Zaczniemy od truizmu, czyli prawdy, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Ta znana od wieków medyczna maksyma sprawdza się również w przypadku grypy. O co tak naprawdę chodzi? O tym rozmawialiśmy w jednej ze strzelińskich aptek.

Niestety, oswoiliśmy się z faktem, że w sezonie jesienno-zimowym zdarza się nam złapać grypę, ale zapominamy, że jest to groźna choroba. Już same objawy, czyli bóle głowy, bóle mięśniowe i kostno-stawowe, wysoka temperatura, katar i kaszel. Czyli wszystko nas boli, z nosa kapie, boli nas gardło i w ogóle jesteśmy „nie do życia”. Wtedy remedium jest jedno: wizyta u lekarza, zwolnienie L4, kuracja farmakologiczna i czekanie aż grypa ustąpi. Jak by to nie zabrzmiało, jest to optymistyczna wersja przechodzenia grypy, bo mogą przecież pojawić się komplikacje związane z samą chorobą lub pogrypowe. A wtedy może być potrzebna hospitalizacja i nie ma gwarancji, że wyjdziemy z tego. Dosłownie!
Jak najbezpieczniej przechorować grypę, skoro już nas dopadnie? I tutaj wracamy do myśli z początku artykułu. W idealnym świecie najlepiej w ogóle nie chorować, a jak już, to z łagodnymi objawami i koniecznie bez powikłań. - Jest sposób, żeby zminimalizować ryzyko zachorowania na grypę – powiedziała Paulina Jura, farmaceutka z Apteki Centrum Zdrowia w Strzelinie. - Prowadzimy w naszej aptece punkt szczepień, gdzie można zaszczepić się na COVID-19 oraz na grypę. Szczepienia przeciw grypie są najskuteczniejszą i najtańszą strategią zapobiegania grypie. Nie szczepiąc się, ryzykujemy własnym zdrowiem, mając możliwość zminimalizowania ryzyka zachorowania. Dzięki szczepionce, jeżeli nawet zachorujemy, to choroba będzie miała łagodniejszy przebieg. Szczepienia przeciw grypie chronią przed powikłaniami pogrypowymi, które mogą pozostawić zdrowotne konsekwencje do końca życia. Co roku pojawiają się coraz to nowe warianty grypy dlatego co roku stosujemy inną, zmodyfikowaną szczepionkę. Obecnie na rynku dostępne są szczepionki kilku producentów – wyjaśniła nasza rozmówczyni.
O skuteczności szczepień mogliśmy się przekonać na przykładzie ostatniej pandemii. Dopiero masowa akcja szczepień w skali Polski i całego świata umożliwiła zniesienie obostrzeń i powrót do normalnego życia.

Jak się zaszczepić?
O ile szczepionki na COVID-19 są dostępne, to w mediach można było usłyszeć, że szczepionek na grypę brakuje. Czy w Strzelinie również?
- W naszej aptece można kupić szczepionkę na grypę i od razu zaszczepić się – potwierdziła Paulina Jura, farmaceutka z Apteki Centrum Zdrowia. - Pamiętać jednak należy, że o ile szczepionka na COVID-19 jest bezpłatna, to za szczepionkę (preparat – red.) na grypę trzeba zapłacić. Samo szczepienie jest bezpłatne. Nie pobieramy z tego tytułu żadnych dodatkowych opłat. Nasz punkt szczepień czynny jest dwa razy w tygodniu, w poniedziałki od godz. 15.00 do godz. 18.00 i w środy od godz. 10.00 do godz. 14.00. Na zakup szczepionki potrzebna jest recepta od lekarza. Na szczepienie można umówić się osobiście w aptece lub telefonicznie (tel. 71 321 00 55). Zawsze umawiamy się na najbliższy dogodny dla pacjenta termin – wyjaśniła farmaceutka.
Na ten temat pisaliśmy w 3 (1141) wydaniu papierowym Słowa Regionu. Cały artykuł przeczytasz również na portalu egazety.pleprasa.pl, a także e-kiosk.pl

Komentarze   

Taa Permalink2 +1 Taa
RE: Igła sposobem na chorobę
Igła sposobem na chorobę..
Szpryca plus naglica równa się kostnica.A im więcej szprycy tym bliżej do kaplicy.
I cyk jakiś zawał, zator,udar lub spadek odporności...
2023-02-03 08:05 Cytować Zgłoś administratorowi
TruckdriverDST Permalink1 0 TruckdriverDST
RE: Igła sposobem na chorobę
Ooooo,i tak powinny wyglądać wszystkie pielęgniarki i lekarki. A nie stare rury co to się trzęsą ażeby venflon założyć.
2023-02-01 21:40 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.