Spacerujemy po parku przy ulicy Staszica, często nie mając świadomości, że przed laty w tym miejscu grzebano dawnych mieszkańców. Tankujemy samochód na stacji paliw i nie myślimy o tym, że kiedyś stał tu okazały kościół, w sąsiedztwie którego znajdował się cmentarz. W ferworze codziennych zajęć, mijamy granitowy mur na Pułaskiego zapominając, że skrywa on w sobie miejsca pochówku.

Kilka tygodni temu grupa dzieci odnalazła ludzkie szczątki przy ulicy Staszica w Strzelinie. Wydarzenie zszokowało wielu mieszkańców miasta, jednak lokalizacja tego znaleziska nie powinna zaskakiwać. Przed laty w tym miejscu znajdował się bowiem cmentarz. W książce „Ulice Dawnego Strzelina” lokalnego historyka Piotra Rozenka, możemy przeczytać: „W 1636 roku w ramach doświadczeń wojny 30-letniej, zdecydowano się na wyznaczenie miejsca na nowy cmentarz. Przemarsze wojsk obu walczących stron, bitwy i potyczki pozostawiły w mieście i wokół niego wielką liczbę niepogrzebanych ludzkich ciał”. Z uwagi na to, że w tamtym okresie większość mieszkańców miasta była wyznania ewangelickiego, nowy cmentarz także przybrał taki charakter.W 1909 roku na zboczu Góry Szańcowej w Strzelinie powstał cmentarz ewangelicko-reformowany. Do dziś zachowały się tam pojedyncze płyty nagrobne
Na terenie nieistniejącego dziś cmentarza ewangelickiego przy ulicy Staszica znajduje się obecnie park miejski, a w niedalekiej odległości również plac zabaw. Przed laty stała tu jednak barokowa kaplica cmentarna, która została wzniesiona wkrótce po ulokowaniu w tym miejscu cmentarza. Co ciekawe, kaplica w dość dobrym stanie przetrwała II wojnę światową. Została rozebrana dopiero w latach 70-tych XX wieku. Wówczas zlikwidowano także przylegający do niej cmentarz. Jak podaje Piotr Rozenek, w niemieckich czasach była to główna nekropolia miejska. W 1905 roku w niedalekiej odległości wybudowano także kostnicę.
Na cmentarzu ewangelickim w Białym Kościele zachowały się pojedyncze nagrobki
Zapomniane nekropolie
Dawny cmentarz przy ulicy Staszica w Strzelinie to niejedyna dziś już zapomniana nekropolia w mieście. Na terenie dzisiejszego Osiedla na Skarpie przy ulicy Kazimierza Pułaskiego otoczone bramą i zamknięte na kłódkę znajdują się dwa cmentarze. Nie podzieliły one losu cmentarza z ulicy Staszica, jednak ostały się wyłącznie w szczątkowej formie. Na cmentarzu staroluterańskim nie znajdziemy już dziś żadnych nagrobków. W jego centrum stoi jedynie samotny kamienny krzyż z niemieckim napisem, który nie pozwala zapomnieć o przeszłości tego miejsca. Dodajmy, że staroluteranie założyli cmentarz w 1885 roku.
W sąsiedztwie cmentarza staroluterańskiego na zboczu Góry Szańcowej w 1909 roku powstał cmentarz ewangelicko-reformowany. Jak podaje dr hab. Dagmara Adamska w Atlasie Historycznym Miast Polskich, teren pod tę nekropolię został ufundowany przez dyrektora cementowni Jindřicha Líbala i sąsiadował z nekropolią żydowską, pochówkami adwentystów dnia siódmego oraz staroluteran. Ostatnie pogrzeby odbywały się tam w latach ‘80 XX wieku. Do dzisiaj zachowały się w tym miejscu pojedyncze nagrobki z nazwiskami dawnych mieszkańców miasta. Niestety, wiele z nich zostało po wojnie zdewastowanych.
W tym miejscu, przy ulicy Staszica w Strzelinie, w latach 1636-1973 znajdował się cmentarz ewangelicki, o czym przypomina tablica informacyjna
Nie ma po nim śladu
W 1532 roku przed Bramą Wrocławską wybudowano kościół pod wezwaniem św. Barbary. W 1553 roku wyznaczono przy nim cmentarz. Mowa o terenie, na którym dzisiaj znajduje się stacja paliw przy ulicy Jana Pawła II. Kościół św. Barbary, który pełnił także funkcję kaplicy cmentarnej, został rozebrany w 1879 roku. Wcześniej uderzył w niego piorun, wybuchł pożar, w efekcie czego świątynia, która najprawdopodobniej służyła katolikom, została zniszczona. Po sąsiadującej z nią nekropolii nie ma dziś śladu. Cmentarz przypomniał o swoim istnieniu w 2001 roku podczas budowy stacji paliw. W tym miejscu odkryto wówczas grobowce i ludzkie szczątki.
Ewangelicka, barokowa kaplica cmentarna, która znajdowała się w sąsiedztwie nieistniejącego dziś cmentarza przy ulicy Staszica w Strzelinie. Zdjęcie ze zbiorów Zbigniewa Kazimierowicza
Ten, który trwa do dzisiaj
Z Atlasu Historycznego Miast Polskich możemy dowiedzieć się jeszcze, że „w połowie XVIII wieku w Strzelinie istniały cztery cmentarze: przed Bramą Wrocławską z kaplicą św. Barbary, dwa ewangelickie – „nowy” przy narożu murów i drugi, pod kościołem na Starym Mieście, oraz nekropolia dla ubogich przy szpitalu”. Tradycyjnymi miejscami pochówków były także tereny przy świątyniach. Mimo to zauważano potrzebę wyznaczenia nowego, dużego cmentarza.
Nekropolia została założona w połowie XIX wieku przy drodze na Oławę (obecnie cmentarz parafialny przy ulicy Oławskiej). Cmentarz został rozbudowany w 1874 roku. „Przy murze wniesiono niewielką kaplicę, a od wschodniej strony wygospodarowano miejsce na kwatery żydowskie. Do 1879 roku zlikwidowano większość grobów wokół kościołów Michała Archanioła, św. Gotarda i Podwyższenia Krzyża Świętego” – pisze dr hab. Dagmara Adamska. Cmentarz ten funkcjonuje do dzisiaj.
Przy ulicy 1 Maja w Wiązowie (naprzeciw cmentarza obecnego parafialnego) znajdował się kiedyś cmentarz ewangelicki. Dziś przypomina o nim wyłącznie pomnik, ufundowany przez mieszkańców miasta
Nie tylko Strzelin
Miejsc na mapie naszego powiatu, gdzie znajdowały się cmentarze, po których dziś już nie ma śladu jest więcej. W Wiązowie o istnieniu cmentarza ewangelickiego przy ulicy 1-Maja przypomina wyłącznie umieszczona w tym miejscu tablica informacyjna. Są też takie nekropolie, które dotrwały do naszych czasów, jednak – przez lata zapomniane i opuszczone, a często i rabowane – są mocno zdewastowane. Warto w tym miejscu wspomnieć chociażby cmentarz ewangelicki w Wyszonowicach czy w Białym Kościele, na których odnaleźć można jeszcze stare nagrobki.

***

Zbliżający się Dzień Zaduszny może być doskonałym pretekstem do wyruszenia śladami dawnych mieszkańców miasta i do wspomnienia tych, którzy byli tu przed nami, a których grobów próżno już dzisiaj szukać. Strzelin ma bowiem niezwykle bogatą historię, o czym świadczy chociażby ilość cmentarzy, które znajdowały się w jego granicach i należały do różnych wyznań.

Komentarze   

spajker. Permalink1 +8 spajker.
RE: Dziś trawniki, place zabaw i stacja paliw, a kiedyś grobowce i mogiły
poprawka historyczna. cmentarz na wichrowych wzgórzach ufunfował libal ale nie był on dyrektorem cementowni ale właścicielem cegielni produkującej dachówki ( za prl wodropol a teraz quick mix niedaleko wodociągów). libal był adwentystą. cmentarz na wichrowych wzgórzach nie został zdewastowany z prostego powodu. po lewej stronie aleji cmentarza grzebano luteran i pojedyńczych adwentystów a po prawej stronie grzebano braci czeskich tych od kościoła ze staromiejskiej czyli dawnych mieszkańców gęsińca gościęcic i kuropatnika. byli to ludzie niezamożni a ich groby były ziemne oznaczone jedynie dachówką od cegielni libala z wypalonym imieniem i nazwiskiem zmarłego albo w ogóle nie były murowane ani oznakowane bo każdy znał grób swojej rodziny na pamięć. nie było czego kraść. cmentarz na staszica a właścicie jego kamienne nagrobki posłużyły przybyszom zza buga jako materiał budowlany i część domów na brzegowej ma fundamenty zrobione z niemieckich ewangelickich nagrobków ze sztaszica. w latach 70tych rozkopano ul staszica po położenie kanalizy i gazu i na głęgokości ponad 3 metrów pod jezdnią ( skrzyżowanie kościelnej w prawo do brzegowej) były stare trumny. już niemcy zrobili drogę nad jakimś cmentarzem. w lewym dolnym rogu cmentarza na staszica był pomnik "jahn denkmal" widać to na starych mapach i na starej pocztówce ze strzelina. ten jahn był jakimś charyzmatycznym dostojnikiem religijnym w latach 1860-1880 (?) w strzelinie. na żydowskiej części cmentarza przy ul oławskiej są ogrody działkowe. na wrocłąwskich dawnych cmentarzach stoja wielkie osiedla mieszkaniowe. dobrze jest dać sie spalić aby budynki sie nie zapadały i w nich nie straszyło i kazać rozsypać swoje prochy tak bez drogiego nagrobka aby złodzieji nie kusiło a byle kamieniarz nie został milionerem przy dzisiejszych cenach nagrobków. przyszłe pokolenia podziękują za taka praktyczną radę niekolidującą z planami zabudowy miasta.
2022-10-31 14:07 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.