Zapraszamy mieszkańców Dolnego Śląska na wielki piknik militarno – historyczny „Biało-czerwona Niepodległa” przed budynkiem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Głównym celem wydarzenia będzie przybliżenie przez widowisko teatralne z udziałem profesjonalnych aktorów oraz rekonstruktorów historycznych różnych epok w jaki sposób ewoluowały polskie symbole narodowe od czasów średniowiecznych (rycerstwo z chorągwiami z okresu bitwy pod Grunwaldem) poprzez epokę nowożytną (XVII-wieczni husarze wraz z chorągwiami Rzeczpospolitej Obojga Narodów, Podchorążowie armii Królestwa Polskiego w czasie Powstania Listopadowego) aż po czasy współczesne (Legiony Polskie, żołnierze polscy na frontach drugiej wojny światowej).
„Dzień Flagi jest młodym świętem, ale jest doskonałym punktem wyjścia do rozmowy o naszych symbolach narodowych. Polska flaga to nasza duma i niezwykle ważny element poczucia narodowej tożsamości. Biało – czerwona powinna nam towarzyszyć stale, nie tylko podczas oficjalnych uroczystości. Dlatego 2 maja chcemy świętować i bawić się wspólnie. Serdecznie zapraszam mieszkańców regionu do Wrocławia” – mówi Wojewoda Dolnośląski Paweł Hreniak.
Uroczystości 2 maja rozpoczynają się o 11:30 na wrocławskim Rynku. Po przemówieniach i wojskowej defiladzie zapraszamy uczestników na piknik i widowisko artystyczne przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu.
Na placu będzie można obejrzeć wojskowy sprzęt, w tym m.in. transporter Rosomak, stację radiolokacyjna, trał przeciwminowy czy armato – haubicę samobieżną oraz wyrzutnię artyleryjską. Na Placu Powstańców Warszawy oraz Bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich będzie można obejrzeć m.in. dynamiczne i statyczne pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz spróbować prawdziwej wojskowej grochówki. Do Wrocławia przyjadą: Stowarzyszenie Odwach z Poznania – rekonstruktorzy oddziałów 1. Dywizji Pancernej generała Maczka z okresu II wojny światowej, Szkoła Fechtunku „Certus” - instruktorzy walki Szablą Polską i rekonstruktorzy XVII-wiecznej Husarii, która po raz pierwszy pojawi się przy tej okazji we Wrocławiu, Rycerski Klub Sportowy Silesia – rekonstruktorzy i czynni zawodnicy Sportowych Walk Rycerskich.
Podczas pikniku zaplanowano też występ wojskowej orkiestry oraz widowisko muzyczno – historyczne „Utkani z bieli i czerwieni”. Seria krótkich przedstawień w reżyserii Pani Agaty Skowrońskiej - Kartvelishvili zabierze widzów w podróż od czasów pierwszego króla Bolesława Chrobrego aż po współczesność wyjaśniając dlaczego barwy bieli i czerwieni są naszymi symbolami narodowymi, a także dlaczego orzeł znalazł się w naszym godle. Cykl przedstawień zostanie zaprezentowany przy współpracy z grupami rekonstrukcji historycznej w formie humorystycznej i atrakcyjnej przede wszystkim dla najmłodszych odbiorców.
Podczas pikniku nastąpi też prezentacja wody Staropolanka Niepodległa – dolnośląska marka należąca do KGHM Polska Miedź S.A., która włącza się w obchody rocznicowe związane z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Piknik rozpocznie się 2 maja o godzinie 13:00 i potrwa do 18:00.

Biuro Prasowe Wojewody Dolnośląskiego
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.