Wojna tuż za naszą wschodnią granicą wzbudziła zainteresowanie militariami i służbą wojskową. Okazuje się, że młodzież z powiatu strzelińskiego ma możliwość podstawowego przeszkolenia wojskowego. Wszystko to za sprawą strzelińskiego oddziału Związku Strzeleckiego „Strzelec”.
W Strzelinie działa jednostka strzelecka. Stanowi ona oddział terenowy organizacji Związek Strzelecki „Strzelec” z siedzibą w Warszawie.
- Jesteśmy organizacją paramilitarną, patriotyczną, apolityczną, współpracującą z Ministerstwem Obrony Narodowej, a także z lokalnymi władzami. Zajmujemy się patriotycznym wychowywaniem młodzieży i podstawowym przeszkoleniem wojskowym. Uczymy w Strzelinie naszych strzelców, poza umiejętnościami praktycznymi, tego jak być we współczesnym świecie ludźmi honoru. Strzelcy są cennym i docenianym nabytkiem we wszelkiego rodzaju służbach i są w nich wręcz pożądani dzięki przeszkoleniu, jakie u nas otrzymują. Niektórzy dołączają do Wojsk Obrony Terytorialnej, a po okazaniu książeczki strzeleckiej dostają bardziej specjalistyczne funkcje niż osoby z „cywila”. Każdy kto planuje przyszłość np. w Wojsku Polskim, może zdobyć niezbędne doświadczenie wcześniej w takiej organizacji jak nasza, ale oferta jest też dla tych, którzy z jakichś względów nie mogą lub nie chcą wybrać takiej drogi. Wtedy Związek Strzelecki pozwala im się realizować - mówi ppor. ZS Bartosz Fuławka.Młodzi strzelcy uczą się m.in. obsługi broni
Strzelec już od dwóch lat poświęca się pomocy lokalnej społeczności. W obecnej sytuacji za wschodnią granicą ZS angażuje się w pomoc uchodźcom z Ukrainy oraz wysyłanie wsparcia konwojami medycznymi do tamtejszych szpitali.
- Chcę podziękować wszystkim swoim podkomendnym za ogrom pracy i serca, które zostawiają już od ponad miesiąca. Jestem z was wszystkich dumny, mimo, że to niewidoczna praca, nie zostanie ona zapomniana. Od 26 lutego działamy praktycznie codziennie. Poza tym oczywiście, odbywamy zbiórki, szkolenia i kursy związane stricte z głównymi zadaniami każdej jednostki strzeleckiej - dodaje Fuławka.
Tekst ukazał się w nr 14 (1102) wydaniu "Słowa Regionu". Cały artykuł przeczytasz na portalu egazety.pl, eprasa.pl, a także e-kiosk.pl
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.