W ubiegłym tygodniu do naszej redakcji zwróciła się rodzina z Kazanowa, której dziecko w nadchodzącym roku szkolnym rozpoczyna naukę w gimnazjum. Uczennica zdecydowała się pójść do Gimnazjum nr 2 w Strzelinie, do klasy o profilu dziennikarskim. – Córka mogła uczyć się w szkole w Białym Kościele, ale tam nie utworzyli profilów, a zależało jej na tym – zaczyna matka, która chce pozostać anonimowa. - Przy składaniu dokumentów upewnialiśmy się, czy córka będzie miała zwracane pieniądze za bilet autobusowy z Kazanowa do Strzelina. Usłyszeliśmy, że tak. Później otrzymaliśmy wiadomość ze szkoły, że jednak za bilet będziemy musieli zapłacić – dodaje. Bilet miesięczny z Kazanowa do Strzelina kosztuje ok. 100zł. Rodzice nie rozumieją, dlaczego mają ponosić koszty, skoro samorząd zapewnia dojazd do gimnazjów. – Druga córka chodziła także do Gimnazjum nr 2 w Strzelinie i wtedy nie musieliśmy płacić za dojazd. Mało tego. Niektóre dzieci z okolicznych wsi uczą się w klasie sportowej w strzelińskim gimnazjum i w tym przypadku również nie ponoszą kosztów za dojazd. To nie jest sprawiedliwe i ogranicza możliwości rozwoju dziecka – irytuje się. Jak twierdzi matka, podobna sytuacja dotyczy kilku uczniów.
Muszą się z tym liczyć
W tej sprawie udaliśmy się do strzelińskiego magistratu. Jak się okazuje, zgodnie z ustawą o systemie oświaty i ustawą o samorządzie, gmina ma obowiązek zapewnienia dowozu dzieci do szkół podstawowych i gimnazjalnych wyłącznie w danym obwodzie. Co to oznacza? – W przypadku dzieci z Kazanowa i okolic szkołą obwodową jest gimnazjum w Białym Kościele. Rodzice mogą wybrać inną placówkę, ale w takiej sytuacji muszą liczyć się z ponoszeniem kosztów dojazdu dziecka – tłumaczy Jolanta Grondys, wiceburmistrz Strzelina. – Wyjątkiem, o czym stanowią przepisy, są klasy specjalistyczne (sportowe, mundurowe i językowe), gdzie nie obowiązują obwody. W takich przypadkach gmina zwraca rodzicom koszt dojazdu dziecka do placówki – dodaje. Wiceburmistrz wyjaśniła również, dlaczego w minionych latach dzieciom z Kazanowa i okolic zwracano koszt dojazdu do Strzelina. – Gimnazjum w Białym Kościele działa od ubiegłego roku. Wcześniej obwodową placówką dla tego regionu było Gimnazjum nr 2 w Strzelinie – wyjaśnia Grondys. Jednocześnie zaznacza, że rodzice zostali o tym poinformowani. Dzwoniliśmy również do dyrektor Gimnazjum nr 2 w Strzelinie. Krystyna Pieńkos twierdzi, że o zwrocie kosztów dojazdu byli informowani tylko rodzice uczniów z klas specjalistycznych (sportowa i mundurowa).
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
dojazd do szkół autobusami PKS
Jeszcze jeden problem. Wszystkie dzieci powinny dojeżdżać do szkoły komunikacją zapewniającą miesca siedzące. Proszę przejść się na przystanek autobusowy przy ulicy Oławskiej o 7:45 i na własne oczy zobaczyć jak to wygląda. Tym autobusem dojeżdżają dzieci do gimnazjum i szkoł średnich. Dopiero po tej wizycie proszę o obiektywny artykuł opisujący stan rzeczywisty. Mam nadziejęeże redakcja nie zawinie tego tematu pod dywan i uda że temat jest nieistotny.dofinansowanie dla gimnazjum dwujęzycznego LO
Czytając ten artykuł wnioskuję że dziecko uczeszczające do klasy jezykowej powinno otrzymać dofinansowanie na dojazdy do szkoły. Jest to nieprawda. Dzieci uczęszczjace do gimnazjum jezykowego przy LO w Strzelinie takiego wsparcia nie mają. A czym różnią się te dzieci z gimnazjum nr 1 czy 2? Rozumię, że Urzędnik postepuje zgodnie z literą prawa. Nie zmiena to faktu, że jest to niesprawiedliwe . Bardzo bym prosił redakcję o wniklejszą analizę tematu i nie wprowadzać ludzi w błąd. Proszę o sprawdzenie jak to jest w przypadku gimnazjum dwujęzycznego przy LO.RE: To niesprawiedliwe?
A co tu jest do rozumienia. Takie były i są przepisy. W tej materii od powstania gimnazjów nic się nie zmieniło.