Nowoczesny aparat rentgenowski służy już pacjentom gminnej przychodni od połowy sierpnia, ale dopiero wczoraj odbyło uroczyste otwarcie wyremontowanej pracowni, do której trafił ten najnowszy zakup.
W kameralnej uroczystości uczestniczyli przedstawiciele strzelińskiego samorządu, pracownicy przychodni oraz szef lokalnej firmy ZHU Konrad-Bud, która wykonała remont. Pomieszczenie pracowni zostało kompleksowo zmodernizowane, a stary aparat rentgenowski zastąpiło nowoczesne urządzenie marki - Spellman OKS2000, zakupione dzięki środkom Publicznego Zakładu Lecznictwa Ambulatoryjnego oraz gminy Strzelin.
- To sprzęt najnowszej generacji - podkreślił podczas tej krótkiej uroczystości dyrektor placówki - Norbert Raba. Nowy aparat jest bezpieczniejszy dla pacjentów, a wykonywane za jego pomocą zdjęcia są szybsze i dokładniejsze. Jedną z wielu zalet jest bieżący dostęp do aparatu za pośrednictwem przeglądarki internetowej. A to wszystko oczywiście znacznie usprawnia obsługę pacjentów przychodni i ułatwia ich diagnostykę. Więcej o atutach tego urządzenia napiszemy w najbliższym wydaniu "Nowin Strzelińskich".
Generalny remont pracowni rentgenowskiej kosztował ok. 30 tys. zł, a w ramach prac wykonano m.in. pełną wymianę podłogi z korytami instalacyjnymi, ościeżnic i drzwi oraz okładzin ściennych. Wykonano także sufity podwieszane, wymieniono oprawy oświetleniowe, a w pomieszczeniach zamontowano nową instalację teleinformatyczną. Zanim pracownię i aparat RTG dopuszczono do wykonywania diagnostyki obrazowej, konieczna była wizytacja oraz testy Wojewódzkiej Stacji Epidemiologicznej.
Dodajmy, że w otwarciu wyremontowanej pracowni uczestniczyli m.in. radni Adam Daniluk i Marek Horodyski. Przypomnijmy, że o wsparciu zakupu zdecydowała właśnie Rada Miejska Strzelina, a o tę pomoc wnioskowała burmistrz Dorota Pawnuk. Urządzenie kosztowało ponad 364 tys. zł , a strzeliński samorząd dołożył z gminnego budżetu - 250 tys. zł. Burmistrz dziękowała dyrektorowi i pracownikom PZLA za szybkie i sprawne przeprowadzenie procedury przetargowej. Faktem jest, że zakup tego kluczowego dla naszej przychodni sprzętu zrealizowane w iście ekspresowym tempie.
Po zakończeniu kameralnej uroczystości uczestniczy wydarzenia obejrzeli wyremontowane pomieszczenia poradni chirurgicznej, z której już niebawem będą ponownie korzystać pacjencji PZLA. Wkrótce pojawi się tam stół chirurgiczny, na którym będą wykonywane nieskomplikowane zabiegi.
Tekst i foto: UMiG Strzelin