ZNAJDŹ NA STRONIE

 

- Jeśli właściciel nie przychodzi, to trzeba wybić szybę - mówiła Lidia Sobolewska z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Strzelinie
- Jeśli właściciel nie przychodzi, to trzeba wybić szybę - mówiła Lidia Sobolewska z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Strzelinie
Zbliżające się lato przynosi niezwykle upalne dni. W tym czasie ludzie często zapominają, jak postępować ze zwierzętami. Jak długo pies powinien przebywać na łańcuchu? Kiedy najlepiej wychodzić z czworonogiem na spacer?
Meteorolodzy przewidują kolejną falę upałów i wysokich temperatur. Jak w związku z tym należy postępować ze zwierzętami domowymi? Kilku wskazówek udzieliła nam Lidia Sobolewska z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Strzelinie. - Należy pamiętać o tym, aby budy stały w miejscu zacienionym. Jeżeli nie ma takiej możliwości, to buda nie powinna być pokryta blachą. Dodatkowo przy psie musi się znajdować miska z wodą, którą należy wymieniać przynajmniej raz na 24 godziny. Niedopuszczalne jest, żeby zmieniać wodę raz na 3 - 4 dni - powiedziała. Dodała, że zwierzęta podczas upałów wymagają odpowiedniego i regularnego karmienia. - Apeluję, żeby miski z wodą wystawiać nie tylko psom, ale również kotom oraz ptakom. Pies nie może leżeć, bądź stać w miejscu nasłonecznionym. Jeżeli tak się dzieje, to trzeba koniecznie przenieść pupila pod jakieś drzewo.
Szefowa TOZ - u odniosła się także do czasu, jaki czworonóg może przebywać na łańcuchu. - Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt jest to 12 godzin na dobę. Po upływie tego czasu pupila trzeba ,puścić luzem. Ci, którzy mają podwórka, powinni się do tego dostosować. Gorzej z tymi, którzy nie mają ogrodzonych terenów. Wówczas pozostaje wyjście na spacer. Zwierzę nie może być przywiązane cały dzień do łańcucha - kontynuowała Sobolewska. Ludzie często pakują zwierzęta do samochodów, i jadą na zakupy. Następnie zostawiają auto na pełnym słońcu przez dłuższy czas razem z psem w środku. Lidia Sobolewska uprzedza, że TOZ będzie przeprowadzał kontrole, szczególnie na targowisku miejskim w Strzelinie. - W takim samochodzie jest ok. 50C. Jeżeli widzimy, że takie zwierzę się słania, to zasadniczo powinniśmy poprosić policję lub straż pożarną, aby swoimi metodami przywołała właściciela samochodu. Potem czeka się chwilę. Jeśli właściciel nie przychodzi, to normalnie wybija się szybę. Taka procedura dotyczy nie tylko psów. Jakiś czas temu na targu stała kobieta z kurami, które były tak wgniecione do klatki, że nie miały szans na swobodne poruszanie się. Powiedziałam do tej pani, że jeśli zwierzęta będą dalej w takim stanie, to wzywam straż miejską, bądź straż pożarną. Mój apel poskutkował - opowiadała szefowa TOZ - u.
Jak postępować w przypadku wychodzenia z psem na spacery? Nie należy tego robić podczas najwyższych temperatur, czyli w południe. Najlepsze pory to wczesny poranek, lub wieczór. Zaleca się również wziąć ze sobą butelkę wody. - Nie można psa ganiać w jedną i w drugą stronę, tak żeby stracił dech. Zwierzę czuje tak samo jak człowiek. Takim hasłem właśnie się kierujemy - zakończyła Sobolewska.
Marek Rychlica

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również