Do kaplicy św. Jerzego trafią wkrótce relikwie patrona ZiębicJuż za kilka miesięcy Ziębice oficjalnie zyskają patrona. Kilkuletnie starania ks. Bogusław Konopki znalazły swój szczęśliwy finał na początku czerwca tego roku. Świątynia pw. Św. Jerzego w Ziębicach będzie centralnym miejscem uroczystości związanych z ogłoszeniem imienia patrona miasta. – Starania o uznanie św. Jerzego Kapadockiego patronem Ziębic rozpoczęliśmy w 2010 roku. Wtedy zwróciliśmy się z prośbą do biskupa wrocławskiego. Kolejnym niezbędnym krokiem do ogłoszenia św. Jerzego patronem miasta była akceptacja Stolicy Apostolskiej. Nastąpiło to 9 czerwca tego roku – poinformował nas ks. Bogusław Konopka.
Decyzję Stolicy Apostolskiej poprzedziło przyjęcie w 2014 r. uchwały, w której radni zwracali się do władz kościelnych z prośbą o ustanowienie patrona miasta. Pod prośbą podpisało się również ponad 800 mieszkańców miasta.Ks. Konopka rozpoczął starania o uznanie św. Jerzego patronem miasta sześć lat temu
Wybór św. Jerzego na patrona miasta nie był przypadkowy. Od średniowiecza kult tego świętego jest żywy wśród zamieszkujących Ziębice katolików. Uszanowali go również husyci w trakcie tzw. wojen husyckich. Kościół przetrwał, nie został zburzony. Dziś podobnie jak przez osiemset lat istnienia jest największą świątynią w dekanacie. Jest to świątynia wyniesiona do godności Bazyliki Mniejszej i Diecezjalnego Sanktuarium Męki Pańskiej. W jej murach znajdują się relikwie świętych i błogosławionych Kościoła katolickiego: św. Jana Pawła II, św. Faustyny, św. Ojca Pio i bł. Anieli Salawy. – W sierpniu udajemy się z pielgrzymką do Rzymu i wrócimy stamtąd z relikwiami św. Rity. Później sprowadzimy do Ziębic relikwie patrona miasta, czyli św. Jerzego. Jest w naszym kościele kaplica jego imienia i tam umieścimy relikwie – powiedział ks. proboszcz.
Uroczyste ogłoszenie św. Jerzego patronem Ziębic nastąpi w sobotę 23 kwietnia 2016 roku.

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Przeczytaj także