Czym jest ojczyzna, jakie mamy wobec niej powinności, co to jest patriotyzm, co to znaczy pielęgnować tradycję ? O tym wszystkim ze swoimi podopiecznymi, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Szklarskiej Porębie, rozmawia plut. Mateusz Wójcicki żołnierz 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Na co dzień jest wychowawcą w tym ośrodku. 11 listopada, z okazji organizowanej od dwóch lat akcji „Niepodległa do Hymnu” do pracy przyszedł w mundurze żołnierza Wojska Polskiego. W ten sposób chciał nawiązać do tradycji militarnych naszego kraju i nadać uroczystościom wyjątkowy charakter. Punktualnie w południe nie tylko w radiu i telewizji zabrzmiał „Mazurek Dąbrowskiego”. Hymn odśpiewali również podopieczne wraz ze swoim wychowawcą przed Ośrodkiem Wychowawczym w Szklarskiej Porębie.
„To było wyjątkowe przeżycie” opowiada plutonowy. Z tymi dziewczynami pracuję od kilkunastu miesięcy, dużo rozmawiamy o Polsce, patriotyzmie i przyszłości. Efektem tych rozmów było imponujące zaangażowanie grupy w przygotowanie obchodów 102 rocznicy odzyskania niepodległości i wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego”
Ze względu na pandemię obchody święta niepodległości mają kameralny charakter. Organizatorzy akcji zachęcali wszystkich, aby nie rezygnować z uczczenia Święta i choćby w zaciszu domowym oddać hołd tym, którzy przelali krew za odzyskanie przez nasz kraj niepodległości.
Takie uroczystości to też okazja to pogłębienia historii Polski i przypominaniu o 123 latach niewoli, przyczynach dla których do tego doszło i drodze jaka musieli pokonać nasi przodkowie, aby dziś można było cieszyć się wolnością i możliwością rozmawiania w języku ojczystym.
Podopieczne plut. Mateusza Wójcickiego nie tylko zaśpiewały hymn Polski, ale też wzięły udział w biegu dla Niepodległej.
- "Pan Mateusz Wójcicki profesjonalnie łączy służbę Ojczyźnie z wypełnianiem roli wychowawcy/ nauczyciela. Potrafi opanować grupę czasem niepokornych dziewcząt u których znika przemoc rówieśnicza. Jednocześnie wypracował swoją przykładną pracą autorytet wśród wychowawców i młodzieży będąc jednocześnie przykładnym obywatelem i żołnierzem 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, któremu leży na sercu dobro Małej Ojczyzny" – opowiada dyrektor MOW w Szklarskiej Porębie Jarosław Grabowski, dziękując jednocześnie plutonowemu za profesjonale podejście do zagadnień związanych i naukę młodzieży patriotyzmu i odpowiedzialności za ojczyznę.
Plut. Mateusz Wójcicki - żołnierz 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej, wychowawca w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Szklarskiej Porębie oraz w Zakładzie Poprawczym w Jerzmanicach-Zdroju; nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa, ratownik i instruktor w jednostce poszukiwawczo-ratowniczej Bazy Lotniczej Baryt w Stanisławowie.Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.