Trwa remont ul. Wolności w Strzelinie. Zanim w pełni będziemy mogli korzystać z gładkiej jak stół nawierzchni trzeba wywieźć starą. Na naszych oczach znika nie tylko dywanik asfaltowy ale również historyczna kostka, którą wcześniej była wyłożona jezdnia. W rozmowie ze Zbigniewem Kazimierowiczem wracamy do historii strzelińskiego granitu i kunsztu kamieniarzy. Artykuł ilustrowany archiwalnymi i współczesnymi zdjęciami do przeczytania w środowym wydaniu naszej gazety.

Komentarze   

kierowca Permalink3 +1 kierowca
RE: Stuletnia kostka granitowa
Powinni zrobić taką nawierzchnię jak do Dębnik :)
2022-03-31 19:21 Cytować Zgłoś administratorowi
Hentny Permalink2 0 Hentny
RE: Stuletnia kostka granitowa
Po ile sprzedają?
2022-03-31 17:02 Cytować Zgłoś administratorowi
spajker. Permalink1 +7 spajker.
RE: Stuletnia kostka granitowa
kunszt dawnych i obecnych kamieniarzy widać na rynku. od razu widać gdzie współcześni kamieniarze reperowali ubytki po pociskach . kunszt dawnych kamieniarzy widac na kościuszki przed remontem gładka jak kisiel a teraz chropowata jak papier ścierny. kunszt dawny widać na mickiewicza , zero kałuż, gładka nawierzchnia, rury pod nią jakoś nie pękają, tak samo było z wrocławską z ząbkowicką i z wojska polskiego. kostka granitowa zeszlifowana i wyprofilowana zero kałuż i zero problemów z infrastrukturą pod jezdnią. dzisiejsi kamieniarze powinni pobierać lekcje układania kostki od dawnych mistrzów a nie odwrotnie. sam widziałem pracę kamieniarza z jegłowej , który obstukiwał młotkiem granitowe kamienie tak że dzisiaj piła diamentowa nie obrobiła by kamienia lepiej. opluć jezdnie smołą z grysem to potrafi każdy, zrobić coś wartościowego na wieki to już mało kto potrafi. dzisiejsi kamieniarze to zawodowe embriony w porównaniu z kamieniarzami sprzed 100 lat. z urbanistami jakoś podobnie.
2022-03-29 17:34 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.