Krzysztof Dobrzański prezentuje jedno ze znalezionych naczyń, obok Marek Kowalski
Nowoczesna technologia wspiera badania archeologiczne. Mamy niezbite dowody, że okolice Wzgórz Strzelińskich odwiedzili Wandale.
Zaledwie kilka tygodni trwały badania archeologiczne pod Ziębicami, a znaleziono prawie dwa tysiące zabytków. - Najwięcej było, oczywiście fragmentów ceramiki – powiedział Krzysztof Dobrzyński, archeolog. - Poza tym trafiliśmy również na kobiece zapinki i odkryliśmy ziemiankę z czasów kultury przeworskiej – dodał nasz rozmówca. Kultura przeworska wiąże się z migracją Wandalów w Europie i datuje się ją na okres między III wiekiem p.n.e. a V wiekiem n.e.
Oprócz artefaktów z przełomu tysiącleci, znaleziono również dużo starsze przedmioty, czyli krzemienne narzędzia i dużo młodsze, jaką była moneta z czasów Zygmunta Augusta III.
Wykopaliska potwierdziły, że na zaledwie ok. 1 km na północ od Ziębic istniało w przeszłości centrum osadnictwa...
Na ten temat pisaliśmy w 19 (1107) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Boris
Słowo Regionu - Artefakty sprzed dwóch tysięcy lat
I love looking through and I think this website got some really utilitarian stuff on it!my website freight forwarder
0
Gravatar
Wiązowianin
Zygmunt August III?
Pierwsze słyszę o Zygmuncie Auguście III, coś dzwoniło po lekcji historii, ale nie w tym kościele. Byli królowie Zygmunt II August Jagiellon i Zygmunt III Waza.
0
Gravatar
spajker.
RE: Artefakty sprzed dwóch tysięcy lat
znaleziono ziemiankę z czasów kultury przeworskiej. kiedy patrzę na dzisiejsze przeworno to można w nim łatwo zauważyć wiele obiektów o wyglądzie ziemianek. wandale biegający z maczetami po ziębicach też są. znaleziono monete z dawnych czasów. zamożność dzisiejszych przewornian też jest liczona w monetach a nie w banknotach.
0
Gravatar
jarkacz
RE: Artefakty sprzed dwóch tysięcy lat
Wandale wrócili w 2015 roku.
0

Przeczytaj także