Przedstawiciele fundacji od ponad roku nie dostarczyli dokumentów, a w międzyczasie z projektu wycofała się prezes zainteresowanego współpracą stowarzyszeniaW ubiegłym roku pomysł budowy schroniska dla bezdomnych zwierząt w Muchowcu uzyskał aprobatę radnych. Obiekt powinien już dawno powstać, jednak burmistrz nie widziała jeszcze nawet żadnej dokumentacji. Pojawiła się natomiast koncepcja budowy schroniska w Chociwelu. Co zamierza Fundacja Restytucja i czy burmistrz zdecyduje się na nową formę współpracy?
Jeszcze w ubiegłej kadencji z gminą Strzelin skontaktowała się Fundacja Restytucja zainteresowana budową schroniska dla zwierząt w Muchowcu. Jak poinformowała burmistrz Dorota Pawnuk, początkowo przedstawiony został ciekawy projekt budowy przy współpracy z Zakładem Karnym w Strzelinie. Miało odbywać się to na zasadzie pomocy skazanych, którzy uczestniczyliby w samej budowie, a następnie w prowadzeniu obiektu w ramach resocjalizacji w pracy ze zwierzętami.

Umowa nie została podpisana
W maju 2014 r. teren w Muchowcu wraz z projektem został przedstawiony radnym Rady Miejskiej. W Urzędzie Masta i Gminy Strzelin pojawili się przedstawiciele fundacji z prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Bezpańskich Zwierząt „Cichy Kąt” Anną Walczakowską. – Wiązało się to z dużymi emocjami mieszkańców sołectwa Muchowiec, ale uchwała o wyrażeniu zgody na użyczenie tego terenu dla fundacji została podjęta. Natomiast w międzyczasie z projektu wycofała się pani ze Stowarzyszenia „Cichy kąt” z Tarnowskich Gór – mówi burmistrz.
Jak poinformowała Bożena Łyszkiewicz z UMiG Strzelin, po podjęciu uchwały o przekazaniu gruntu gminnego na okres 25 lat, do fundacji wystosowane zostało pismo z prośbą o dostarczenie m.in. wypisu z KRS rozszerzonego o działalność związaną z prowadzeniem schroniska dla bezdomnych zwierząt i aktualnego zaświadczenia o niezaleganiu lub stwierdzające stan zaległości w podatkach w Urzędzie Skarbowym. Jednak do chwili obecnej dokumenty nie zostały dostarczone, co nie pozwoliło na rozpoczęcie budowy.
Burmistrz dodała, że od tamtego czasu przedstawiciele fundacji w zasadzie przestali się pojawiać. Od czasu do czasu przyjeżdżają do UMiG Strzelin z informacją, że nadal zajmują się projektowaniem. - Te spotkania są tak dziwne, dla mnie fundacja stała się niewiarygodna. Póki co umowy z nimi nie podpisałam, więc nie mają tytułu prawnego do tego terenu w Muchowcu. Nie podpiszę umowy, dopóki nie przedstawią projektu i przede wszystkim zapewnienia finansowania budowy schroniska – wyjaśnia Pawnuk.

Kontaktu nie ma w ogóle, albo jest sporadyczny
Kolejne spotkanie z przedstawicielami ma odbyć się w sierpniu, być może wtedy zostanie przedstawiony także projekt. Burmistrz zaznacza, że dopiero kiedy wszystko zacznie wyglądać poważnie, a fundacja okaże się wiarygodnym partnerem, gmina zdecyduje czy wykonać uchwałę, czy ją uchylić.
Temat budowy schroniska dla zwierząt nigdy nie odszedł jednak w zapomnienie. Pojawiła się kolejna koncepcja, która była rozpatrywana już dużo wcześniej. Mowa o budowie gminnego schroniska przy oczyszczalni ścieków w Chociwelu. – Być może będzie to inna lokalizacja niż Muchowiec i uda się zbudować nieduże schronisko spełniające wszystkie wymagania ustawowe, jak odpowiednie boksy czy zaplecze weterynaryjno-sanitarne. Na razie z Fundacją Restytucja kontaktu nie ma w ogóle, albo jest bardzo sporadyczny. – tłumaczy burmistrz.
Czy pomimo braku wiarygodności burmistrz zdecydowałaby się współpracować z fundacją? Jak wyjaśnia, podjęta została uchwała, która powinna zostać wykonana. Natomiast jeżeli fundacja przedstawi plan konkretnych działań i zapewni o sfinansowaniu zadania, a następnie będzie dobrze utrzymywać schronisko, burmistrz zgodzi się na współpracę.

Zrażeni poprzednim pomysłem
Mieszkańcy Muchowca od początku byli zdecydowanymi przeciwnikami budowy schroniska niedaleko ich miejsca zamieszkania. Argumentowali, że zwierzęta będą podrzucane, psy będą szczekały i stwarzały zagrożenie. Zdaniem burmistrz, obecnie schroniska prowadzone są w taki sposób, że nie ma żadnego zagrożenia.
– Jeszcze za burmistrza Matusiaka powstał plan budowy schroniska na 300 psów w tym samym terenie. Projekt nie znalazł swojego finału, ale mieszkańcy byli zrażeni już tamtym pomysłem schroniska międzygminnego. Obecnie to miało być dużo mniejsze schronisko i myślę, że na terenie powiatu strzelińskiego taki obiekt by się przydał – mówi Pawnuk. Podkreśla również, że teren jest położony daleko od zabudowań mieszkaniowych i spełnia wszelkie ustawowe wymagania.
 - Nie podpiszę umowy, dopóki nie przedstawią projektu i przede wszystkim zapewnienia finansowania budowy schroniska – wyjaśnia burmistrz Dorota Pawnuk
„Nie możemy udawać, że bezdomnych psów czy kotów nie ma”
- Schronisko jest potrzebne. Przeciwnicy udowadniają, że nie jest, ale nie zdają sobie sprawy, jak wielkie problemy mają gminy. To jest nasze zadanie własne, bezdomne zwierzęta są własnością gminy. Nie możemy udawać, że bezdomnych psów czy kotów nie ma, bo one są. Na razie udaje nam się podpisywać umowy ze schroniskiem w Dzierżoniowie – tłumaczy Pawnuk. Wrocław nie jest tym zainteresowany współpracą z innymi gminami, a gmina Strzelin to jedyna gmina spoza powiatu dzierżoniowskiego, z której bezdomne zwierzęta trafiają do schroniska w Dzierżoniowie. Burmistrz tłumaczy, że gminy często podpisują umowy ze schroniskami znajdującymi się daleko w Polsce i zwierzęta są wywożone, a nie wiadomo jak to dalej wygląda.
Współpracę z dzierżoniowskim schroniskiem burmistrz ocenia jako bardzo dobrą. Jak podkreśla, nie jest to tanie, ponieważ za jednego psa gmina płaci 2 500 zł, ale nie ma innego wyboru. Prawo wymaga od gminy, aby był uchwalony program opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz podpisanej umowy na adopcję zwierząt. – Od tematu nie uciekniemy. Komuś może się wydawać, że są dużo ważniejsze problemy i tematy do rozwiązania, ale to jest jedno z zadań własnych gminy i takie problemy też musimy rozwiązywać – kończy burmistrz.
UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
spajker
RE: Nie zbudowali schroniska, bo przez rok nie dostarczyli dokumentów
,., powiedziała :
przy wyborach o schronisku było jakoś głośniej...ciekawe co? :D potem długo długo nic i....i dupa :D no ale od czasu do czasu trzeba się pokazać i poudawać, że urzędników zwierzęta coś obchodzą
zwierzęta obchodzą ludzi a nawet urzędników każdego dnia. taki gulasz w prosiaczku to pochodna zwierzaków.

0
Gravatar
,.,
dom waiartów
przy wyborach o schronisku było jakoś głośniej...ciekawe co? :D potem długo długo nic i....i dupa :D no ale od czasu do czasu trzeba się pokazać i poudawać, że urzędników zwierzęta coś obchodzą
1
Gravatar
meteor
RE: Nie zbudowali schroniska, bo przez rok nie dostarczyli dokumentów
cyrk strzeliński powiedziała :
Rada Miejska wyraziła zgodę na budowę schroniska w Muchowcu,ale pani burmistrz do dnia dzisiejszego nie widziała żadnej dokumentacji.Czy naszą gminą rządzą jakieś niefrasobliwe dzieci ?
To na jakiej podstawie dawali zgodę i ziemię? ???

1
Gravatar
spajker
RE: Nie zbudowali schroniska, bo przez rok nie dostarczyli dokumentów
. powiedziała :
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, ja tam nie ufam żadnym fundacjom bo to w większości dziwne twory do prania pieniędzy.Dlaczego np. duże firmy, przedsiębiorstwa tworzą fundacje? Żeby nie płacić podatków i po cichy te pieniądze do własnych kieszeni pobierać, głosząc piękne słowa.Jak ktoś chce pomagać to mu żadne fundacje nie potrzebne, pomaga pod swoim nazwiskiem, albo anonimowo.
twórca socjalizmu mawiał - cel jest niczym, ruch jest wszystkim. tak oto urzędnicy będą memłać z szumowiną, pieniądze się rozejdą, czas ucieka a najważniejsza jest w tym uchwała, czy ją utrzymać czy uchylić. ciekawe co na to zwierzaki,.

0
Gravatar
cyrk strzeliński
RE: Nie zbudowali schroniska, bo przez rok nie dostarczyli dokumentów
Rada Miejska wyraziła zgodę na budowę schroniska w Muchowcu,ale pani burmistrz do dnia dzisiejszego nie widziała żadnej dokumentacji.Czy naszą gminą rządzą jakieś niefrasobliwe dzieci ?
0
Gravatar
.
RE: Nie zbudowali schroniska, bo przez rok nie dostarczyli dokumentów
Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, ja tam nie ufam żadnym fundacjom bo to w większości dziwne twory do prania pieniędzy.Dlaczego np. duże firmy, przedsiębiorstw a tworzą fundacje? Żeby nie płacić podatków i po cichy te pieniądze do własnych kieszeni pobierać, głosząc piękne słowa.Jak ktoś chce pomagać to mu żadne fundacje nie potrzebne, pomaga pod swoim nazwiskiem, albo anonimowo.
0
Gravatar
jarząbek
RE: Nie zbudowali schroniska, bo przez rok nie dostarczyli dokumentów
majk powiedziała :
Schronisko, farma fotowoltaiczna, nissan, itp., itd... same udane inwestycje.
Ale za to ładnie się uśmiecha, ma dużo zdjęć z iprez gminnych i umie ładnie mówić. Nikt wam tyle nie da ile wam ona obieca

0
Gravatar
majk
RE: Nie zbudowali schroniska, bo przez rok nie dostarczyli dokumentów
Schronisko, farma fotowoltaiczna, nissan, itp., itd... same udane inwestycje.
0

Przeczytaj również