Rozpoczął się proces formowania 162 batalionu lekkiej piechoty 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szeregi zasilają już pierwsi Terytorialsi. Siedzibą 162 batalionu jest kompleks koszarowy w Głogowie.
Dolnośląska brygada WOT rośnie w siłę. Dowodem tego jest utworzenie kolejnego – drugiego batalionu lekkiej piechoty. Po Wrocławiu, teraz powstaje on w szóstym pod względem liczby mieszkańców mieście w województwie dolnośląskim – Głogowie. Stałym miejscem dyslokacji pododdziału jest kompleks koszarowy przy ul. Wojska Polskiego 58. Rejonem, za który odpowiadać będzie 162 blp są to powiaty województwa dolnośląskiego: głogowski, legnicki, polkowicki, górowskiego, lubiński, zgorzelecki i bolesławiecki. Na ich terenie zamieszkuje ponad 250 000 obywateli. Batalion lekkiej piechoty w Głogowie jest drugim w strukturach dolnośląskiej brygady i po jego ukompletowaniu będzie liczył ok 700 żołnierzy.
Proces rozbudowy brygady przebiega bardzo sprawnie. Świadczy o tym formowanie kolejnego batalionu lekkiej piechoty. W związku z tym planujemy powołać dodatkowych ponad 600 żołnierzy Obrony Terytorialnej i kilkudziesięciu żołnierzy zawodowych. Dzięki temu sprawniej i szerzej będziemy mogli realizować zadania nie tylko w czasie pandemii, a Głogów i północna część województwa zyska większe poczucie bezpieczeństwa. – powiedział dowódca 16. DBOT płk Artur Barański.
Dumą dla mieszkańców Głogowa jest powstanie batalionu w naszym mieście. Obecność żołnierzy 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej pozytywnie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa naszej małej Ojczyzny. Będzie wsparciem dla lokalnej społeczności, szczególnie dziś gdzie w dobie zagrożenia epidemiologicznego jest ono niezbędne. Cieszy również fakt, że rozwój Dolnośląskiej Brygady WOT odbywa się zgodnie z zaplanowanym harmonogramem ukompletowania – dodaje Starosta Powiatu głogowskiego Jarosław Dudkowiak.
Wszystkie działania żołnierzy WOT skierowane na pomoc w walce ze skutkami koronawirusa są bardzo dużym wsparciem, docenianym przez mieszkańców województwa dolnośląskiego. Dotyczą one przede wszystkim pomocy personelowi medycznemu dolnośląskich szpitali, w tym Szpitala Powiatowego w Głogowie oraz pomocy pacjentom, których ze względu na obostrzenia nie mogą odwiedzać najbliżsi. Dużą pomocą były także wspierane przez WOT punkty wymazowe przy dolnośląskich szpitalach, z których korzystali mieszkańcy. To także wsparcie działań ośrodków pomocy społecznej, czy też jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych. To bardzo potrzebne i ważne działania, za które w imieniu mieszkańców Głogowa serdecznie dziękuję - powiedział Prezydent miasta Rafael Rokaszewicz.
Z dużym zainteresowaniem przyjąłem wiadomość o rozpoczęciu formowania 162. batalionu lekkiej piechoty, będącego częścią 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Cieszę się, że wydzielone przez wojsko polskie obiekty na terenie koszar będą dobrze wykorzystywane i znajdą w nim również zatrudnienie mieszkańcy miasta i okolicznych powiatów. Co więcej nasze miasto, wspólnie z Wrocławiem i przyszłościowo Wałbrzychem, znajdzie swoje miejsce na mapie polskiej obronności. Wierzę, że podjęte działania będą miały również pozytywny wpływ na rozwój lokalnej gospodarki, czego sobie i Państwu życzę. – powiedział prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz.
16 Dolnośląska Brygada Obrony Terytorialnej im. ppłk. Ludwika Marszałka ps. „Zbroja” rozpoczęła proces formowania we wrześniu 2019 r. We Wrocławiu mieści się jej dowództwo, sztab, kompania dowodzenia, kompania logistyczna oraz grupa zabezpieczenia medycznego. Wiosną 2020 r. pierwsi żołnierze Obrony Terytorialnej zasilili 161. batalion lekkiej piechoty we Wrocławiu. Obecnie trwa formowanie 162. batalionu lekkiej piechoty w Głogowie. Dziś w brygadzie służy ponad 800 żołnierzy.
Służba w WOT pozwala na godzenie nauki, pracy zawodowej i życia osobistego z wojskiem. Jest szansą na sprawdzenie się, na zdobycie nowych umiejętności, podniesienie sprawności fizycznej, ale przede wszystkim to służba Ojczyźnie. Żołnierze 16 DBOT od marca 2020 roku są zaangażowani w walkę z pandemią koronawirusa. Są na pierwszej linii walki, wspierają służby medyczne, instytucje samorządowe oraz organizacje pozarządowe.
Wszystkie osoby chcące wstąpić w szeregi 16 DBOT powinny skierować swoje kroki do właściwej Wojskowej Komendy Uzupełnień lub skontaktować się z rekruterem, który udzieli wszelkich informacji pod numerem tel. 797-353-762.
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.