Pomysłodawczynią i jurorką Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Granitową Strzałę” jest Mirosława SzychowiakTak to już jest, że jak jest dobrze, to nie zauważamy tego. Zauważył już to mistrz z Czarnolasu pisząc fraszkę „Na zdrowie”. Podobnie jest ze strzelińską kulturą. Warunki, w jakich funkcjonuje SOK są katastrofalne. A mimo to…

Strzeliński Ośrodek Kultury jest jedną z ważniejszych placówek nie tylko w mieście, ale również w powiecie. Wielkimi krokami zbliża się oczekiwane od kilku lat otwarcie budynku, który powstał na miejscu byłego kina „Grażyna”. Oficjalnie będzie to zaplecze SOK, ale i tak strzelinianie mówią, że jest to kino. Ośrodek kultury zyska nowoczesną siedzibę, a mieszkańcy tętniące życiem, miejmy nadzieję, miejsce spotkań i wielkich wydarzeń, muzycznych, teatralnych, filmowych i plastycznych.
Czy tak się stanie? Uczestnicząc w imprezach przygotowanych przez SOK w ubiegłym roku, można mieć taką nadzieję. – W 2014 roku zorganizowaliśmy łącznie 155 imprez kulturalnych. Z tego 62 odbyło się w Strzelinie, a 93 w innych miejscowościach gminy. A gdyby doliczyć do tego zajęcia świetlicowe prowadzone na wsiach przez Kasię Żurawińską, to byłaby to liczba sporo większa – powiedział Dariusz Stępień, dyrektor SOK. Dodajmy, że również ratuszowa wieża jest częścią ośrodka kultury. Począwszy od końca marca, kiedy rozpoczął się sezon zwiedzania, do 1 grudnia wieża była dostępna dla zwiedzających przez 61 dni. W tym czasie aż 1651 osób miało okazję podziwiać panoramę Strzelina z lotu ptaka.
- Pierwszą imprezą, organizowaną przez SOK, i jest tak co rok, jest finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Od niedawna zapraszamy mieszkańców na jarmarki. W ubiegłym roku zarówno ten wielkanocny, jak i bożonarodzeniowy, udały się. Świadczy o tym coraz większa liczba wystawców praktycznie z całej Polski oraz tłumy odwiedzających, robiących na naszym jarmarku świąteczne zakupy – poinformował nas dyrektor. Organizowanie imprez plenerowych zawsze było mocną stroną SOK. Nie inaczej jest w przypadku wernisaży plastycznych, konkursów oraz przeglądów poetyckich i recytatorskich. Imprezą o ponadregionalnym, ogólnopolskim, znaczeniu jest konkurs poetycki „O Granitową Strzałę”. Swoje miejsce w budynku na ul. Brzegowej mają również lokalni twórcy i kolekcjonerzy. Przykładem takiej działalności SOK niech będzie wystawa fotografii Michała Hoppe pt. „Mój Strzelin” i wydanie książki Piotra Rozenka „Ulice dawnego Strzelina”. Zajęcia w sekcji plastycznej od lat prowadzi Bogusław Szychowiak (w środku)
Dużym zainteresowaniem mieszkańców cieszyły się wystawy o tematyce historycznej. Były to ekspozycje przygotowane przez Muzeum Niepodległości w Warszawie i Centrum Jana Pawła II w Krakowie. Były również wykłady o średniowiecznym Strzelinie („Kat i jego warsztat” w Strzelinie”, Daniela Wojtuckiego), o bolesnej historii II wojny światowej (prelekcja o Hucie Pieniackiej) i Kresach dawnej rzeczpospolitej („Kresowe opowieści”, Edwarda Łysiaka). – W ubiegłym roku odwiedzili nas twórcy o ustalonej renomie, zarówno przy okazji finału konkursu „O Granitową Strzałę”, jak i na spotkaniach autorskich. Tutaj nie można nie wymienić Grahama Mastertona – powiedział nasz rozmówca.
Strzeliński Ośrodek Kultury organizuje różnorodne imprezy. Od plenerowych, przygotowywanych z myślą o wszystkich, do specjalistycznych, adresowanych do grona pasjonatów, jak choćby konkurs wiedzy o starożytnej Mezopotamii, Egipcie i Izraelu. Ofertę SOK uzupełniają sekcje i koła zainteresowań. W ubiegłym roku działało ich dziesięć.

 

 

UWAGA!

Gdy liczba negatywnych głosów na dany komentarz osiągnie 15, zostanie on automatycznie ukryty, niemniej pokazywać się będzie przy nim opcja "kliknij, aby wyświetlić". Kiedy jednak dany komentarz osiągnie 20 negatywnych głosów, zostanie automatycznie wycofany z publikacji na stronie i już nikt nie będzie mógł go zobaczyć (poza administratorem strony).
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów nie zamieszczaj obraźliwych wpisów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, kliknij choragiewka875zieloną chorągiewkę i zgłoś swoje uwagi administratorowi.

Ukryj formularz komentarza

2500 Pozostało znaków


Gravatar
Zetka
RE: Czekamy na otwarcie kina
Projektor bez kina to nie kino
0
Gravatar
sudafet
RE: Czekamy na otwarcie kina
Stara siedziba to dawny kościół. Ciekawe czy gdzieś w podziemiach leżą sobie jakieś umrzyki? No i co gmina zrobi ze stara siedzibą GOKu gdy będzie nowa?
0
Gravatar
kinomaniak
RE: Czekamy na otwarcie kina
zetka powiedziała :
My też czekamy na otwarcie kina. filmy będziemy oglądać lol
Jak sobie kupicie projektor.

0
Gravatar
kol
RE: Czekamy na otwarcie kina
zetka powiedziała :
My też czekamy na otwarcie kina. filmy będziemy oglądać lol
3D a może 5D

0
Gravatar
zetka
RE: Czekamy na otwarcie kina
My też czekamy na otwarcie kina. filmy będziemy oglądać lol
0

Przeczytaj również