Co zwykle robimy, planując turystyczny lub krajoznawczy wyjazd? Klikamy, bo przecież „w internecie jest wszystko”. Najnowsza książka Joanny Lamparskiej, cenionej wrocławskiej dziennikarki, zadaje kłam temu przekonaniu.
Dlaczego warto sięgnąć po tę książkę? Zanim odpowiemy na to pytanie, kilka słów o samej publikacji. "Tajemnicze księstwo. Skarby i sekrety Ziemi Ziębickiej" to nowa książka Joanny Lamparskiej, dziennikarki i popularyzatorki dziejów Dolnego Śląska. Historii pisanej losami mieszkańców tych ziem – zarówno sprzed, jak i po II wojnie światowej. Książka ukazała się jako ósma część serii „Przewodników innych niż wszystkie” i nie jest to puste hasło.
Na niemal 200 stronach czytelnik znajdzie kompendium wiedzy o regionie, najciekawszych obiektach turystycznych oraz wiele intrygujących wskazówek. Wszystko napisane żywym, zrozumiałym językiem. Niemal na każdej stronie znajdują się zdjęcia ilustrujące omawiane tematy.
Autorka prowadzi nas przez Księstwo Ziębickie i jego związki ze Strzelinem, opisując m.in. kościół farny, świątynię krzyżowców, kościół ewangelicki, ratusz oraz klasztor cystersów. Dowiadujemy się, kim byli Joseph Langer i Carl Denke. W książce pojawia się również nazwisko Carla Weigerta, kuzyna Paula Ehrlicha.
Strzelin miał swoje „złoto” (nie tylko Wrocław!) ukryte w podziemiach ratusza, a Ziębice – w... banku. Oba skarby padły łupem żołnierzy sowieckich. Niewyjaśnione historie i opowieści o ukrytych skarbach pojawiają się niemal w każdym rozdziale. Gdy dodamy do tego tajemnicze podziemia, które są... albo ich nie ma – przez chwilę poczujemy się jak Indiana Jones.
Oprócz Ziębic, przewodnik wspomina także o Henrykowie, Witostowicach i Kalinowicach Górnych.
Na "Tajemnicze księstwo" składa się 18 rozdziałów, z których każdy stanowi osobną opowieść. Książkę można polecić zarówno początkującemu turyście, jak i miłośnikowi regionu rozpoczynającemu swoją przygodę z historią ziemi ziębickiej.
– Zapraszam do lektury książki pani Joanny Lamparskiej i odkrywania wszystkich powodów, dla których warto odwiedzić i poznać Ziębice, a być może nawet zostać na dłużej – napisał we wstępie dr Mariusz Szpilarewicz, burmistrz Ziębic.
UWAGA!
Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij