W ZSP w Prusach obchodzono dzień patrona szkoły. Dyrekcja, nauczyciele i uczniowie nie koncentrowali się tylko na tradycyjnym apelu, ale zadbali także o część artystyczną wydarzenia, gwarantując wzruszenie oraz podziw obecnych na wydarzeniu osób.
Organizatorzy wraz z zaproszonymi gośćmi i pocztami sztandarowymi najpierw udali się na Mszę św. do kościoła pw. Św. Wawrzyńca. Przejście odbyło się przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Wojsk Lądowych z Wrocławia. Proboszcz parafii ks. Krzysztof Romaniuk wygłosił kazanie, podczas którego mówił, jak dola i niedola człowieka jest trudna i trudno uwierzyć, że ludzie ludziom zgotowali taki los. - Mamy sobie pomagać i robić wszystko, co sprawia, że jesteśmy ludźmi, gdyż przybliża nas to do Boga. Naród żyje w ciemności, ciągle się kłócimy, nie ma jedności. Ciągle cierpimy. Trzeba to wykrzyczeć, bo ból jest niemy! - mówił proboszcz.
Po Mszy św. uczestnicy przeszli pod pomnik, aby złożyć kwiaty i oddać hołd żołnierzom, którzy walczyli o wolną Polskę. Pozostała część uroczystości odbywała się w budynku ZSP.
Dyrektor Jacek Matusiewicz powitał zebranych gości i opowiedział, dlaczego żołnierze zostali nazwani wyklętymi. - Hitlerowcy zabierali życia, a sowieci dusze - mówił.
Recytował także wybrane fragmenty wiersza Kazimierza Wierzyńskiego pt. „Na rozwiązanie AK”.
Następnie głos zabrał wójt gminy Wojciech Bochnak. Oświadczył, że to uczniowie zdecydowali o wyborze patrona oraz zwrócił uwagę, że nam Polakom data 14 lutego powinna przede wszystkim kojarzyć się z powstaniem AK.

Nie tylko przemowy
W trakcie uroczystości ciekawy repertuar przedstawiła orkiestra, która swoją grą zachwyciła każdego z obecnych, za co otrzymała owacje na stojąco. Publiczność domagała się bisu, a muzycy zagrali pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego.
Nie obeszło się także bez gratulacji. Dzieci i młodzież ZSP w Prusach biorą udział we wszelkich konkursach dotyczących AK (odnoszą sukcesy) m.in. :
„Noc z filmem”- w tym roku motywem przewodnim były kobiety AK - zwyciężył oddział MIRA z ZSP Prusy
„Konkurs wiedzy o AK”- kl. I B i III B.
W dalszej części obchodów uczniowie przedstawili program artystyczny, w którym poprowadzili widzów przez wydarzenia historyczne, inscenizując takie ważne dla AK i Polaków wydarzenia jak np. powstanie, kapitulację czy rozwiązanie Armii Krajowej. Śpiewali „Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój”, a później, kolejno wypowiadali wersy wiersza, który na początku apelu został fragmentami przytoczony przez dyrektora placówki.
Po przedstawieniu głos zabrała przedstawiciel kuratorium Oświaty Alicja Ziewiec-Chlebosz, dziękując za organizację. - Scenariusz mogą od was pożyczać nawet wielkie szkoły - mówiła.
Na ręce dyrektora złożyła list od kuratora, w którym gratuluje inicjatywy i dziękuje za trud włożony w przygotowania. Następnie oddała głos przedstawicielowi Instytutu Pamięci Narodowej Wojciechowi Trębaczowi, który wyraził podziw i podziękowanie i powiedział, że moment jest wzruszający.
Do mikrofonu podszedł także kapitan Józef Oleksiewicz, który odczytał pismo, jakie otrzymał od Ministra Obrony Narodowej. Przytoczył również fragment listu do matki, skazanego na śmierć osiemnastoletniego żołnierza: (…) „Jeszcze raz, ostatni raz całuję twoje stopy, żegnaj, mateczko kochana, twój syn”. W sali nie było osoby, która po tych słowach pozostałaby niewzruszona. - Trudno powiedzieć coś po usłyszeniu takich słów. Mamy wielki honor i przywilej być Polakami - powiedziała przewodnicząca Rady Gminy Kondratowice Maria Karakow.
Dyrektor ZSP podziękował wszystkim za obecność. Zaprosił gości na poczęstunek i zachęcił do odwiedzenia Izby Pamięci, która znajduje się w szkole oraz do wpisania się do księgi pamiątkowej.


Dodając komentarz przestrzegaj norm dyskusji i niezależnie od wyrażanych poglądów, nie zamieszczaj nasyconym nienawiścią, obraźliwych komentarzy. Jeśli widzisz wpis, który jest hejtem, użyj opcji - zgłoś administratorowi.