Awarie sieci kanalizacyjnej w gminie Kondratowice są niestety chlebem powszednim dla tego samorządu. Na szczęście pojawiło się „światełko w tunelu” i jest szansa, aby pewne rzeczy usprawnić. Ile będzie to kosztować i kto nie chciał naprawy?
W środę, 24 lipca, w sali obrad Urzędu Gminy Kondratowice odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Gminy Kondratowice, której celem było wprowadzenie zmian w gminnym budżecie. Dotyczyły one w głównej mierze przeznaczenia pieniędzy na sporządzenie dokumentacji (ok. 55 tys. zł - red.) na modernizację kanalizacji sanitarnej w gminie Kondratowice. Samorząd planuje złożyć wniosek o dofinansowanie zewnętrzne w wysokości 85% wartości zadania. Wójt Tomasz Gracz zwrócił m.in. uwagę, iż w ostatnim czasie udało się zlikwidować zaległości ZUK-u Kondratowice wobec ZUK-u Łagiewniki (ok. 211 tys. zł - red.). Tak wygląda pompa po awarii. Foto: UG Kondratowice
W obradach udział wzięli również projektanci, Sylwester i Magdalena Kucharscy, którzy rzeczowo mówili o stanie kanalizacji w gminie. Apelowali też o właściwe korzystanie z niej, pokazując m. in. jak wyglądają pompy po awariach. Kucharski przedstawił również propozycję modernizacji kanalizacji, która ma polegać na: wymianie ok. 400 przydomowych pomp z systemem sterowniczym, pełnym monitorinu sieci, gruntownym remoncie 6 głównych przepompowni, a także remoncie biologicznej oczyszczalni ścieków. - Jeżeli nie zmienicie państwo świadomości mieszkańców, to nie macie na co liczyć. System kanalizacji jest, jaki jest. Nie jest to żadna złośliwość, ale trzeba wziąć to pod uwagę. (…) Każdy ma samochód i dba o niego, robiąc przeglądy i dolewając mu paliwo. Dlaczego kanalizację traktuje się inaczej? (…) To nie ZUK spowodował tę awarię. To nie ZUK wrzucił śmieci do kanalizacji, ale dany użytkownik - mówił projektant.
Cały artykuł dostępny jest tutaj

Komentarze   

ferdynant Permalink2 +4 ferdynant
bzdury
O CZYM ONI PISZĄ. POMPY PSUJĄ SIĘ SAME NAWET JAK SIĘ O NIE DBA I PRZYKŁADÓW W GMINIE JEST WIELE. NIESTETY TA KANALIZACJA TO BADZIEW, KTÓRY DOPROWADZI GMINĘ DO RUINY. A CO MNIE JAKO PLATNIKA INTERESUJE, ŻE NIE MACIE PIENIĘDZY NA NAPRAWĘ JEŚLI JA PŁACĘ W TERMINIE ZA NIECZYSTOŚCI. POWALIŁO WAS JUŻ NA CAŁEGO ALE NIESTETY W TEJ GMINIE PRÓŻNO SZUKAĆ POMOCY W TYM TEMACIE...
2019-09-09 18:25 Cytować Zgłoś administratorowi
Gość Permalink1 +11 Gość
Kanalizacja i samochód?
Porównanie dbania o kanalizcję do dbania o samochód to jakaś kpina z użytkowników tego nieszczęścia technologicznego zwanego kanalizacją! Co ten pan projektant proponuje? A może mieszkańcy założą sita i to co za przeproszeniem stałe to do woreczka a do ścieków tylko rozwodniony płyn, źeby pompa, przepompownia i oczyszczalnia nie wysiadły? Czy pan projektant zagwarantuje, że ten nowy cud w postaci ...znowu pompy nie będzie się psuł? Proszę nie robić wody z mózgów tylko przeliczyć, porównać i pomyśleć czy nie lepiej chociaż odcinkowo przebudować sieć na system grawitacyjny! Koszt może i większy ale spokój z awariami i obsługą pomp, które dożywotnich gwarancji mieć nie będą! A co będzię jeżeli za 3 - 4 lata znowu się okaże, iż pompy nadal nie zdają egzaminu, kto zapłaci za następną modernizację! Następne miliony złotych wylane w błoto?
2019-08-13 17:25 Cytować Zgłoś administratorowi
Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.