Tli się jeszcze iskierka górniczych tradycji
Strzelin stoi na granicie, a z wydobyciem tego kamienia swoje zawodowe życie związało wielu mieszkańców powiatu. - To nieprawda, że górnicza tradycja upadła w Strzelinie - powiedział Bartosz Jenczelewski, sztygar pracujący w spółce Strabag. Ta znana w Europie firma budowlana między innymi w Strzelinie pozyskuje materiały niezbędne na budowach nie tylko w Polsce. - Pracuję tutaj już prawie 10 lat i co rok jestem na Barbórce. Na pewno dziś (w Strzelinie - red.) nie jest to święto organizowane z takim rozmachem, jak przed kilkudziesięciu laty, ale spotykamy się w gronie pracowników Strabagu. Nasz bal w części finansuje firma Strabag, w części sami się dokładamy, dokładają się skalnicy ze Stonpolu, wydobywający granit po sąsiedzku, i tym sposobem spotykamy się na barbórkowym balu - usłyszeliśmy od naszego rozmówcy. Dzisiejsze barbórki w Strzelinie nie są tak huczne jak przed laty, ale iskierka górniczych tradycji jeszcze się tli. Nie ma przemarszu z orkiestrą, nie ma karczmy piwnej, nie ma combrów babskich, nie ma rytuału przyjmowania do górniczej braci a górniczych mundurów jest niewiele, nie ma też wspólnego śpiewania. Co zatem jest? Są górnicy, są skalnicy przywiązani do swoich tradycji. Jest liczna grupa emerytowanych pracowników kamieniołomów z powiatu strzelińskiego. Jest szacunek dla ciężkiej pracy w deszczu, na mrozie i w upale. Czego więc brakuje? Wielu byłych strzelińskich górników, a i tych czynnych zawodowo, ucieszyłoby, gdyby w przyszłym roku barbórka była świętem powiatu, albo co najmniej gminy Strzelin. Z koncertem górniczych piosenek i wspólnym śpiewaniem starych, dobrze znanych przyśpiewek.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
RE: Tli się jeszcze iskierka górniczych tradycji
firma strabag co to w polsce miliardy a na świecie biliony zarabia nie da górnikom raz do roku piwa i golonki. po co? jeszcze by prezes strabag się dowiedział gdzie ta polska leży? prezes strabag tylko przelatuje samolotem nad polską i jak ktoś mu powie , o tam na dole jest polska to robi on mine georga w busha juniora. górnicy dadzą strabagowi swoje zdrowie a strabag im powie , dokładamy się do pianki na piwie, na więcej nas nie stać. możemy wam dać nadgodziny bezpłatne.