W latach 70-80. tatuaż w zakładach karnych przybrał formę mniej treściwą i bardziej symboliczną. Stał się precyzyjny i bardziej tajemniczy. Młodzież w poprawczakach znakowała nadgarstki inicjałami PSM (Pamiętaj Słowa Matki). Erotyczne tatuaże więźniowie często robili na plecach. Dla niektórych był to znak, że konkretny więzień utrzymuje kontakty homoseksualne. Rysunek robiono igłą lub agrafką. Później w tkanki skóry wcierano nierozpuszczalny barwnik, np. tusz, sproszkowany proch, cynober, błękit pruski lub sadzę.
- Obecnie tatuaż wśród skazanych, podobnie jak u celebrytów przybrał formę mody. Kiedyś rysunek miał symbolikę i wiele oznaczał. Powstało na ten temat wiele publikacji naukowych. Tradycję kontynuuje się jeszcze w starych zakładach karnych. W Strzelinie było to na porządku dziennym jeszcze 10-15 lat temu – opowiada Zdzisław Rataj, dyrektor więzienia w Strzelinie.
Po co więźniowie robią tatuaże? Chcą przez to określić swoje miejsce w świecie, wyrazić przynależność do określonej grupy przestępczej i stopień w hierarchii. Niektóre rysunki mają przypominać o przysięgach i bliskich. W kręgach przestępczych panuje często kult świętości i rodziny, który często niewiele ma wspólnego z rzeczywistością.
Chodź na plażę, to ci wskażę – sznyty, cynki, tatuaże
Jednym z romantycznych tatuaży są np. krzyże z pająkami. Robienie rysunków, dziar, sznyt i okaleczanie ciała jest oczywiście zakazane, jednak skazani nie rezygnują z tego.
- Siedziałem w Strzelinie trzy lata temu za drobne kradzieże. Mam tatuaż na dłoniach, ale to rysunek artystyczny zrobiony w jednym z pierwszych salonów tatuażu we Wrocławiu. Widziałem, jak chłopaki w celi po cichu kombinowali maszynki i w kiblu robili rysunki. Na ciele wychodziły obleśne grube krechy, jak w latach siedemdziesiątych. Koszmar – mówi Tomasz Ch., były pensjonariusz.
Co oznaczają rysunki? Dawniej kropki na palcach oznaczały lata wyroku. Każda to jeden rok odsiadki. Charakterystyczne były również dystynkcje wojskowe. Stopień majora zdobywało się po 5 latach. Kropka i kreska na nadgarstku informowała, że osoba była karana.
- Trzeba jednak pamiętać, że rysunki to rodzaj tajemnego szyfru, który jest zastrzeżony dla określonej grupy społecznej. Każda wytatuowana rzecz może mieć kilka znaczeń np. usta mogą oznaczać odbycie kary w więzieniu we Wronkach. Jeśli są wąskie i zaciśnięte informują o dyskrecji danej osoby, o tym, że nie wyda innych kolegów. Czerwone usta oznaczały homoseksualistę – tłumaczy dr Łukasz Szleszkowski z Zakładu Medycyny Sądowej we Wrocławiu.
CZYTAJ ten artykuł w całości. Dostępny tutaj
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
...
nikt powiedziała : Ewentualnie pensjonariusz może być z domu spokojnej starości...RE: Przestępcze szyfry na ciele
Były pensjonariusz to człowiek , który przebywał w pensjonacie. Człowiek który przebywał w więzieniu to były więzień. Ech ta lewicowa poprawność.....