Uratować życie chorego dziecka
Pisaliśmy już o akcji rejestrowania dawców szpiku dla dzieci chorujących na nowotwory krwi. Jedna z relacji dotyczyła Borka Strzelińskiego, w gminie Borów, druga - Ludowa Polskiego, w gminie Strzelin. W akcji brały udział również dwie ponadgimnazjalne szkoły ze Strzelina. - W naszej szkole, w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, akcję rejestracji potencjalnych dawców prowadzimy od 2014 roku - poinformowała nas Anna Dębowska, koordynatorka akcji. - Cieszymy się, że jest to wspólne przedsięwzięcie uczniów i nauczycieli trzech szkół ponadgimnazjalnych z naszego powiatu. Cieszę się również, że w tę pożyteczną akcję włączyli się wolontariusze z gminy Borów - powiedziała pani Anna.
- Zanim wolontariusze zasiedli przy stolikach, żeby przyjąć zgłoszenie potencjalnego dawcy, przeszli specjalistyczne szkolenie - powiedziała Justyna Markowska z Zespołu Szkół Ogólnokształcących. - Przygotowaliśmy dla potencjalnych dawców prezentację, czym jest nasza akcja i jak ważne jest zarejestrowanie jak najwięcej potencjalnych dawców. Chodzi o to, że im więcej dawców, tym większe prawdopodobieństwo znalezienia dawcy szpiku dla chorego dziecka - wyjaśniła nam pani Justyna. W obu strzelińskich szkołach z młodzieżą spotkał się Paweł Nowicki, który jest dawcą. A na pytania młodzieży odpowiadała Ewa Seweryn, lekarz od lat związana z akcją Fundacji DKMS.
Tegoroczna akcja „Pokonujemy nowotwory krwi. Dzień Dawcy szpiku dla Bartka i innych” zakończyła się sukcesem. Mieszkańcy naszego powiatu dowiedzieli się, że można pomóc dzieciom chorym na nowotwory krwi. W dwóch strzelińskich szkołach zarejestrowało się po 20 potencjalnych dawców.
W akcji, jako wolontariusze pobierający próbki, w ZSO w Strzelinie, uczestniczyły Karolina Sabadasz, Natalia Szałańska, Kamila Bugryn, Alicja Banaś, Katarzyna Matwijów, Anna Jaśkielewicz i Ewelina Andrzejewska. Natomiast w CKZiU w Strzelinie próbki pobierały Natalia Kozinkiewicz, Natalia Pryt, Magda Ciura, Justyna Jasińska, Klaudia Haniszewska, Martyna Mimochód i Weronika Zarzycka.
Za rok, na wiosnę, kolejna odsłona akcji rejestrowania ewentualnych dawców szpiku .
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.