Trzcinowisko było siedliskiem dla wielu gatunków dziko żyjących ptaków i ssaków
Nikt nie jest w stanie ocenić, ile zwierząt zginęło. Ile gniazd zostało zniszczonych i jakie straty z tego tytułu poniosą okoliczni rolnicy? Czy można likwidować siedliska zwierzyny w okresie ochronnym?
Wysoczyzna Ziębicka sąsiaduje od wschodu ze Wzgórzami Strzelińskimi, a od zachodu ze Wzgórzami Niemczańskimi. Wspólnie z kilkunastoma innymi wzgórzami i kotliną tworzą unikatowy mezoregion Wzgórz Niemczańsko-Strzelińskie.
Od kilkunastu dni środowisko przyrodników i myśliwych bulwersują prace polowe prowadzone na tzw. trzcinowisku pomiędzy Henrykowem a Ziębicami. W odległości zaledwie kilkuset metrów, może nieco dalej, znajduje się kompleks leśny Wzgórz Strzelińskich. Trzcinowisko od lat było siedliskiem ptactwa i zwierzyny łownej. Tam cieliły się łanie, tam była ostoja zajęcy, jeleni i dzików. Na rzeczce spotkać można było wydrę, a obok zające i bażanty. Tutaj polował błotniak stawowy i słyszany był niezmiernie rzadki derkacz. Lista zwierząt, jakie miały w trzcinowisku swoje siedlisko, jest zapewne dużo dłuższa, ale obecnie nie do sprawdzenia. Nowy właściciel gruntu „wziął sprawę w swoje ręce” i przemielił trzcinowisko do samej ziemi. Większa zwierzyna i ptaki zdążyły zapewne uciec, ale mniejsze i ptasie gniazda mogły nie przetrwać.
Cały artykuł dostępny jest tutaj

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
PL
Oracze
Pasoń też orze drogi naprzyjmował baranów i orają co się da
0
Gravatar
dst
oracze w akcji!
Jakie poruszenie, oraczom wszystko wolno, zaorane rowy polne drogi no i trzcinowisko, w tym kraju przestępcy maja się dobrze, jeszcze jedno nie nazywajcie ich rolnikami, rolnik żył w zgodzie z przyrodą!
0
Gravatar
ekoterror
RE: „Mulczerem” przemielili trzcinowisko
Gdzie są ekolodzy? Nie przykuwają się do drzew, nie zagradzają drogi ciężkiemu sprzętowi? A no tak, tutaj za mały rozgłos i pieniądze.
0
Gravatar
spajker
RE: „Mulczerem” przemielili trzcinowisko
no i należy przemielić nowego właściciela jak i decydenta, który pozwolił na zniszczenie przyrody.przyroda odpłaca się ludziom suszą drogą żywnością a wkrótce odpłaci się brakiem wody pitnej.ludzie to plaga tej planety.
0

Przeczytaj także