ZNAJDŹ NA STRONIE

 

Remont tej drogoi sprawi, ze przez Debniki będzie prowadziła najciekawsza trasa na gromnik - uważa sołtys Anna Michalska
Remont tej drogoi sprawi, ze przez Debniki będzie prowadziła najciekawsza trasa na gromnik - uważa sołtys Anna Michalska
W wędrówce po sołectwach naszego powiatu trafiliśmy do niewielkiej wioski u podnóża Wzgórz Strzelińskich. Początkowo była to kolonia sąsiednich Gębczyc, a pierwsi mieszkańcy przybyli z Husinca.
Dębniki są sołectwem położonym w gminie Strzelin. Swoje początki zawdzięczają czeskim osadnikom z leżącego opodal Husinca (dziś jest to Gęsiniec). - Właściciel Gębczyc sprzedał część należącego do niego lasu Czechom z Gęsińca. Oni wykarczowali go, zbudowali domy i zaczęli uprawiać ziemię. I tak powstały dzisiejsze Dębniki – powiedziała Anna Michalska, sołtys Dębnik. - Jednak nie od razu nasza wioska nazywała się tak, jak dzisiaj. U swoich początków mówiono, ze jest to Kolonia Gębczyce. Z kolei sama nazwa wsi, jak nietrudno się domyśleć, pochodzi od dębu. Ale nie od drzew rosnących na Wzgórzach Strzelińskich, tylko od jednego drzewa rosnącego w naszej miejscowości. Zachowała się gazeta z 1943 r., kiedy świetowano150-lecie tego okazałego dębu. Tuż po wojnie okazałe konary zostały przycięte, przez tych kilkadziesiąt lat odrosły, ale są młodsze od samego pnia – usłyszeliśmy od naszej rozmówczyni. Jak łatwo policzyć, dąb liczy sobie już 224 lata.
Z czasem Dębniki stały się wioską, w której obok siebie mieszkali i Czesi, i Niemcy, i Polacy. Wszystko zmieniło się po II wojnie światowej. Do 1958 r. mieszkało tutaj jeszcze siedem rodzin potomków założycieli Dębnik. Później pozostała jedynie jedna czeska rodzina, dziadkowie obecnej pani sołtys, i nasza rozmówczyni, która wyszła za mąż za Polaka i pozostała w swojej rodzinnej wsi. Polacy osiedlający się po wojnie w Dębnikach przyjechali z Trembowli na Ukrainie.
CZYTAJ ten artykuł w całości. Dostępny tutaj

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj również