- Mamy spory problem z ciężarówkami – mówi Elżbieta Błasiak
- Mamy spory problem z ciężarówkami – mówi Elżbieta Błasiak
W Górcu tiry rozjeżdżają chodniki. Sołtys wraz z mieszkańcami zgłaszała problem w starostwie o zmniejszenie natężenia ruchu. Niestety, bezskutecznie.
W niewielkiej wsi mieszka około 300 osób. Górzec się powiększa i coraz więcej domów powstaje na obrzeżach. Większość ludzi dojeżdża do pracy w Strzelinie. Ciekawostką jest z pewnością kaplica pod wezwaniem Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata, która powstała w miejscu dawnej remizy strażackiej.
- Sporo naszych mieszkańców pochodzi ze Wschodu, np. ze Lwowa. Budując kaplicę, chcieli uhonorować powrót na Ziemie Odzyskane. Ludzie dbają o świątynię, dlatego wygląda jak nowa – opowiada sołtys Elżbieta Błasiak.
Obecnie największy problem jest z tirami, które niszczą drogi i chodniki. Niestety, nie pomogły skargi do powiatu o ograniczenie ruchu. Częstotliwość przejazdu ciężarówek jest dosyć wysoka. Auta często zatrzymują się przy sklepie, gdzie na chodniku tworzą się koleiny. W 2016 roku wyremontowano chodnik i położono asfalt na drogach prowadzących do pól i posesji. W przyszłości zamontowanych ma być więcej latarni ulicznych do skrzyżowania z drogą krajową.
- To jednak nie koniec. Zakończono pierwszy etap budowy kanalizacji. Przy ulicach zamontowano tabliczki informacyjne z numerami posesji. To ważne dla karetek pogotowia czy strażaków – wylicza pani Ela.
Za komuny klubo-kawiarnia znajdowała się nad sklepem spożywczym. Obecnie są tam prywatne pomieszczenia, dlatego w planach jest budowa tzw. wiaty rekreacyjnej. Miałaby ona stanąć na wolnym terenie obok miejsca, gdzie organizowane są dożynki. Do tej pory Dzień Babci, Dzień Dziecka i inne okolicznościowe imprezy odbywały się w Zespole Placówek Oświatowo - Wychowawczych w Górcu. Jednak już oficjalnie mówi się o likwidacji domu dziecka przez powiat. Mieszkańcy i niektórzy radni już zapowiedzieli walkę o placówkę.
Na jednym z portali historycznych znaleźliśmy współczesne zdjęcia Górca oraz przedwojenną pocztówkę. Widać na niej fragmenty wsi, gospodę, fabrykę konserw i dawną szkołę ewangelicką. Według źródeł historycznych, zespół szkolny powstał pod koniec XIX wieku. Placówka istniała do 1975 roku. Według zapowiedzi pani sołtys, w przyszłości wieś będzie mieć swoją kronikę. Znajdą się w niej wspomnienia i zdjęcia z ważnych uroczystości. Do księgi trafią też unikatowe historyczne czarno-białe fotografie.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
zainteresowana
tiry
A z tymi tirami faktycznie powinno się coś zrobić, bo kierowcy tych pojazdów zachowują się jakby teren zabudowany i ograniczenie prędkości w ogóle ich nie obowiązywały. Tylko patrzeć jak stanie się jakaś tragedia. Ale władz gminnych to nie interesi...
0
Gravatar
Pelaśka
RE: Ciężarówki niszczą chodniki
ReTen artykuł to porażka, co mają chodniki do kościoła i kroniki
0
Gravatar
misiekDST
znajoma Marea
ooo Marea znajomego w tle lol
0
Gravatar
w
RE: Ciężarówki niszczą chodniki
Bardzo dobry pomysł z kroniką oraz historią Górca ,jak by nie było to jedna z najstarszych wsi w naszym rejonie z ciekawą historią
0

Przeczytaj również