sukcesu strzelińskiego rolnictwa. Może upowszechnić w gminie sytem trójpolowy na początek?
tyle pozostało po strzelińskich kamieniołomach. istniały steki lat. kto doprowadził do bankructwa kamieniołomu granitu - monopolisty??? w strzelinie był kombinat rolny - jeden z większych w prl. kto doprowadził do upadku kombinatu??? co robią obecnie ludzie którzy zniszczyli duży kamieniołom i duży kombinat rolny???

0
Gravatar
ten
RE: Granitowe breloki i maskotka gminy
Brak umiejętności rozwoju gminy powoduje, że cofanie się do epoki kamienia łupanego przedstawia się jako ogromny sukces. Niedługo, jak tak dalej pójdzie, będą nam promować sierpy, grabie i drewniane radła jako symbol sukcesu strzelińskiego rolnictwa. Może upowszechnić w gminie sytem trójpolowy na początek?
0
Gravatar
ufka
RE: Granitowe breloki i maskotka gminy
Cytuj :
W styczniu wystąpiliśmy do władz Mineral Polska z prośbą o użyczenie kamienia, który wykorzystamy do wykonania oryginalnych, granitowych materiałów promocyjnych. Będą to m.in. breloki w formie małej kostki. W naszej ocenie takie materiały będą dobrze promować naszą gminę i całą ziemię strzelińską – powiedziała burmistrz.
Takie breloki, każdy o wadze kilogram winni sobie wieszać nasi radni na szyi do końca kadencji. Podoba mi się jak mówi nasz ukochana pani burmistrz - o sobie w liczbie mnogiej - tak mówili tylko władcy. I ten zwrot z prośbą o użyczenie - proszę jaki wykwintny zwrot, a nie jakieś wulgarne aby nam dali za friko..... a wy jeszcze bezczelnie krytykujecie panią burmistrz.

0

Przeczytaj również