Krzyże Strzelina
Zmartwychwstanie Chrystusa poprzedzała męka i śmierć na krzyżu. Krzyż choć obecny jest w życiu Kościoła i każdego chrześcijanina przez cały rok, to w Wielkim Tygodniu jego obecność jest szczególna. A gdzie w przestrzelin Strzelina na co dzień możemy znaleźć krzyż? Taki drewniany lub kamienny, krzyż który stoi i daje świadectwo wiary chrześcijan?
Krzyż, który stał na Golgocie, to jedna z relikwii Męki Pańskiej. Odszukała go św. Helena, żona Cesarza Konstantyna, i część złożyła w kościele Św. Krzyża Jerozolimskiego, którego była fundatorką. Podobnie jak tabliczkę ze słowami „Jezus Nazareński Król Żydowski”. Było to w IV wieku. Napis, wykonany po hebrajsku, grecku i łacinie, czerwonymi literami na białym drewnie, znaleziono ponownie w XV wieku. Był zamurowany w ołowianej szkatule na szczycie jednaj z arkad kościoła pw. Św. Krzyża Jerozolimskiego w Rzymie. Te i wiele innych informacji dotyczących relikwii Męki Pańskiej można znaleźć w bogatej literaturze dotyczącej świąt Wielkanocy. Jedną z nich jest pochodząca z XIX wieku praca czterech księży, z których dwóch było Niemcami, jeden Francuzem, a czwarty Polakiem. Ta książka to „Piękności kościoła katolickiego przedstawione w zewnętrznych uroczystościach, obrzędach i zwyczajach. Dla polskich czytelników przełożył, zastosował i pomnożył ks. nestor H. S. Bieroński. Kanonik Katedry Kieleckiej, Proboszcz Małogoski”. Lektura niecodzienna, bo dziś już nikt tak nie pisze. Ujęta w formę dialogu proboszcza z parafianami książka zyskała w swoich czasach wielu czytelników. A i dziś warto po nią sięgnąć, i... wybrać się na wędrówkę po Strzelinie od krzyża, do krzyża. I niekoniecznie tylko raz w roku w okresie Wielkanocy.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.